• Ενιαίος Πίνακας Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #129412  από VASILIS
 Τετ Ιαν 03, 2018 8:42 pm
Λοιπόν συνασθενείς, ΗΡΘΕ το νέο ΑΙΣΧΟΣ, ο "αναθεωρημένος κατάλογος ΚΤΕΟ" των Χρόνια πασχόντων και αναπήρων, το ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΜΠΑΚΑΛΟΤΕΦΤΕΡΟ, για το οποίο συνέβαλαν με τις προτάσεις τους ΚΑΙ εκπρόσωποι του αναπηρικού κινήματος....
Για την πάθησή μας, πολλά ερωτηματικά, ασάφειες, κλπ, και σε γενική εικόνα, δυνατότητα προς ΟΛΕΣ τις επιτροπές να ΣΦΑΞΟΥΝ περισσότερους ασθενείς.
Το 2018 μας μπήκε άσχημα.
Βέβαια, για όλα αυτά φωνάζαμε εδώ και χρόνια, αλλά κάποιοι μας χαρακτήριζαν "εμπαθείς".
Τώρα, τα λουζόμαστε.
 #129413  από basilis361
 Τετ Ιαν 03, 2018 9:05 pm
Επειδη διαβαζω και σε αλλα φορουμ συνασθενεις που διαμαρτυροντε για τον νεο ΚΕΒΑ ,οσο αφορα την δικια μας παθηση δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η διαφορα με τον παλιο ΚΕΒΑ ,μιας και τοτε ελεγε οτι η παθηση μας ,πιστοποιηται με ποσοστο 35% και πανω αναλογα την βαρυτητα της καταστασης που θα διαγνωσει η εκαστοτε επιτροπη ..τωρα αν υπαρχουν επιτροπες απο χασαπηδες γιατρους που εχουν αποστολη να μειωσουν τους δικαιουχους των παροχων παση θυσια ,αυτο ειναι αλλο θεμα ..αλλα αν υπαρχει και κατι αλλο στον νεο ΚΕΒΑ που δεν εχω καταλαβει και ειναι εις βαρος μας ,θα παρακαλουσα οποιος το ξερει να μου το πει..
 #129415  από VASILIS
 Πέμ Ιαν 04, 2018 6:07 am
Συνονόματε καλημέρα.
Πρώτα απ' όλα, για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους, αυτοί οι "πινακες" δεν θα έπρεπε να υπάρχουν υπό αυτή τη μορφή...
Εσύ δηλαδή, δέχεσαι στην ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΗ πάθησή σου η οποία μάλιστα είναι ΟΧΙ απλή νευρολογία, αλλά ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, ένας ΟΠΟΙΟΣ νευρολόγος, ΑΣΧΕΤΟΣ στο ΚΕΠΑ να σε "θεραπεύει", χώρια το πόσο θα σε ταλαιπωρήσει.
Τον διάβασες καλά τον νέο πίνακα και τον παλιό;
Για εσένα είναι ΠΛΗΡΕΙΣ και ΣΑΦΕΙΣ;
Γιατί για το 98% των ασθενών ΔΕΝ είναι μάλιστα κάποιοι από αυτούς είναι και γιατροι.
Πρώτα απ' όλα, η πάθησή μας είναι μέσα στα ΠΕΤΑΜΕΝΑ.
 #129419  από basilis361
 Πέμ Ιαν 04, 2018 10:55 pm
Βασιλη μαλλον δεν καταλαβες το προβληματισμο μου πανω σε αυτο το θεμα ...εγω δεν ειπα ,ουτε υπονοησα οτι ειμαι ευχαριστημενος απο τον ΚΕΒΑ παλιο η νεο ,ουτε φυσικα απο την αντιμετωπιση της παθησης μας απο τους υπευθηνους ...αυτο που ειπα οτι δεν καταλαβαινω, ειναι την διαφορα που υπαρχει και ο νεος Κεβα ειναι χειροτερος απο τον προηγουμενο και επειδη εσυ τον εχεις διαβασει σιγουρα καλυτερα και αναλυτικοτερα απο εμενα ,αν θελεις να μου πεις τις διαφορες που εχει προς το χειροτερο για να τις εχω υπ οψιν μου ,φετος που ειναι να ξαναπερασω κεπα..
ευχαριστω
 #129420  από VASILIS
 Παρ Ιαν 05, 2018 6:31 am
Βασίλη καλημέρα.
Λοιπόν, ξεκινάμε με το 35%.
Ακόμα και οι γιατροί όπως σου έγραψα, σχετικά με την πάθησή μας, τον βρίσκουν τόσο μπερδεμένο, τόσο ελλειπή και ασαφή, που είναι ότι πρέπει για τον οποιονδήποτε ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟ επί της πάθησης, να κόβει ποσοστά και να θέτει ΕΚΤΟΣ τους ασθενείς.
Εγραψα πιο πάνω ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟ, γιατί συνονόματε, η πάθησή μας, ΔΕΝ είναι απλή νευρολογία, αλλά ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.
Αν δεν την έχεις, και καθηγητής να είσαι είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ (είμαι παθών).
 #129423  από anna1290
 Παρ Ιαν 05, 2018 6:32 pm
Αδιευκρινιστα ολα περι σκπ, τπτ βελτιωμενο παιδια δεν βλεπω κι εγω δυστηχως στον νεο πινακα!Μακαρι να πεφτω εξω!Αν μπορει και ξερει καποιος ας μας διαφωτισει καλυτερα!!..Καλη Χρονια σε ολους ευχομαι και υπομονη!Τι αλλο?.. :emojis-14:
 #129429  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Κυρ Ιαν 07, 2018 11:14 pm
• Διπλωπία σελίδα 61501
- Στην πρωτεύουσα θέση
ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ …………….. 50% για ένα έτος
- Στην πρωτεύουσα και κάτω βλεμματική θέση
ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ……………… 67% για ένα έτος
Μετά το έτος ………………………..… 50% για ένα επιπλέον έτος ένα από τα προβλήματα της σ.κ.π αλά στη σελίδα για προβλήματα οφθαλμών ο Κουρουμπλής εκεί δίνει απλόχερα ποσοστό.
 #129482  από demi-fsi
 Τετ Ιαν 17, 2018 9:16 pm
Η γυναίκα μου με ΣΚΠ 11 χρόνια 67 τις εκατό και εν έτη 2018 55 τις εκατό έκανε το θαύμα του ο μικρός Αλέξης βρήκε θεραπεία , εύγε !
 #129609  από anna1290
 Κυρ Φεβ 11, 2018 5:29 pm
Tελικα επιτελους αποφασιστηκε η ενταξη της σκπ στις παθησεις επ αοριστον! :emojis-2:
Ειναι σημαντικο γεγονος αλλα συμπεριλαβανει μονο δυο μορφες προιουσα πρωτοπαθης και προιουσα δευτεροπαθης με αποτελεσμα πολλοι πασχοντες παλι να μενουν απ εξω!Οπως και τα ποσοστα να παραμενουν απο 35% οπως προυπηρχαν!
Ας ελπισουμε οτι θα διορθωθουνε και παλι ολα αυτα γιατι μονο ταλαιπωριες δημιουργουνε!!!:emojis-26: