• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #83074  από κωστας
 Δευ Δεκ 24, 2012 7:10 pm
Γνωριζει κανεις αυτο που αναφερεται στην διατροφη σχετικα με το "αρκετό οροτικό λίθιο για να δώσει
13 mg στοιχειακού λιθίου, σε καθημερινή βάση" !Το λιθιο το παιρνουν σαν φαρμακο για την καταθλιψη εχω την εντυπωση...
 #113981  από eleni POL
 Παρ Δεκ 04, 2015 1:54 pm
Ενημέρωση μόνο, για όσους ενδιαφέρονται.
Ακολουθώ μια διατροφή χωρις γλουτένη , λακτόζη και ζάχαρη εδω και 5 μηνες.
Είναι πολύ κοντά στη διατροφη της γιατρου Wahls με μικρες παρεκλισεις σε αυτα που εχω δυσανεξία και τα αποφεύγω.

Έφυγαν 4 περιπου κιλα που ειχα παραπάνω απο το κανονικό και νιώθω πολύ καλύτερα απο συμπτώματα σκπ και απο πλευρας κίνησης.
Αυτη τη στιγμή είμαι χωρίς φάρμακα για σκπ ,μονο με μερικές βιταμίνες.
Η ομίχλη στο κεφάλι εχει διαλυθεί και ...προσδοκούμε για τα υπόλοιπα !
Φυσικά συνεχίζω!
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα! :smile-inlove: :smile-clapping: :smile-clapping:
 #113984  από adrCy
 Παρ Δεκ 04, 2015 9:41 pm
eleni POL έγραψε:Ενημέρωση μόνο, για όσους ενδιαφέρονται.
Ακολουθώ μια διατροφή χωρις γλουτένη , λακτόζη και ζάχαρη εδω και 5 μηνες.
Είναι πολύ κοντά στη διατροφη της γιατρου Wahls με μικρες παρεκλισεις σε αυτα που εχω δυσανεξία και τα αποφεύγω.

Έφυγαν 4 περιπου κιλα που ειχα παραπάνω απο το κανονικό και νιώθω πολύ καλύτερα απο συμπτώματα σκπ και απο πλευρας κίνησης.
Αυτη τη στιγμή είμαι χωρίς φάρμακα για σκπ ,μονο με μερικές βιταμίνες.
Η ομίχλη στο κεφάλι εχει διαλυθεί και ...προσδοκούμε για τα υπόλοιπα !
Φυσικά συνεχίζω!
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα! :smile-inlove: :smile-clapping: :smile-clapping:
μια απ'τα ίδια και γω! να αναφέρω οτι 2 μήνες τώρα δεν ακολουθούσα την διατροφή και η διαφορά ήταν τεράστια!
 #113988  από maestro
 Σάβ Δεκ 05, 2015 3:00 pm
eleni POL έγραψε:Ενημέρωση μόνο, για όσους ενδιαφέρονται.
Ακολουθώ μια διατροφή χωρις γλουτένη , λακτόζη και ζάχαρη εδω και 5 μηνες.
Είναι πολύ κοντά στη διατροφη της γιατρου Wahls με μικρες παρεκλισεις σε αυτα που εχω δυσανεξία και τα αποφεύγω.
.....
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα!
:smile-inlove: :smile-clapping: :smile-clapping:
Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να φτιάξω κάποιο σχετικό εβδομαδιαίο διαιτολόγιο....
Μήπως θα ήταν εύκολο σε κάποιους από σας να μας δώσουν ενδεικτικά κάποιο;
 #113990  από Κώστας
 Σάβ Δεκ 05, 2015 5:10 pm
Αν είναι δυνατόν αυτό που λέει ο maestro θα μας βοηθούσε πολύ.
 #113994  από adrCy
 Κυρ Δεκ 06, 2015 1:41 pm
λίγο πολύ είναι όσα λέει εδώ.
nikos501 έγραψε:http://episthmi.blogspot.gr/2012/10/ba-cnp-rncp-1.html
Γενικά εγώ τρώω πολλά χόρτα (ωμά κυρίως - σαλάτες) και αποφεύγω ότι είναι επεξεργασμένο, έχει συντηρητικά, ζάχαρι, γλουτενη, ραφιναρισμένο αλάτι, κορεσμένα/trans λιπαρά, γαλακτοκομικά.

