• τί κόλπο για χαλάρωση?

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #130011  από fewtile
 Σάβ Μάιος 12, 2018 8:22 pm
Κάνετε κανένα ιδιαίτερο κόλπο για να χαλαρώσουν οι μύες σας όταν νιώθετε την κόπωση κ το περπάτημά σας γίνεται άκαμπτο και σχεδόν "ρομποτικό";
 #130016  από manolo
 Δευ Μάιος 14, 2018 3:07 pm
καλησπερα,αμα θελεις να χαλαρωσεις την γαμπα του ποδιου και ειδικα τον τενοντα,που εκει οφειλεται η πλαστικοτητα του βαδισματος ,θα βρεις καποιο σκαλοπατι και θα κανεις διαταση κρατωντας σε απο ενα καγκελο δες το βιντεο 101
http://www.athloclinic.gr/index.php?opt ... 8&catid=12
για δυο τρια λεπτα η οσο χρειαστει για να νιωσεις ανακουφιση.
μπορεις να το κανεις και εναλλαξ το ενα ποδι και μετα το αλλο,εγω το κανω συχνα και καλμαρει η γαμπα .
 #130017  από fewtile
 Δευ Μάιος 14, 2018 9:22 pm
Σε ευχαριστώ manolo αλλά νιώθω πως το κλειδωμένο κομμάτι των ποδιών δεν είναι τόσο η γάμπα όσο ο αστράγαλος και το κουντεπιέ. Δεν ξέρω πως λέγεται εκείνο το κομμάτι, αλλά όταν είμαι κουρασμένος, είτε από περπάτημα, είτε τα μεσημέρια... τότε είναι που πατάει άτσαλα στο έδαφος το πέλμα σε κάθε βήμα!
Ελπίζω να το περιγράφω σωστά, ώστε να καταλαβαίνεις το τι εννοώ!
 #130019  από manolo
 Δευ Μάιος 14, 2018 11:23 pm
Η άσκηση αυτή κανει διατάση ,σε ολους τους μυς του ποδιού και σε αυτα που αναφερεις,αλλά κοίταξε και τα παπουτσια που φοράς να είναι ελαφρια και με πάτο στο σχημα της πατούσας,και όχι σφιχτά να αναπνέει το ποδι,δοκίμασε και πες μου το αποτελεσμα.
 #130020  από fewtile
 Δευ Μάιος 14, 2018 11:27 pm
manolo έγραψε: Δευ Μάιος 14, 2018 3:07 pm...εγω το κανω συχνα και καλμαρει η γαμπα.
Πριν να καλμάρει, πως είναι το περπάτημά σου; Πώς θα το περιέγραφες;
 #130021  από manolo
 Τρί Μάιος 15, 2018 7:40 am
Το περπάτημα είναι μονοκόμματο,ρομποτικο όπως ειπές και εσύ και το ποδι ζυγίζει σαν βραχος,με τι ζέστη με πιάνει και μένα ,αλλά διατάσεις κάνω συνέχεια yoga εδώ και χρόνια και πιστεύω οτι διατηρουμε σε καλη κατασταση και μειώνεται η πλαστικότητα.
 #130024  από fewtile
 Τρί Μάιος 15, 2018 7:27 pm
Το βάδισμα για σένα είναι πάντα ρομποτικό; Εμένα είναι πιό έντονα ρομποτικό ύστερα απο κόπωση! Παλαιότερα δεν υπήρχε βέβαια τέτοιο θέμα, οι ανησυχίες μου στρέφονταν αλλού, τώρα είναι στο βάδισμα!
 #130026  από manolo
 Τετ Μάιος 16, 2018 6:53 pm
Ζέστη και κούραση οι χειρότεροι εχθροί,τι να κάνουμε θα την παλεψουμε,τι φαρμακο παιρνεις;
 #130027  από fewtile
 Τετ Μάιος 16, 2018 11:41 pm
Δεν παίρνω, τα τελευταία 5 χρόνια είμαι χωρίς ώσεις κ μεταβολές στις μαγνητικές μου!
 #130044  από fewtile
 Τετ Μάιος 23, 2018 9:07 pm
Φίλε manolo μου φαίνεται πως έχεις δίκιο... κάνω τις διατάσεις αυτές για τη γάμπα κ κάπως χαλαρώνει το πράγμα!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!
Αν έχεις και καμιά τεχνική για στραγάλους, κουντεπιέ (που έχω ένα κάψιμο συγκεκριμένες ώρες) και γόνατα που τα νιώθω κλειδωμένα κάποιες στιγμές, θα ήμουν υπόχρεος!!!