• Συμπτώματα κ διάρκεια

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130241  από Kassandra
 Τετ Ιούλ 11, 2018 2:39 pm
Γεια σας!
Βρίσκομαι Εν αναμονή της πρώτης μου μαγνητικής.. έχω κάπως μπερδεύτει σχετικά με τα συμπτώματα κ τη διάρκεια τους. Τα επεισόδια που αναφέρετε ποσό κρατάνε; Κ τι περιλαμβάνουν; Φυσικά ο καθένας είναι διαφορετικός όποτε θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία πολλών! :smile-flower:
 #130242  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 11, 2018 5:52 pm
Kassandra έγραψε: Τετ Ιούλ 11, 2018 2:39 pm Γεια σας!
Βρίσκομαι Εν αναμονή της πρώτης μου μαγνητικής.. έχω κάπως μπερδεύτει σχετικά με τα συμπτώματα κ τη διάρκεια τους. Τα επεισόδια που αναφέρετε ποσό κρατάνε; Κ τι περιλαμβάνουν; Φυσικά ο καθένας είναι διαφορετικός όποτε θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία πολλών! :smile-flower:
Γεια σου Κασσάνδρα, τι σε φέρνει μέσα σε αυτό το μαγνητικοκούτι;;
Δηλαδή εσύ τι συμπτώματα ή επεισόδιο είχες;
 #130243  από Kassandra
 Τετ Ιούλ 11, 2018 8:37 pm
Καλησπέρα! Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την απάντηση σου!
Εγώ έχω αρκετούς μήνες περίεργες αισθήσεις στα πόδια κ γενικά στο σώμα οι οποίες όμως δεν έρχονται ως «επεισόδιο» όπως έχω δει να αναφέρεται εδώ αλλά είναι στάνταρ μέσα στη μέρα. Συν πίεση κ βουητό στα αυτιά, οπτική ευαισθησία στο φως, ζαλαδα που έρχεται κ φεύγει. Γενικά κάτι δεν πάει καλά...
Μένω στο εξωτερικό κ εδώ δεν μπορείς να πας απευθείας σε ειδικό γιατρό όποτε πέρασα πρώτα από γενικό γιατρό ο οποίος ήθελε να γίνουν πρώτα εξετάσεις αίματος για τυχόν έλλειψη βιταμινών. Την οποία κ δεν έχω...όποτε σήμερα με ενημέρωσε ότι θα κάνω μαγνητική εγκεφάλου για να αποκλειστεί ότι είναι να αποκλειστεί κ να επιβεβαιωθεί ότι είναι να επιβεβαιωθεί. :emojis-17:
 #130244  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 12, 2018 2:06 pm
Kassandra έγραψε: Τετ Ιούλ 11, 2018 8:37 pm Καλησπέρα! Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την απάντηση σου!
Εγώ έχω αρκετούς μήνες περίεργες αισθήσεις στα πόδια κ γενικά στο σώμα οι οποίες όμως δεν έρχονται ως «επεισόδιο» όπως έχω δει να αναφέρεται εδώ αλλά είναι στάνταρ μέσα στη μέρα. Συν πίεση κ βουητό στα αυτιά, οπτική ευαισθησία στο φως, ζαλαδα που έρχεται κ φεύγει. Γενικά κάτι δεν πάει καλά...
Μένω στο εξωτερικό κ εδώ δεν μπορείς να πας απευθείας σε ειδικό γιατρό όποτε πέρασα πρώτα από γενικό γιατρό ο οποίος ήθελε να γίνουν πρώτα εξετάσεις αίματος για τυχόν έλλειψη βιταμινών. Την οποία κ δεν έχω...όποτε σήμερα με ενημέρωσε ότι θα κάνω μαγνητική εγκεφάλου για να αποκλειστεί ότι είναι να αποκλειστεί κ να επιβεβαιωθεί ότι είναι να επιβεβαιωθεί. :emojis-17:
Πίεση και βουητό στα αυτιά, και ζαλάδες πιθανώς είναι θέμα κυκλοφορικού μέσα και έξω από τον εγκέφαλο. Στην ιατρική επιστήμη λέγεται CCSVI ή αλλιώς ΧΕΝΦΑ. ΤΟ CCSVI μας λέει ότι λόγο πιθανής στένωσης στις σφαγίτιδες φλέβες του λαιμού ή στην άζυγο φλέβα του θώρακα, υπάρχει κυκλοφορική παλινδρόμηση του αίματος στον εγκέφαλο, εξού και η πίεση και το βουητό στα αυτιά. Αλλά συμπτώματα της πάθησης αυτής είναι οι πονοκέφαλοι, ζαλάδες, ίλιγγοι, αδυναμίες, κρύα άκρα, και πολλά άλλα συμπεριλαμβανομένου και οπτικών θεμάτων.

Σημειώνω ότι η εν λόγο πάθηση είναι εύκολα θεραπεύσιμη με μια απλή αγγειοπλαστική στα σημεία των στενώσεων. Προσωπικά είχα τα συμπτώματα που αναφέρεις και προχώρησα σε διπλή επιτυχημένη επέμβαση CCSVI, την οποία και έχω αναρτήσει εδώ. viewtopic.php?p=41231#p41231

Τέλος, η Χρόνια αθεράπευτη ΧΕΝΦΑ δημιουργεί συσσωρευμένες τοξίνες στον εγκέφαλο και Κεντρικό Νευρικό σύστημα, με αποτέλεσμα φλεγμονές και πλάκες. Ο εντοπισμός της ΧΕΝΦΑ γίνεται με έναν απλό αλλά ειδικό για CCSVI υπέρηχο, και γενικότερα δεν την συνιστούν η Νευρολόγοι λόγο σύγκρουσης συμφερόντων.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις σου, ελπίζω να είναι όλα περαστικά, και για οποιαδήποτε πληροφορία μην διστάσεις.