• Θήκες δοντιών.

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #129606  από Gianna
 Κυρ Φεβ 11, 2018 9:07 am
Καλημέρα σε ολους και ολες,
Πρόσφατα ο οδοντίατρος μου αφαίρεσε δύο θήκες δοντιών μεταλλικές εσωτερικά, πορσελάνινες εξωτερικά. Θα τις αντικαταστησουμε και οι επιλογές είναι δύο. Πρώτη, κεραμικές θήκες. Χωρίς καθόλου μέταλλο. Δοκιμασμένες στην πράξη σε βάθος 16ετιας. Δεύτερη, θήκες ρητίνης, χωρίς καθόλου μέταλλο. Φτηνότερες κατά 50€ και δοκιμασμένες 3ετια. Η ρητίνη είναι το άσπρο υλικό που βάζουν στα σφραγίσματα. Η πορσελανη (κεραμικές) είναι το πιο φίνο υλικό που υπάρχει.
Τι θα μου προτείνατε? Το ότι τόσο καιρό είχα μέταλλο στο στόμα επιβαρύνει την Σκλήρυνση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
:smile-call:
 #129607  από Στάθης
 Κυρ Φεβ 11, 2018 12:37 pm
Άποψή μου, δύο θήκες με επικάλυψη μετάλλου προσθέτει ελάχιστη τοξικότητα. Ειδικά π.χ. αν τα συγκρίνουμε με τα δηλητηριώδη μαύρα σφραγίσματα αμαλγάματος με υδράργυρο, οι θήκες αυτές μοιάζουν εντελώς αθώες. Δεν νομίζω ότι η εσωτερική επικάλυψη των θηκών (2) περιέχει τόσο τοξικό μέταλλο.

Η απόφασή σου στο είδος υλικού αντικατάστασης, κατά την άποψή μου είναι η πορσελάνη, λόγο καθαρά της αντοχής τους στο χρόνο, κάτι που για τα δόντια είναι πολύ σημαντικό.
 #129608  από Gianna
 Κυρ Φεβ 11, 2018 1:05 pm
Στάθη,
ευχαριστώ για την άμεση απόκριση σου. Στο ίδιο μήκος κύματος είμαι ηδη. Απλως χρειαζομουν μια επιβεβαίωση!

:emojis-1: