• Αυχενικο

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #109559  από petros
 Τρί Φεβ 24, 2015 3:33 pm
Καλημερα σε ολους και σε ολες. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος-α ειχε ποτε θεμα με τον αυχενα.
Πονος στον αυχενα με πονοκεφαλο και ζαλη.

Θα ηθελα την εμπειρια σας και αν κανατε κατι που σας βοηθησε. Οτιδηποτε και αν ηταν αυτο. Φαρμακο - φυσικοθεραπεια- βελονισμος και φυσικα αν εχετε καποιον να μου συστησετε.
Ευχαριστω.
 #109561  από litsa
 Τρί Φεβ 24, 2015 4:21 pm
το περάσαμε και αυτό κάποτε παααρα πολύ έντονα και επίπονα και πήρε και χρόνο...

δεν μπορούσα ούτε 5 λεπτά να κανω πως διαβάζω στο γραφείο...
νόμιζα ότι είχα αστάθεια στον αυχένα ότι δεν τον έλεγχα και πονούσα παντού!! ΥΠΕΦΕΡΑ! :emojis-21:

τελικά μετά από πολλές περιπλανήσεις δοκίμασα και έναν χειροπρακτικό, Κύπριο σπουδασμένο στην Αμερική.

και όντως συνύλθα από εκεινο το κακό,
κάνω βέβαια διορθωτικε΄ς κάθε χρόνο ή δύο φορές τον χρόνο, αναλόγως πότε επισκέπτομαι την πρωτεύουσα...

περαστικά
 #109562  από Dhm
 Τρί Φεβ 24, 2015 4:22 pm
Εγώ ένα κάψιμο νιώθω...Ζάλη δεν νομίζω,αλλά μπορεί κι όλας!
 #109564  από petros
 Τρί Φεβ 24, 2015 4:33 pm
Litsaki ...ειχες ασταθεια στο περπατημα ? Καταρχην ηταν αυχενικο λογο καποιας μηχανηκης βλαβης στον αυχενα η ειχες καμμια εστια και στο προκαλουσε αυτο? Θυμασαι?
 #109565  από litsa
 Τρί Φεβ 24, 2015 4:39 pm
τι να σου πω τώρα??
καταρχήν ήμουν αδιάγνωστη...πιθανόν να είχε σχέση με σκπ, αλλά εγώ δεν καταλάβαινα, ούτε οι γιατροί... το σίγουρο είναι ότι είχα και έχω κοίλες, αλλά ούτε αυτοί ξέρουν καλά καλά....
με αυτο το απλό μασαζ που μου έκανε , συνήλθα, την πρώτη μέρα είχα απίστευτο πονοκέφαλο, αλλά μετά μου πέρασε..
είπαμε κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή !!!
 #113407  από Τινακι
 Παρ Οκτ 16, 2015 12:26 pm
petros έγραψε:Καλημερα σε ολους και σε ολες. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος-α ειχε ποτε θεμα με τον αυχενα.
Πονος στον αυχενα με πονοκεφαλο και ζαλη.

Θα ηθελα την εμπειρια σας και αν κανατε κατι που σας βοηθησε. Οτιδηποτε και αν ηταν αυτο. Φαρμακο - φυσικοθεραπεια- βελονισμος και φυσικα αν εχετε καποιον να μου συστησετε.
Ευχαριστω.
Εγώ έχω καψημο ζάλη και πόνο δεν έχω βρει κάτι το μόνο που βρηκα να με κάνει εντελως καλά είναι το μαξιλάρι μου και ή προσευχή ίσα ίσα για να ηρεμισω λίγο
 #115304  από Μύρωνας
 Δευ Φεβ 29, 2016 4:07 pm
Καλησπέρα σας...
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για κάτι που αντιμετοπίζω τελευταία!!!
Τέλη Νοεμβρίου ήμουν στο κρεβάτι μπρούμυτα και τέντωσα τον σβέρκο μου προς τα πίσω!!!
Από εκείνη την ώρα έχω αστάθεια και που και που ημικρανίες!!!
Επίσης όταν ακουμπάω πίσω το κεφάλι ή πχ όταν λούζομαι και τρύβω πίσω χαμηλά το κεφάλι τότε η ζαλάδα γίνεται εντονότερη!!!
Έχω πάει σε 4-5 ορθοπεδικούς τους λέω τα συμπτώματα και με γράφουν λέγοντας μου ότι δεν έχω τίποτα...Μέχρι και σήμερα δεν έχουν σταματήσει οι ζαλάδες!!!
Με τα πολλά πήγα έκανα μια ακτινογραφία αυχένα την πήγα σε έναν νέο ορθοπεδικό με ρώτησε τι έχω αλλά δεν την είδε καν λέγοντας μου και αυτός τα ίδια δηλαδή ότι δεν έχω τίποτα!!!Κανένας τους όμως δεν με εξετάζει...
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο συγκεκριμένο θέμα???Δεν αντέχεται άλλο η αστάθεια...
Καμια συμβουλή???


Η διάγνωση της εξέτασης μου λέει τα εξής:
Εύρος μ.δ φυσιολογικό
Απουσία Σπονδυλολισθήσεως
Τάση ευθειασμού ως και επί μυϊκού σπασμού ή σωματικής διαπλάσεως!!!!!
 #115307  από tom80
 Δευ Φεβ 29, 2016 5:07 pm
Μύρωνας έγραψε:Καλησπέρα σας...

Καμια συμβουλή???
Ο ορθοπεδικός με μια καθαρή ακτινογραφία δεν μπορεί να σου πει τίποτα .
Πήγαινε σε ένα νευρολόγο, πες τα συμπτώματα σου και απαίτησε να σου γράψει μια μαγνητική εγκεφάλου/ αυχένα κανε την μαγνητική σου σε MRI = 3 tesla όχι λιγότερο
 #115320  από Μύρωνας
 Τρί Μαρ 01, 2016 10:58 am
tom80 έγραψε:
Μύρωνας έγραψε:Καλησπέρα σας...

Καμια συμβουλή???
Ο ορθοπεδικός με μια καθαρή ακτινογραφία δεν μπορεί να σου πει τίποτα .
Πήγαινε σε ένα νευρολόγο, πες τα συμπτώματα σου και απαίτησε να σου γράψει μια μαγνητική εγκεφάλου/ αυχένα κανε την μαγνητική σου σε MRI = 3 tesla όχι λιγότερο
έκανα μαγνητική σε 3 σημεία όπως είχε γράψει ο νευρολόγος...Την είδε και μου είπε πως είναι καθαρή!
 #131277  από nearchos
 Σάβ Μαρ 23, 2019 1:55 am
τελικά τι έγινε με το αυχενικό? Έγινες καλα?