• Tecfidera και αλλα φάρμακα

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130194  από Κυριάκος A
 Δευ Ιουν 25, 2018 9:38 pm
Γεια σας συνασθενεις είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα την εμπειρία σας στο θέμα θελω να μάθω εάν μπορώ ενω παίρνω tecfidera μπορω να πάρω depon πχ για τους πονοκεφάλους ή σε περίπτωση πυρετού ή είναι καλύτερα μια ασπιρίνη ,Ευχαριστώ εκ των προτέρων :emojis-2:
 #130200  από Nikoskk
 Τρί Ιουν 26, 2018 1:36 pm
Καλημερα,υποθετω οτι ρωτας για συνδιασμο μαζι με tecfidera;
Αν και δεν περνω τιποτα απο ασπιρινη κτλ θυμαμαι οτι οι γιατροι προτρεπουν την χρηση μαζι με ασπιρινη για αποφυγη των παρενεργειων του tecfidera,οποτε δεν εχεις θεμα,βεβαια υπαρχουν και εναλλακτικες λυσεις!
 #130203  από Κυριάκος A
 Τρί Ιουν 26, 2018 7:52 pm
Γνωρίζω για τον συνδιασμο ασπιρίνης και tecfidera οτι είναι ιδανικό για την αποφυγή παρενεργειών οπως κοκκινιλες κτλ απλα δεν ξέρω σε περίπτωση που κάνω εναν πυρετό η με πονάει ενα δοντι πχ εαν θα μου δημιουργήσει θέμα ένα depon η ενα ponstan
 #130217  από Smaragdenia
 Δευ Ιούλ 02, 2018 1:02 am
Ασπιρίνη ναι!! Το φάρμακο πρέπει να διακόπτεται κάποιες ημέρες εάν ο πυρετός υπερβεί το 38 !!!! Απο 38 και πανω το κοβεις!! Και συνεχίζεις μετά!!!. Δεν ξερω αν το γνωριζεις αν στο εχει πεί ο γιατρός σου. Με την χορήγιση του φαρμακου δίνουν κάποιες γραπτές οδηγίες . Φαρμακα στομαχου, για τις κοκκινιλες στο δέρμα και αλλα!! Απλα γνωρίζω οτι στον υψιλό πυρετό το σταματάς για λιγες μέρες.😊
 #130221  από Κυριάκος A
 Τρί Ιούλ 03, 2018 7:48 pm
Ευχαριστώ πολύ θα πρέπει να
επικοινωνήσω με τον γιατρό μου στην περίπτωση που θα έχω πυρετό :emojis-3:
 #130228  από elpida*
 Σάβ Ιούλ 07, 2018 10:26 pm
Κυριάκος A έγραψε: Τρί Ιουν 26, 2018 7:52 pm Γνωρίζω για τον συνδιασμο ασπιρίνης και tecfidera οτι είναι ιδανικό για την αποφυγή παρενεργειών οπως κοκκινιλες κτλ απλα δεν ξέρω σε περίπτωση που κάνω εναν πυρετό η με πονάει ενα δοντι πχ εαν θα μου δημιουργήσει θέμα ένα depon η ενα ponstan
Εγώ παίρνω διάφορα φάρμακα με το tecfidera ( όταν δε συντρέχουν άλλες ασθένειες) δεν είχα ποτέ κάποια παρενέργεια. Ponstan πολύ συχνά και lonalgal που είναι κωδεΐνη. Για τις κοκκινίλες και την έντονη θέρμη που αισθάνεσαι, συνήθως δίνουν αντιισταμινικά. Για την ασπιρίνη δεν ξέρω πόσο τα κάνει να υποχωρούν. Εγώ παίρνω aerius καμιά φορά και δυο δισκία, γιατί είναι σχετικά ελαφρά και τα μόνα που δε φέρνουν ύπνο.
Όταν έχεις όμως πυρετό που επιδεινώνει ήδη την αυξημένη εσωτερική θερμοκρασία που σου δημιουργεί το φάρμακο, καλά είναι να μην πάρεις τίποτα χωρίς καθοδήγηση. Σε περίπτωση ασθένειας εγώ φωνάζω αμέσως παθολόγο και μιλάει με τον νευρολόγο και παίρνω αυτά που συναποφασίζουν. Καλή συνέχεια.
 #130229  από Κυριάκος A
 Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:18 am
Σε ευχαριστώ πολύ Ελπίδα :emojis-1: Τώρα με την τόσο πολύ ζέστη που εχει τι κάνουμε τι σου έχει πει ο γιατρός ;
 #130358  από elpida*
 Πέμ Αύγ 02, 2018 3:15 pm
Κυριάκος A έγραψε: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:18 am Σε ευχαριστώ πολύ Ελπίδα :emojis-1: Τώρα με την τόσο πολύ ζέστη που εχει τι κάνουμε τι σου έχει πει ο γιατρός ;
Άργησα να μπω...

Σε ότι αφορά τη ζέστη, ο κανόνας είναι: δεν καθόμαστε στον ήλιο. Δεν κάνει λένε να μας χτυπάει ο ήλιος στο κεφάλι. Απο την άλλη μας λένε πως η έλλειψη βιταμίνης D μπορείς να μας οδήγησε εκεί...άντε βγάλε άκρη.
Ο ήλιος όπως και να έχει, δεν είναι παντα καλος σύντροφος, για δέρμα κ.α. οπότε καλό ειναι να τον αποφεύγουμε και ειδικά τώρα.
 #130364  από Κυριάκος A
 Πέμ Αύγ 02, 2018 5:48 pm
Είχα διαβάσει κάπου ότι την άνοιξη και το καλοκαίρι υπάρχουν ποιο πολλές πιθανότητες να παρουσιάσουν νέες εστίες λόγο θερμοκρασίας όχι μόνο από τον ήλιο δηλαδή πιστεύεις ότι ισχύει;