• Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ terry wahls

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #93214  από nanablue
 Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:50 am
Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς της διατροφή της TERRY WAHLS?

http://www.terrywahls.com

Λένε είναι πολύ δύσκολη αλλά έχει σηκώσει πολλούς από το καροτσάκι.. :animals-dogrun:
 #93216  από Fotis
 Πέμ Ιούλ 18, 2013 12:07 pm
Δεν είναι τόσο δύσκολη όσο μπορεί να ακούγεται.

Εγώ την ακολουθώ σε μεγάλο βαθμό εδώ και τρεις μήνες και έχω δει ορισμένα άμεσα αποτελέσματα. Πιο συγκεκριμένα έχω δει τεράστια βελτίωση στο θέμα της κόπωσης. Χωρίς να είναι αυτός ο στόχος, έχω χάσει και αρκετά κιλά (είχα περισσότερα από τα κανονικά)

Στην πράξη είναι μια πιο απόλυτη έκδοση της "παλαιολιθικής διατροφής" (paleo diet). Οπότε εάν αναζητήσεις πληροφορίες για "Paleo Diet" θα βρεις πολλές πληροφορίες, συνταγές κλπ.

Πιστεύω ότι και μόνο το ότι κόβεις ζάχαρη, γλουτένη, λακτόζη κάνει μεγάλη διαφορά στον οργανισμό.

Δυστυχώς στην εποχή μας έχει καταντήσει πιο ακριβό το να καταναλώνεις φυσικές τροφές από τα διάφορα επεξεργασμένα σκευάσματα....
 #93223  από nanablue
 Πέμ Ιούλ 18, 2013 2:01 pm
ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, το πρόβλημα μου είναι είμαι 48 κιλά, αυτό θα πεί ότι θα εξαφανιστώ;
κάνεις και κάποια άλλη θεραπεία; π.χ ιντερφερόνη;

:techie-studyingbrown:
 #93227  από Fotis
 Πέμ Ιούλ 18, 2013 3:47 pm
Δεν νομίζω ότι εξαφανίζεσαι. Εγώ επειδή είχα επιπλέον κιλά, με βοήθησε να αδυνατίσω.

Ναι παίρνω Copaxone
 #93236  από litsa
 Πέμ Ιούλ 18, 2013 10:30 pm
η διατροφή ποια είναι??
 #93561  από sofia13
 Τετ Ιούλ 31, 2013 11:28 am
Litsa μου, είναι αυτή που ακολουθούμε ήδη εδώ και καιρό !!!!!Και πάλι :text-thankyouyellow: που βοήθησες ................... :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
 #93568  από sofia13
 Τετ Ιούλ 31, 2013 6:08 pm
nanablue , απαντώ ειδικά σαν Σοφία. Αν και δεν έγινα super ,ούτε καλά, ούτε καινούργια, ΝΑΙ
βίωσα και συνεχίζω να βιώνω ετυχάριστες αλλαγές με τις διατροφικές αλλαγές που έκανα καιρό
τώρα.
Ισως ήμουν άτυχη ή δεν ξέρω τι άλλο, αλλά με τις συμβατικές αγωγές πήγαινα απ΄το κακό στο
χειρότερο.
Τώρα είμαι σχεδόν η παλιά γελαστή χαρούμενη και αισιόδοξη Σοφία. Να πώ εδώ ότι κινητικά δεν είχα ποτέ και κάτι που με ταλαιπωρεί πού και πού, οφείλεται στην αστάθεια.......
Συνεχίζω ν΄ακολουθώ εναλλακτικούς τρόπους σχετικά με την Π.Σ και ελπίζω ότι θα συνεχίσω
καλύτερα .........
Μέσα σ΄αυτό το φόρουμ , εκτίμησα δύο άτομα και έψαξα πολύ....Ακολούθησα το ένα και μάλλον
το χειμώνα θα ακολουθήσω και τη μέθοδο του άλλου.
Καθένας μας ότι του ταιριάζει, έτσι δεν είναι;
Νάσαι καλά κι΄όλοι μας επίσης και να συνεχίζουμε να τα συζητάμε εδώ όλα, χωρίς εμπάθειες και
κολλήματα.

:greetings-waveyellow:
 #119251  από fewtile
 Κυρ Ιούλ 24, 2016 12:53 pm
Fotis έγραψε:Εγώ την ακολουθώ σε μεγάλο βαθμό εδώ και τρεις μήνες και έχω δει ορισμένα άμεσα αποτελέσματα. Πιο συγκεκριμένα έχω δει τεράστια βελτίωση στο θέμα της κόπωσης.
Φώτη, μπορείς να αναφέρεις αναλυτικά παραδείγματα; Δηλαδή τι πρόβλημα ακριβώς αντιμετώπιζες με την κόπωση και ποιά ακριβώς ήτανε η εξέλιξη;

Eπίσης δεν έχω καταλάβει, η Wahls θεραπεύτηκε από την MS ή απλώς τη σταμάτησε;