• Μια ακόμη φίλη

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #129400  από Tsipanian
 Σάβ Δεκ 30, 2017 11:15 pm
Χαιρετώ όλους σας και εύχομαι ο,τι καλύτερο για τον καθένα προσωπικά και δύναμη σε κάθε δυσκολία που ο καθένας αντιμετωπίζει! Διαγνωστηκα φέτος με σκπ (απο ιδιώτη γιατρό) έχοντας το πρώτο σύμπτωμα το 2008. Μια οπτική νευριτιδα που μου άφησε υπόλειμμα στην όραση του αριστερού ματιού. Έκτοτε έχω περάσει θαμβος οράσεως, ελαφρά μουδιασματα, και αίσθηση ρεύματος σε αυχένα. Ξέρω θα πείτε "μικροπράγματα"!!! Θα έχετε δίκιο! Έμαθα να ζω με τη μειωμένη μου όραση περίπου 5/10 και διάβασα για την ασθένεια που θα έρθει για να είμαι προετοιμασμένη! Χθες ζήτησα από το γιατρό μου να πιστοποιησω την ασθένεια σε επίσημους φορείς( δευτεροβάθμια, κεπα διοτι είμαι εκπαιδευτικός). Μου είπε ότι δεν θα με δεχθούν! Σας ρωτω: η διάγνωση της ασθένειας είναι υποκειμενική???? Σκπ σημαίνει μονο κινητικά προβλήματα και αναπηρία βαριάς μορφής??? Νιώθω ότι κάτι δεν καταλαβαίνω ή ότι εγινα αντικείμενο εκμετάλλευσης???
 #129401  από dimos
 Κυρ Δεκ 31, 2017 6:59 pm
Όχι δεν σημαίνει μόνο κινητικά προβλήματα. Μπορείς να περάσεις από κεπα-πρωτοβάθμια επιτροπή που είναι και για εκπαιδευτικούς αν δεν κάνω λάθος. Εκεί αφού έχεις κάνει όλα σου τα χαρτιά (γνωματεύσεις,μαγνητικές,εισηγητικός φάκελος κτλ) θα αξιολογηθείς και θα πάρεις ή δεν θα πάρεις αυτό που θες.
 #129402  από Tsipanian
 Κυρ Δεκ 31, 2017 9:30 pm
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Για να μην παρερμηνευθει το μνμ δουλεύω χρόνια στη δευτεροβάθμια κοντά στον τόπο διαμονής μου. Η πιστοποίηση ελάχιστα θσ προσφέρει σε όσα ήδη έχω. Η αγανάκτησή μου προέρχεται απο την απάντησε του γιατρού...προβληματίστηκα....
Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον! Εύχομαι καλη χρονιά με ευτυχία
 #129406  από Αστερι
 Δευ Ιαν 01, 2018 10:45 pm
Χρονια πολλα! Καλη χρονια με υγεια. Εχω μια ερωτησουλα γιατι κι εγω εκπαιδευτικος ειμαι. Σε τι θα χρησιμευσει η αποφαση Κεπα στη δουλεια; Πηγα περσι,πηρα ενα 35℅ ποσοστο και δεν εκανα κατι αλλο. Φετος δεν πηγα καν. Πολυ κοπο και πενηντα ευρω πεταμενα...
 #129409  από Tsipanian
 Τρί Ιαν 02, 2018 10:25 pm
Καλη χρονιά! Εαν εισαι μονιμη εκπαιδευτικός σου δίνει δικαίωμα κοντινης επιλογής περιοχών. Εαν είσαι αναπληρωτής με προϋπηρεσία προτάσσεσαι στον πίνακα. Εκτός εαν εχω παρερμηνευσει κάτι. Ενημερώθηκα απο υπουργειο παιδείας. Τι συνέβη στην περίπτωση σου? Τώρα ψαχνω πράγματα... εχω μπερδευτεί!!! Τα κεπα χρειάζονται γνωμάτευση δημοσιου νοσοκομείου?
 #129472  από Αστερι
 Πέμ Ιαν 11, 2018 10:51 pm
Καλησπερα.
Η ιστορια μου λοιπον : Νοσω απο το 2005 αλλα δεν το ηξερα. Πριν δυο χρονια που πηγα να κανω μια μαγνητικη,ετσι,να δω τι γινεται γιατι ειχε περασει μια δεκαετια απο τοτε,τα αποτελεσματα ηταν φανταστικα. :emojis-11: Διασπαρτες εστιες σε αυχενα,εγκεφαλο και θωρακικη κοιλοτητα. Πανω απο εικοσι... Κλινικη κατασταση ομως ...αριστη! :emojis-1: Δοξα τω Θεω , εχω μια καθαρα εργαστηριακη απεικονιστικη ΣΚΠ για την ωρα. Ο Θεος μαζι μας. Τωρα που πηγα στον γιατρο μου ομως με εκραξε. Ειμαι στην εκπαιδευση απο το '05 και μονιμη απο το '08. Επειδη δυστυχως ειναι πολυ στρεσογονα εργασια στο συνολο της -το γνωριζεις κι ολας -(αυστηρος χρονικος προγραμματισμος,ευθυνη μαθητων,εφημεριες, διδασκαλια και υλη, οργανωση γιορτων-θεατρικων,συναναστροφη με γονεις και πολλα πολλα αλλα που εχει το επαγγελμα μας ) μου εκανε ενα χαρτι που ζηταει την ψυχικη και σωματικη μου βελτιωση στο χωρο εργασιας. Ετσι,με βαση και αρθρο της εγκυκλιου,ο συλλογος διδασκοντων αποφασισε να μην κανω εφημεριες. Επισης ,επειδη αναλαμβανω πολλα ,δε λεω ποτε οχι(να καταλαβεις επειδη δεν ειχαμε ενα διαστημα καθαριστρια,απο μονη μου σκουπιζα και σφουγγαριζα εγω!)τους παρακαλεσα να με μαζευουν γιατι δυστυχως εγω δεν το καταλαβαινω...και φοβαμαι πως θα μαζευτω θελοντας και μη καποτε. Παντως καταλαβα, πως τελικα με το χαρτι του γιατρου και με αποφαση των συναδελφων ,μπορουμε να εχουμε καλυτερες συνθηκες απο το να παρω το 35% του Κεπα. Και δεν εχω 50ευρα για πεταμα. Τωρα μαγνητικες ,γιατρος και αιματολογικες κοστιζουν 200€. Θα παρω και 100€ βιταμινες οποτε...τι να πληρωσω;ευρω δε μενει...
 #129476  από Tsipanian
 Κυρ Ιαν 14, 2018 10:25 pm
!!!Σου εστειλα προσωπικο μνμ αστέρι! :emojis-32: