• ερωτηση για χενφα

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #130322  από sodimitris
 Τετ Ιούλ 25, 2018 1:43 am
εχω μοα απορια οταν καποιος εχει ενα συμπτωμα της χενφα πχ ασταθεια ειναι μονιμο ή μεσα στην ημερα υπαρχπυν υφεσεις και εξαρσεις;
 #130323  από sodimitris
 Τετ Ιούλ 25, 2018 8:52 am
και επεισης η μαγνητικη φλεβογραφια εγκεφαλου θα εδειχνε κατι αν υπηρχε προβλημα στις αρτηριες στο λαιμο;

ενας βρε παιδια
 #130325  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 25, 2018 11:10 am
sodimitris" έγραψε: εχω μοα απορια οταν καποιος εχει ενα συμπτωμα της χενφα πχ ασταθεια ειναι μονιμο ή μεσα στην ημερα υπαρχπυν υφεσεις και εξαρσεις;
Εξαρτάται την σοβαρότητα της ΧΕΝΦΑ, δηλαδή της στένωσης των φλεβών που επηρεάζουν την κυκλοφορία του αίματος στο ΚΝΣ. Το λογικό είναι μια στένωση πάνω 70% να δημιουργεί πιο μόνιμες δυσλειτουργίες (αστάθεια, ίλιγγο κτλ.) από μια στένωση μικρή. Είναι δηλαδή θέμα κυκλοφορικού.
sodimitris έγραψε:και επεισης η μαγνητικη φλεβογραφια εγκεφαλου θα εδειχνε κατι αν υπηρχε προβλημα στις αρτηριες στο λαιμο;
Σε μένα η Μαγνητική Φλεβογραφία έδειξε ξεκάθαρα την στένωση στην αριστερή μου σφαγίτιδα. Οπότε ναι.

Σημειώνω ότι η ΧΕΝΦΑ δεν έχει σχέση με αρτηρίες, αλλά φλέβες, και ότι η Μαγνητική Φλεβογραφία γίνεται με ειδικό λογισμικό προσαρμοσμένο για την ΧΕΝΦΑ. Την κάνουν σε ειδικευμένα κέντρα, αλλά δεν την συνιστούν. Θεωρείται ο υπέρηχος - και αν πληρούνται τα κριτήρια της χενφα - και η φλεβογραφία (με αγγειοπλαστική) αρκετά.
 #130326  από sodimitris
 Τετ Ιούλ 25, 2018 12:08 pm
μαγνητικη για τις φλεβες εκανα στο κεφαλι
 #130327  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 25, 2018 2:00 pm
sodimitris έγραψε: Τετ Ιούλ 25, 2018 12:08 pm μαγνητικη για τις φλεβες εκανα στο κεφαλι
Η ειδική για την ΧΕΝΦΑ μαγνητική εστιάζεται στο κεφάλι και τον λαιμό εκεί που βρίσκονται δηλαδή οι σφαγίτιδες φλέβες.