• Βιταμινη d3

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #116761  από Αλέξανδρος
 Πέμ Απρ 28, 2016 12:34 pm
Η επιστημονική κοινότητα πλέον μιλά επισήμως για τα οφέλη της βιταμίνης D στην πολλαπλή σκλήρυνση.
Το Consortium of Multiple Sclerosis Centers (CMSC) οργάνωσε μία συζήτηση σχετικά με τον ρόλο της βιταμίνης D στην πολλαπλή σκλήρυνση.

Στην συζήτηση συμμετείχαν οι:
- Dr. Emmanuelle Waubant, καθηγητής στο University of California
- Dr. Ellen Mowry, αναπληρωτής καθηγητής στο Johns Hopkins University
- June Halper, διευθύνων σύμβουλος του Consortium of Multiple Sclerosis Centers

To συμπέρασμα στο οποίο κατέληξαν είναι οτι ενώ οι αποδείξεις ως προς την ικανότητα της βιταμίνης D για την πρόληψη των υποτροπών της νόσου είναι περιστασιακές, τα πολλαπλά οφέλη δικαιολογούν την σύσταση προς όλους τους ασθενείς της χρήσης της βιταμίνης D.

Αναφέρουν μεταξύ των άλλων:
"Scientists know that vitamin D is crucial for many aspects of the immune response, and studies have shown that its levels in patients’ blood can determine the frequency and severity of infections."

http://www.mscare.org/news/286140/CMSC- ... ements.htm
 #120552  από maestro
 Τετ Σεπ 07, 2016 5:12 pm
Πήρα σήμερα αποτελέσματα εξέτασης D3
Εικόνα
Τα επίπεδά μου:
29,60 (όρια 10 - 70 pg/mL).

Παίρνω εδώ και 6-7 μήνες σκεύασμα D3 των 1200 IU .
Τώρα, μάλλον θα πρέπει να ανέβω σε περιεκτικότητα βιταμίνης.
Ο γιατρός μου, μου είχε πει πως πρέπει οι τιμές να είναι κοντά στα ανώτερα όρια..
 #120554  από you can do it
 Τετ Σεπ 07, 2016 7:55 pm
maestro έγραψε:Πήρα σήμερα αποτελέσματα εξέτασης D3
Εικόνα
Τα επίπεδά μου:
29,60 (όρια 10 - 70 pg/mL).

Παίρνω εδώ και 6-7 μήνες σκεύασμα D3 των 1200 IU .
Τώρα, μάλλον θα πρέπει να ανέβω σε περιεκτικότητα βιταμίνης.
Ο γιατρός μου, μου είχε πει πως πρέπει οι τιμές να είναι κοντά στα ανώτερα όρια..

Με μπερδεύει λίγο το όριο που γράφεις.
Στο διαγνωστικό που πάω έχει στην εξέταση 25OH-D3 τις εξής τιμές αναφοράς:

Έλλειψη: <11
Ανεπάρκεια: 11-29
Επάρκεια: 30-100
Τοξικότητα: >100

Αυτά σε ng/ml και όχι pg/ml. Δεν έχω ιδέα τι διαφορά υπάρχει... ή μήπως έχει γίνει κάπου λάθος (;)

Εμένα πάντως στην πρώτη εξέταση μου είχαν βρει 16.
Πήρα για ένα τρίμηνο 12000iu και πήγε 32.
Μετά, αφού τουλάχιστον είδα πως πέρασα στην επάρκεια, έπαιρνα για ένα μήνα ακόμα 12000 και μετά το μείωσα στις 8000 με την ψιλοανησυχία μην το παρακάνω και ανέβει υπερβολικά. Μετά το πέρας του τριμήνου είχε ανέβει στο 45.
Στο επόμενο τρίμηνο, επειδή ήταν και καλοκαίρι και όλο και περισσότερο θα με έβλεπε ο ήλιος έπαιρνα 8000 όταν ήξερα ότι δεν πρόκειται να με δει πολύ και 4000 όταν υπολόγιζα ότι θα είμαι αρκετά έξω. Ανέβηκε λίγο ακόμα, στο 51.
Στις διακοπές επειδή ήμουν πολλή ώρα στη θάλασσα και στον ήλιο έπαιρνα μόνο 4000 αλλά τώρα που γύρισα παίρνω πάλι 8000 γιατί κλείστηκα πάλι στο γραφείο....

Με λίγα λόγια θα σου πρότεινα να μη φοβηθείς να παίρνεις πολύ περισσότερο από 1200iu. Μόνο προσοχή στα γαλακτοκομικά για να μην ανέβει πολύ ταυτόχρονα και το ασβέστιο. Καλό είναι να το μετράς και αυτό. Ή μάλλον απαραίτητο. Εγώ δεν καταναλώνω γαλακτοκομικά καθόλου και έτσι δεν είχα μεγάλο φόβο μην το παρακάνω, πάντως το έλεγξα και αυτό, και τελικά και το ασβέστιό μου είναι φυσιολογικό.

Θα σχολιάσω, δεν θα κρατηθώ, ότι η δόση που συνήθως συνιστούν οι γιατροί είναι για γέλια (και για κλάματα).
 #120557  από litsa
 Τετ Σεπ 07, 2016 9:07 pm
Ετσι ακριβώς!!!!
 #120561  από Αλέξανδρος
 Τετ Σεπ 07, 2016 11:09 pm
maestro έγραψε:Πήρα σήμερα αποτελέσματα εξέτασης D3
Τα επίπεδά μου:
29,60 (όρια 10 - 70 pg/mL).
you can do it έγραψε: Με μπερδεύει λίγο το όριο που γράφεις.
Στο διαγνωστικό που πάω έχει στην εξέταση 25OH-D3 τις εξής τιμές αναφοράς:

Έλλειψη: <11
Ανεπάρκεια: 11-29
Επάρκεια: 30-100
Τοξικότητα: >100
Προσοχή. Άλλη είναι η 1,25(ΟΗ)(2)D3 και άλλη η 25(OH)D3. Είναι διαφορετικές τιμές και προκύπτουν από διαφορετικές εξετάσεις.
Γι' αυτό και διαφέρουν οι μονάδες μέτρησης. Η πρώτη μετριέται σε pg/ml ενώ η δεύτερη σε ng/ml.
 #120570  από maestro
 Πέμ Σεπ 08, 2016 4:31 pm
Διαφορά εξέτασης
1.25 Διυδροξύ Βιταμίνη D3 ορού (1,25 (ΟΗ) 2D3)
με την
25 υδροξυβιταμίνη D» ή χαλκιδιόλη ή εν συντομία 25(OH)D.;
Έψαξα στο διαδίκτυο και επιλεκτικά παραθέτω τα παρακάτω:
Στο ήπαρ η βιταμίνη D υδροξυλιώνεται σε 25-
υδροξυ-βιταμίνη D ενώ η βιοδραστική μορφή 1,25
διυδροξυβιταμίνη D παράγεται μετά υδροξυλίωση
στη θέση -1 η οποία πραγματοποιείται
στους νεφρούς, τον πλακούντα καθώς και σε
κοκκιωματώδεις ιστούς. Η υδροξυλίωση στη
θέση -1 της βιταμίνης D διεγείρεται από την
παραθορμόνη (PTH) και από υποφωσφαταιμία.
Τα επίπεδα της 1,25-(OH)2D είναι περίπου
1/1000 αυτών την 25 (ΟΗ)D.
H 1,25-(OH)2D αυξάνει την απορρόφηση Ca
από το έντερο και είναι απαραίτητη στην
ασβεστοποίηση του οστού.
Oι μετρήσεις 1,25-(OH)2D παρέχουν πληροφορίες
για την βιοδραστική ορμόνη και είναι χρήσιμες σε
νεφρικές παθήσεις, νόσους παραθυρεοειδών και
στις περιπτώσεις όπου υπάρχει αντίσταση στη
δράση της βιταμίνης D.

