• ω λιπαρα οξεα

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #125582  από marios
 Παρ Ιαν 20, 2017 12:16 pm
Καπου διαβασα οτι δεν πρεπει οι σκληρυντικοι να περνουν ολα τα ωωμεγα λιπαρα οξεα δηλαδη ω6 και ω9 ΜΟΝΟ τα ω3 τι πιστευετε?? και αν γνωριζετε κατι σχετικο??
 #125606  από away
 Παρ Ιαν 20, 2017 2:56 pm
εμενα στην αρχη ο γιατρος μου ειπε να παιρνω Ω3 και μετα μου το γυρισε σε D3 για τα αλλα δεν ξερω...ρωτας τον γιατρο σου για το τι ειναι καλο να παρεις
 #125609  από ποπη
 Παρ Ιαν 20, 2017 3:08 pm
Καλησπερα Μαριε,

Τα ω3, ω6, ω9 λιπαρα εχουν ισχυρη αντιοξειδωτικη δραση η οποια προστατευει τον οργανισμο απο πολλα προβληματα. Μονοακορεστα και πολυακορεστα λιπαρα προτιμωνται , ενω τα κεκορεσμενα πρεπει να αποφευγονται. Με μια γρηγορη ματια στο διαδυκτιο 'η σοβαρα βιβλια διατροφης θα βρεις ολες τις πληροφοριες που θα χρειαστεις για τα λιπαρα. Ειναι πολυ χρησιμο να λαμβανονται ως συμπληρωμα διατροφης και παντα με προσοχη και παρακολουθηση με παυσεις στο ενδιαμεσο.

Τωρα οσον αφορα την σκπ, ακριβως επειδη επιδιωκουμε αντιοξειδωτικη και αντιφλεγμονωδη διατροφη τα προτιμαμε. Χρησιμοποιω και εγω ιχθυελαιο περα απο την καταναλωση ψαριων που εχουν υψηλες ποσοτητες ω-λιπαρων. Στους πρωτους 6 μηνες χρησης ειδα τα πρωτα αποτελεσματα, αλλα θελει παραπανω γιατι καθε διατροφη θελει τον χρονο της. Τωρα εχω κλεισει 1 χρονο καταναλωσης και δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Βεβαια δεν κανω μονο χρηση ιχθυελαιου.

Κανε την ερευνα σου και ξεκινησε το αν το κρινεις σωστο για εσενα. Πολλοι εδω μεσα που θα ρωτησεις εχουν θετικη σταση προς το ιχθυελαιο.
 #125623  από marios
 Παρ Ιαν 20, 2017 4:07 pm
Πόπη καλησπέρα. Τι εννοεις παρακολούθηση?? Και πόση διακοπή χρειάζεται. Απί το καλοκαίρι που έγινε η διάγνωση μέχρι σήμερα πινω ω3 απλως τώρα σκέφτομαι να πάρω συμπλήρωμα και με τα υπόλοιπα ω λιπαρα
 #125630  από ποπη
 Παρ Ιαν 20, 2017 6:16 pm
marios έγραψε:Πόπη καλησπέρα. Τι εννοεις παρακολούθηση?? Και πόση διακοπή χρειάζεται. Απί το καλοκαίρι που έγινε η διάγνωση μέχρι σήμερα πινω ω3 απλως τώρα σκέφτομαι να πάρω συμπλήρωμα και με τα υπόλοιπα ω λιπαρα

Επειδη το ιχθυελαιο βοηθαει και την καρδια, ψιλοαραιωνει το αιμα, οποτε αν κανεις εξεταση αιματος και το βρουν αραιο η΄σου πουν οτι η πηξη του δεν ειναι κανονικη ή παρατηρησεις μελανιες ( μικρες) χωρις να υπαρχει καποιος λογος σταματησε το για μερικες μερες και μετα παλι παρ'το κανονικα.

Δεν υπαρχει λογος για αγχος. Ριξε μια ματια σε αυτα τα 2 λινκ

http://www.douni.gr/?section=ingredient ... category=8

http://www.medinova.gr/ti-mporei-na-pro ... fani-logo/
 #125648  από marios
 Παρ Ιαν 20, 2017 11:38 pm
Ευχαριστώ πολύ Πόπη. Πλήρως κατατοπιστική
 #125651  από ποπη
 Σάβ Ιαν 21, 2017 3:34 am
marios έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Πόπη. Πλήρως κατατοπιστική

Τιποτα, να'σαι καλα :)