Δεν ακολουθώ κάποιο συγκεκριμένο εβδομαδιαίο πρόγραμμα αλλά εχω στο νου μου κάποιους "κανονες" ως προς το τι πρεπει να τρωω κ τι οχι.

Προσπαθώ να τρώω ποικιλία από χόρτα και όχι μόνο συγκεκριμένα χόρτα που μου αρέσουν περισσότερο. Επίσης αν θέλω υδατάνθρακα, τρώω λίγο ρύζι (κατα προτίμηση αναποφλοίωτο - βιολογικό) αν και σε κάποιο σημείο του βιβλίου της συστήνει να το μειώσουμε ούτως ώστε να μπορούμε να κααταναλώνουμε περισσότερα χόρτα που έχουν βιταμίνες/αντιοξειδωτικά/κλπ.
Στα φαγητά μου προσθέτω σχεδόν πάντα λιναρόσπορο, κουρκουμά, τζιντζερ, μαύρο πιπέρι και κάποια άλλα μπαχαρικά-βότανα λίγο πιο σπάνια..
Επίσης πολλά μούρα (συνήθως αποξηραμένα αλλά χωρίς προσθήκη ζάχαρης) και ξηρούς καρπούς (ωμούς-ανάλατους)!

Καφέ 1-2 την ημέρα καθώς η ίδια σε παλιά δημοσίευση τόσους έλεγε. Κατα προτίμηση όχι στιγμιαίο καφέ και όχι κάψουλες εσπρεσσο καθώς περιέχουν συντηρητικά και χημικά. Κατα προτίμηση Ελληνικό καφέ.

Από κρεατικά αποφευγω τα κόκκινα και τρώω μόνο κοτοπουλο, γαλοπούλα και αν είστε απο χωριό και κουνέλι καθώς αυτά είναι τα χαμηλότερα σε λιπαρα. Αποφεύγω την γαλοπούλα που πουλάνε σε φέτες (Ποιος ξέρει τι έχει εκεί μέσα;).

Αυτά για την ώρα, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα προσθέσω...

Καλή συνέχεια σε όλους
 #113997  από maestro
 Κυρ Δεκ 06, 2015 5:05 pm
adrCy έγραψε:λίγο πολύ είναι όσα λέει εδώ.
nikos501 έγραψε:http://episthmi.blogspot.gr/2012/10/ba-cnp-rncp-1.html
Γενικά εγώ τρώω πολλά χόρτα (ωμά κυρίως - σαλάτες) και αποφεύγω ότι είναι επεξεργασμένο, έχει συντηρητικά, ζάχαρι, γλουτενη, ραφιναρισμένο αλάτι, κορεσμένα/trans λιπαρά, γαλακτοκομικά.

Δεν ακολουθώ κάποιο συγκεκριμένο εβδομαδιαίο πρόγραμμα αλλά εχω στο νου μου κάποιους "κανονες" ως προς το τι πρεπει να τρωω κ τι οχι.

Προσπαθώ να τρώω ποικιλία από χόρτα και όχι μόνο συγκεκριμένα χόρτα που μου αρέσουν περισσότερο. Επίσης αν θέλω υδατάνθρακα, τρώω λίγο ρύζι (κατα προτίμηση αναποφλοίωτο - βιολογικό) αν και σε κάποιο σημείο του βιβλίου της συστήνει να το μειώσουμε ούτως ώστε να μπορούμε να κααταναλώνουμε περισσότερα χόρτα που έχουν βιταμίνες/αντιοξειδωτικά/κλπ.
Στα φαγητά μου προσθέτω σχεδόν πάντα λιναρόσπορο, κουρκουμά, τζιντζερ, μαύρο πιπέρι και κάποια άλλα μπαχαρικά-βότανα λίγο πιο σπάνια..
Επίσης πολλά μούρα (συνήθως αποξηραμένα αλλά χωρίς προσθήκη ζάχαρης) και ξηρούς καρπούς (ωμούς-ανάλατους)!

Καφέ 1-2 την ημέρα καθώς η ίδια σε παλιά δημοσίευση τόσους έλεγε. Κατα προτίμηση όχι στιγμιαίο καφέ και όχι κάψουλες εσπρεσσο καθώς περιέχουν συντηρητικά και χημικά. Κατα προτίμηση Ελληνικό καφέ.

Από κρεατικά αποφευγω τα κόκκινα και τρώω μόνο κοτοπουλο, γαλοπούλα και αν είστε απο χωριό και κουνέλι καθώς αυτά είναι τα χαμηλότερα σε λιπαρα. Αποφεύγω την γαλοπούλα που πουλάνε σε φέτες (Ποιος ξέρει τι έχει εκεί μέσα;).

Αυτά για την ώρα, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα προσθέσω...

Καλή συνέχεια σε όλους
Σας ευχαριστούμε για την ανταπόκριση, αλλά εγώ προσωπικά, ψάχνω κάτι πιο χειροπιαστό αν έχετε έτοιμο ή σας είναι εύκολο, όπως:

Γεύματα
Πρωινό:

Ενδιάμεσο:

Μεσημεριανό:

Ενδιάμεσο:

Βραδινό:

Καφές εσπρέσο πιστεύω να επιτρέπεται!!!
 #113998  από adrCy
 Κυρ Δεκ 06, 2015 6:42 pm
maestro έγραψε:
adrCy έγραψε:
Σας ευχαριστούμε για την ανταπόκριση, αλλά εγώ προσωπικά, ψάχνω κάτι πιο χειροπιαστό αν έχετε έτοιμο ή σας είναι εύκολο, όπως:

Γεύματα
Πρωινό:

Ενδιάμεσο:

Μεσημεριανό:

Ενδιάμεσο:

Βραδινό:

Καφές εσπρέσο πιστεύω να επιτρέπεται!!!
Δυστυχώς δεν ακολουθώ κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί δεν με βολέυει, ωστόσο κάποια στιγμή μπορώ να σκανάρω το πρόγραμμα που υπάρχει στο βιβλίο της terry wahls (ειναι στα αγγλικα) και να το στείλω με PM.
 #114004  από eleni POL
 Δευ Δεκ 07, 2015 9:22 am
Επειδή δουλεύω δεν ειναι ευκολο να ειμαι σταθερή στα γεύματα.
Οπότε φροντίζω να υπάρχουν πράγματα στο σπιτι που μπορώ να φαω.

π.χ :ρυζογκοφρέτες Με διαφορα μέσα για αλλαγή. Αυγά και λιγο σαλάμι ....πολύ ρύζι βέβαια. Σπανάκι και αρακά στην κατάψυξη..., πολλα φρέσκα φρούτα και λαχανικά (μπρόκολο οπωσδ,) σπόρους διάφορους ...γενικά με λίγη μαγιονέζα όλα τρώγονται .
καποιες φορες φτιαχνω και ψωμι απο ρυζάλευρο και λιγο αλευρι Ζεα.

(επειδη εχω κανει και το τεστ δυσανεξιας ειναι πολυ λιγα αυτα που τρώω ...αλλα αν εισαι δημιουργικός δε μενεις νηστικός)
σκοπευω να κλεισω ενα ραντεβού με μια γιατρό που ασχολείται με αυτα να μου βαλει και ροφήματα που κάνουν καλό στην πάθηση.
Αυταααα....
καλημέρα! :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
 #114009  από maestro
 Δευ Δεκ 07, 2015 6:11 pm
eleni POL έγραψε:.....
σκοπευω να κλεισω ενα ραντεβού με μια γιατρό που ασχολείται με αυτα να μου βαλει και ροφήματα που κάνουν καλό στην πάθηση.

:smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
Αν η γιατρός είναι κατά Θεσσαλονίκη και σου είναι εύκολο, στείλε μου σε μήνυμα στοιχεία της...
Τι είδους γιατρός είναι;;;
Ένας διατροφολόγος (που δεν είναι γιατρός), επίσης, δεν θα μπορούσε να μας δώσει μια δίαιτα(διατροφικό πρόγραμμα) σχετική;...
Σκέφτομαι όταν βρω χρόνο να κάνω κάποια κίνηση!!!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9