Γράφει κάπου πως "Η έλλειψη βιταμίνης D εκτιμάται με μετρήσεις
25-υδροξυβιταμίνης D."
Άρα μάλλον θα πρέπει να κάνω την 25 (ΟΗ)D.

Αρκετές πληροφορίες επιλέχθησαν από το http://ourologos-chania.gr/wp-content/u ... %972D3.pdf
 #120575  από Αλέξανδρος
 Πέμ Σεπ 08, 2016 8:10 pm
Κι εγώ την 25OH-D3 παρακολουθώ. Το κακό είναι οτι δεν καλύπτεται η εξέταση, θα πρέπει να βάλεις τα 30€ από την τσέπη σου
rrrrrr.jpg
rrrrrr.jpg (75.69 KiB) Προβλήθηκε 5990 φορές
Παίρνω 35.000 IUs τη μέρα εδώ και περίπου 2 μήνες, πριν έπαιρνα 20.000 IUs
Υποτίθεται οτι είμαι σε τοξικά επίπεδα, παρ΄όλα αυτά το ασβέστιο είναι φυσιολογικό επειδή δεν τρώω γαλακτοκομικά
 #120579  από maestro
 Παρ Σεπ 09, 2016 10:17 am
Αλέξανδρος έγραψε:Κι εγώ την 25OH-D3 παρακολουθώ. Το κακό είναι οτι δεν καλύπτεται η εξέταση, θα πρέπει να βάλεις τα 30€ από την τσέπη σου

Παίρνω 35.000 IUs τη μέρα εδώ και περίπου 2 μήνες, πριν έπαιρνα 20.000 IUs
Υποτίθεται οτι είμαι σε τοξικά επίπεδα, παρ΄όλα αυτά το ασβέστιο είναι φυσιολογικό επειδή δεν τρώω γαλακτοκομικά
Η τοξικότητα, αφορά το ασβέστιο ή μήπως υπάρχουν και άλλα θέματα;
Ίσως θα έπρεπε να το προσέξεις λίγο ακόμα Αλέξανδρε και να μην παίρνεις τόσο μεγάλη δόση D3;
Εμένα προσωπικά ο γιατρός μου (νευρολόγος) μου είχε πει να είναι κοντά στο άνω όριο[*]. Βέβαια δεν με είχε ενημερώσει επακριβώς ποια εξέταση να κάνω. Αλλά όλα ΟΚ τώρα, νομίζω πως μου λύθηκαν αρκετές απορίες.


[*]
Το ίδιο μου είχε πει και για την Β12, στην οποία είμαι τώρα στα 537 pg/ml με όρια 180-914 pg/ml. Παίρνω σκεύασμα με 1000 μg Vitamin B12 ημερησίως, το οποίο είναι μεγάλη ποσότητα απ' ο,τι ξέρω.

ΥΓ
Φυσικά, προσπαθώ και μέσω της διατροφής να υποστηρίξω την όλη προσπάθεια με τις βιταμίνες.
 #120583  από litsa
 Παρ Σεπ 09, 2016 5:25 pm
Άμα σας πω ότι ήμουν καλα, όταν είχα 900 ίσως και παραπάνω B12?
 #120591  από maestro
 Παρ Σεπ 09, 2016 8:42 pm
litsa έγραψε:Άμα σας πω ότι ήμουν καλα, όταν είχα 900 ίσως και παραπάνω B12?
Εαν η Β12 είναι χαμηλά, υπάρχει περίπτωση να κουράζεται κάποιος εύκολα, να έχει μουδιάσματα-μυρμηγκιάσματα κλπ.
Είναι πολύ σημαντική βιταμίνη (και όχι μόνο για τους ασθενείς με ΣΚΠ)!!![*]


[*] https://medlook.net/12_2841-2841.html
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9