• ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ COIMBRA

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #130647  από ppt
 Κυρ Οκτ 21, 2018 6:47 pm
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Έχεις κάνει νέες απεικονιστικές εξετάσεις(μαγνητική κλπ) σε αυτό το διάστημα ή το ότι έχει σταματήσει η εξέλιξη το αποδίδεις στο ότι δεν έιχες κάποιο νέο σύμπτωμα; Επίσης σε έχουν ενημερώσει τι γίνεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης; Σταματας την θεραπεία η όχι; Κι εγώ σε plegridy είμαι, ψάχνω πληροφορίες για το πρωτόκολλο γιατί θα με ενδιέφερε κάτι εναλλακτικό ωστόσο υπάρχει πάντα ο φόβος γι αυτό και ζητάω απόψεις ανθρώπων που το ακολουθούν πριν αποφασίσω! Ευχομαι το καλύτερο για όλους!
 #130648  από ppt
 Κυρ Οκτ 21, 2018 6:55 pm
Κd85 ζητώ συγγνώμη, ρώτησα αν γνωρίζεις για την εγκυμοσύνη δε γνωρίζω το φύλο σου από λάθος διάβασα αλλιώς το όνομα χρήστη!
 #130649  από kd85
 Κυρ Οκτ 21, 2018 7:07 pm
Δεν ειχα καποιο νεο συμπτωμα μεχρι στιγμης. Μαγνητικη μου ειπε ο γιατρος να κανω μολις συμπληρωσω ενα χρονο στο πρωτοκολλο. Για την εγκυμοσύνη δεν γνωριζω δυστυχως...
 #130650  από ppt
 Κυρ Οκτ 21, 2018 10:58 pm
Eυχαριστω πολυ! Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 #130654  από Nikoskk
 Δευ Οκτ 22, 2018 9:37 pm
ppt έγραψε: Κυρ Οκτ 21, 2018 1:09 pm Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Αν επιτρέπεται εσύ είσαι σε αρχικό στάδιο της νόσου η όχι; Έχεις προβλήματα στην καθημερινότητα;
Καλησπερα,εγω εχω τρια χρονια και κατι απο την εκδηλωση της σκπ,οπου λιγο μετα την πρωτη υποτροπη ειχα την δευτερη μαζι με την διαγνωση,τοτε ξεκινησα το tecfidera και ταυτοχρονα βιταμινες και διατροφη.Τα περισσοτερα θεματα μου τα ελυσα,χωρις να εχω ξανα τιποτα καινουργιο,δεν ξερω κατα ποσο βοηθησε ή οχι το φαρμακο αλλα οι βιταμινες σιγουρα ,το εβλεπα στον εαυτο μου ειδικα τον πρωτο καιρο.
Προβληματα καθημερινοτητας δεν εχω, πλεον εργαζομαι κανονικα,με την d3 μπορω να πω οτι νιωθω κατι παραπανω να γινεται,μαγνητικη και εγω θα κανω αφοτου κλεισω χρονο.
Για την εγκυμοσυνη καπου διαβασα οτι δεν υπαρχει θεμα,να το βρω να στο στειλω,νομιζω καποια τροποποιηση γινεται μονο στην δοσολογια.
 #130655  από Nikoskk
 Δευ Οκτ 22, 2018 10:37 pm
Για το θέμα της εγκυμοσύνης ισχύουν τα εξής: ο Dr. Coimbra είχε αρκετές έγκυες γυναίκες που είχαν υποβληθεί σε θεραπεία με το πρωτόκολλο και αυτοί και τα μωρά τους ήταν εντάξει.
Δεν σταματάει το πρωτόκολλο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και δεν συμφωνεί με αυτό. Σύμφωνα με τον ίδιο δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για υπερασβεστιαιμία στο μωρό. Ωστόσο, η παύση του πρωτοκόλλου θα αυξήσει τον κίνδυνο ύφεσης για τη μητέρα μετά τη γέννηση.
Στο παρακάτω βίντεο ξεκινά γύρω στις 22:39 όπου ο Dr. Coimbra περιγράφει (στα αγγλικά) τα αξιοσημείωτα αποτελέσματα που έχουν παρατηρήσει σε μωρά απο μητέρες του πρωτοκόλλου

Υπάρχει σχετική σελίδα στο facebook.
 #130658  από stam_
 Τρί Οκτ 23, 2018 12:37 pm
καλησπερα παιδια

Μηπως θα μπορουσατε να δωσετε λιγες παραπανω πληροφοριες για την επισκεψη του νευρολογου? Π.χ που θα έρθει και που μπορούμε να κλείσουμε ραντεβου αν θέλουμε? γκουγκλαρα αλλα δε μ βγάζει τπτ ρε γμτ.
 #130659  από Nikoskk
 Τρί Οκτ 23, 2018 12:49 pm
stam_ έγραψε: Τρί Οκτ 23, 2018 12:37 pm καλησπερα παιδια

Μηπως θα μπορουσατε να δωσετε λιγες παραπανω πληροφοριες για την επισκεψη του νευρολογου? Π.χ που θα έρθει και που μπορούμε να κλείσουμε ραντεβου αν θέλουμε? γκουγκλαρα αλλα δε μ βγάζει τπτ ρε γμτ.
Kαλημερα,για πληροφοριες ,για να κλεισεις ραντεβου ειναι μεσω του mail: secretaria@cristinasales.pt απο εκει γινεται η ενημερωση κτλ.
Αν σε ενδιαφερει στειλε σημερα mail,γιατι ισως να μην εχει αλλα ραντεβου.
 #130660  από stam_
 Τρί Οκτ 23, 2018 1:05 pm
Nikoskk έγραψε: Τρί Οκτ 23, 2018 12:49 pm
stam_ έγραψε: Τρί Οκτ 23, 2018 12:37 pm καλησπερα παιδια

Μηπως θα μπορουσατε να δωσετε λιγες παραπανω πληροφοριες για την επισκεψη του νευρολογου? Π.χ που θα έρθει και που μπορούμε να κλείσουμε ραντεβου αν θέλουμε? γκουγκλαρα αλλα δε μ βγάζει τπτ ρε γμτ.
Kαλημερα,για πληροφοριες ,για να κλεισεις ραντεβου ειναι μεσω του mail: secretaria@cristinasales.pt απο εκει γινεται η ενημερωση κτλ.
Αν σε ενδιαφερει στειλε σημερα mail,γιατι ισως να μην εχει αλλα ραντεβου.

ευχαριστω νικο για την αμεση απαντηση
 #130665  από Makius
 Τετ Οκτ 31, 2018 11:23 pm
εχουμε καποια νεα απο το γιατρο? καποιοι απο εσας που πηγαν ας μας πουν κατι
ευχαριστω εκ των προτερων