• Μωρακιιι

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130023  από Αστερι
 Τρί Μάιος 15, 2018 5:58 pm
Γεια σας. Ειστε καλα;;;Εγω πολυ!Εχω ενα θετικο τεστ στα χερια μου και μετρω σχεδον τρεις βδομαδες που εμφανιστηκε αυτο το "φασολακι" . Στην προηγουμενη δεν ηξερα οτι νοσω και ολα καλα πηγαν στην εγκυμοσυνη. Τωρα ομως που το ξερω...αρχισαν πολλες σκεψεις γιατι ειμαι και ...διαβάσμενη. Καπου εδω θελω τα φωτα σας και σε προσωπικο μηνυμα η εγκυμονουσα, γιατι πελάγωνω λιγο.
Αρχικα παω για φυτμακ. Εχω εναν γιατρο(αν εχετε να μου πειτε κι εσεις μια χαρα).
Θελω νευρολογο,καλο,χαλαρο,οχι λατρη των φαρμακων...
Τελος,κανω κοπαξον. Ο ηδη γιατρος λεει να συνεχισω...εγω δεν ξερω τι να κανω...
Σας υπερευχαριστω για το χρονο σας. Αφιερωστε μου λιγο ακομα για να μου απαντησετε. Καλη συνεχεια σε ολους μας. :emojis-1:
 #130025  από Στάθης
 Τετ Μάιος 16, 2018 1:42 pm
Γεια σου Αστέρι, συγχαρητήρια για τα υπέροχα νέα !!!

Έχει παρατηρηθεί ότι κατά την εγκυμοσύνη η πάθηση τείνει να ηρεμεί λόγο κάποιας ορμόνης.

https://www.npr.org/sections/health-sho ... s-symptoms
https://www.newscientist.com/article/dn ... nt-for-ms/
https://www.healthline.com/health-news/ ... ncy-121114

Αυτό σημαίνει ότι είτε συνεχίσεις την αγωγή, είτε όχι η φύση θα σε έχει καλυμμένη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Καλή Δύναμη Αστέρι, σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο και πανέμορφο μωράκι.
 #130048  από Αστερι
 Πέμ Μάιος 24, 2018 4:42 pm
Σε ευχαριστω πολυ Σταθη.
Το αστειο ειναι πως ρωτησα τους δυο νευρολογους που εχω και...πηρα δυο διαφορετικες απαντησεις...τελειο;Ρωτησα κι εναν τριτο αλλα δε θελει να παρει θεση...
Μηπως θελει να πει κανας αλλος τη γνωμη του;;;;;; :emojis-14:
 #130050  από Gianna
 Πέμ Μάιος 24, 2018 6:23 pm
Με το καλό το μωρό Αστέρι!!! Γούρι για το φόρουμ τέτοια ευχάριστα νέα!!!
:happy-cheerleadersmileygirl:
Ρώτησες το γυναικολόγο σου? Μίλησες με συνασθενεις σε ανάλογη κατάσταση?
Ρώτα, διασταύρωσε απόψεις πριν αποφασίσεις!!!
 #130101  από sofimn
 Πέμ Ιουν 07, 2018 4:53 pm
Με το καλό το ζουζουνακι σου!!!. Η περίοδο της εγκυμοσύνης θεωρητικά είναι μια καλή περίοδος για μας..προσωπικά στη πρώτη μ εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα μέχρι κ 1 1/2 χρόνο μετά..στη δεύτερη όμως είχα σύμπτωμα στο δεύτερο τρίμηνο κ πήρα κορτιζόνη...αντισταθμιζοντας τα υπέρ κ τα κατά είχα σταματήσει τη θεραπεία κ στις 2..επειση όμως όπως ξέρουμε ο καθένας μας λειτουργεί διαφορετικά, αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου να ακολουθήσεις αυτό που σου λέει...με το καλό!!!
 #132276  από Kpoplistener
 Δευ Δεκ 02, 2019 12:14 pm
Αστερι έγραψε: Πέμ Μάιος 24, 2018 4:42 pm Σε ευχαριστω πολυ Σταθη.
Το αστειο ειναι πως ρωτησα τους δυο νευρολογους που εχω και...πηρα δυο διαφορετικες απαντησεις...τελειο;Ρωτησα κι εναν τριτο αλλα δε θελει να παρει θεση...
Μηπως θελει να πει κανας αλλος τη γνωμη του;;;;;; :emojis-14:
Ελπίζω να μην αργησα .. γεια σου καλή μου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα . Έχει δίκιο ο Στάθης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος υποτροπής . Για μετά την γέννα έχω ακουστα ότι κανείς υποτροπές αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο πρώτα ο Θεός και μην φοβάσαι τίποτα ..να το χαρείς το αγγελουδακι σου χωρίς φόβο ☺️ στο κάτω κάτω έχω ακούσει από γυναίκες με σκπ ότι είχαν και παραπάνω από δυο μωράκια υγιέστατα! Γενικώς μην φοβάσαι η Παναγία να σε προστατεύει
 #132277  από Kpoplistener
 Δευ Δεκ 02, 2019 12:16 pm
α και με το συμπαθιο μην ακούς τον κάθε νευρολόγο ..έχουν μια τάση να μην ακούγονται τόσο αισιόδοξοι

Βασικά άλλου ακούγονται έτσι άλλου αλλιώς. Για αυτό μην δίνεις και πολύ σημασία και ανησυχείς τζάμπα