• α- λιποικό οξύ- βοηθάει??

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #130812  από Στάθης
 Τετ Δεκ 05, 2018 6:15 pm
frida έγραψε: Τρί Δεκ 04, 2018 9:05 pm https://www.onmed.gr/ygeia/story/357075 ... -tis-nosoy

Εδώ λέει αυτό ...το έχει ψάξει κάποιος..?
Xρόνια το έπαιρνα σαν συμπλήρωμα, είναι φανταστικό αντιοξειδωτικό και προτείνεται για ασθενείς με ΣΚΠ από κορυφαίους γενετιστές.

Μάλιστα είναι και καλά μελετημένο.
http://www.greenmedinfo.com/disease/mul ... osis?ed=13
 #130814  από AspasiaP
 Πέμ Δεκ 06, 2018 1:16 pm
Είχε δημοσιευτεί το 2017 μια μικρή μελέτη που μελετούσε την ημερήσια χορήγηση 1200 mg ALA σε προοδευτική ΣΚΠ με σχετικά καλά αποτελέσματα. Βέβαια ήταν πολύ μικρή για να εξαχθεί κάποιο συμπέρασμα. Η γενετική τι σχέση έχει με το λιποϊκό οξύ;
 #130816  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 06, 2018 2:53 pm
AspasiaP έγραψε: Πέμ Δεκ 06, 2018 1:16 pm Η γενετική τι σχέση έχει με το λιποϊκό οξύ;
Οι γενετιστές, ασχολούνται με την μοριακή αναγέννηση ενός οργανισμού μέσο της κυτταρικής αναδομής και ενδυνάμωσης και χορηγούν τις απαραίτητες βιταμίνες και φυσικά αντιοξειδωτικά για τον σκοπό αυτόν.

Για την ΣΚΠ, είναι αρκετά συνήθης να χορηγούνται συμπληρώματα από γενετιστές και διατροφολόγους π.χ. το A-lipoic Acid, Ρεσβερατρόλη (κόκκινο κρασί), Κερκετίνη (φλαβονοειδή), Rhodiola Rosea, Ουμπικινόλη, ελαιοευρωπαΐνη (ελιά), υδροξυτυροσόλη (ελιά), β-καροτίνη (καρότα), λυκοπένιο (ντομάτα), σουλφοραφάνη (μπρόκολο) και άλλα πολλά για την καταλυτική και φυσική αντιοξείδωση του οργανισμού σε κυτταρικό επίπεδο. Μπορείς κανείς με μια απλή ψακτική στο Google να δει γιατί τα άνω αντιοξειδωτικά είναι τόσο σημαντικά για ένα ασθενή με ΣΚΠ.

Όταν κανείς ασχοληθεί με την ευεργετική Διατροφή του σε επίπεδο "γενετικής" (μοριακό-κυτταρικό επίπεδο), η απομάκρυνσή του από τις κάκιστες τοξικές μεταλλαξιογόνες νευρολογικές πρακτικές τις ανοσοκαταστολής και ανοσοτροποποίησης είναι θέμα χρόνου.
 #130817  από AspasiaP
 Πέμ Δεκ 06, 2018 3:40 pm
Οι γενετική και οι γενετιστές νομίζω ότι ασχολούνται με το γονιδίωμα των οργανισμών, την εξέλιξή του, την κληρονομικότητα κλπ. Δεν καταλαβαίνω πώς συνδέονται αυτά με την "κυτταρική ενδυνάμωση" και τα αντιοξειδωτικά. Ίσως να μου διαφεύγει κάτι, αφού δεν είναι το αντικείμενό μου.
 #130818  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 06, 2018 4:20 pm
AspasiaP έγραψε: Πέμ Δεκ 06, 2018 3:40 pm Οι γενετική και οι γενετιστές νομίζω ότι ασχολούνται με το γονιδίωμα των οργανισμών, την εξέλιξή του, την κληρονομικότητα κλπ. Δεν καταλαβαίνω πώς συνδέονται αυτά με την "κυτταρική ενδυνάμωση" και τα αντιοξειδωτικά. Ίσως να μου διαφεύγει κάτι, αφού δεν είναι το αντικείμενό μου.
"Γενετική είναι η μελέτη των γονιδίων, της κληρονομικότητας και της βιοποικιλότητας στους ζωντανούς οργανισμούς. Οι γενετικές διαδικασίες λειτουργούν σε συνεργασία με το περιβάλλον ενός οργανισμού και επηρεάζουν την ανάπτυξη και τη συμπεριφορά του. Τα γονίδια είναι συγκεκριμένες αλληλουχίες βάσεων του DNA, τα οποία περιέχουν αποθηκευμένη τη γενετική πληροφορία κάθε οργανισμού."

Γενετική - Βικιπαίδεια

Υπάρχουν επιστήμονες "Μοριακοί Βιολόγοι, Γενετιστές, Νευροφυσιολόγοι" που ασχολούνται εις βάθος στον οργανισμό ενός ασθενή, όχι μόνο επιφανειακά όπως οι νευρολόγοι.
 #130819  από AspasiaP
 Πέμ Δεκ 06, 2018 5:19 pm
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Πού κολλάει η γενετική με τις βιταμίνες και τα αντιοξειδωτικά;
 #130821  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 06, 2018 6:21 pm
AspasiaP έγραψε: Πέμ Δεκ 06, 2018 5:19 pm Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Πού κολλάει η γενετική με τις βιταμίνες και τα αντιοξειδωτικά;
Η Γενετική κολλάει με τις βιταμίνες και τα αντιοξειδωτικά διαμέσου του KREBS CYCLE.
crebs-cycle.jpg
crebs-cycle.jpg (216.96 KiB) Προβλήθηκε 3570 φορές
Εάν θέλεις να μάθεις περισσότερα, μπορώ μέσω Π.Μ. να σου δώσω πληροφορίες.
 #130822  από AspasiaP
 Παρ Δεκ 07, 2018 1:06 am
Με γυρίζεις 20+ χρόνια πίσω με τον κύκλο του κιτρικού οξέως! :smile-heart: Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τη σχέση.
 #130823  από Στάθης
 Παρ Δεκ 07, 2018 6:27 pm
AspasiaP έγραψε: Παρ Δεκ 07, 2018 1:06 am Με γυρίζεις 20+ χρόνια πίσω με τον κύκλο του κιτρικού οξέως! :smile-heart: Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τη σχέση.
Ευχαρίστως να σε στείλω σε γενετιστή να σου εξηγήσει τα πάντα.