• Παρενέργειες Copaxone

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #107408  από Sofia_
 Τετ Νοέμ 19, 2014 10:17 am
Στάθη σ ευχαριστώ για την απαντηση σου.
Χημειοθεραπεία; και την ξεκίνησες;να φανταστώ πως όχι.
Ο παθολόγος μου έγραψε καποιε εξετάσεις αρχικά αιματολογικές ουρων ορμονικες κτλ
Και μου είπε πως αν δεν δείξουν κάτι να πάω να το βγάλω για να το στειλουν για ιστολογικο έλεγχο. Τραγικό!
Τις εξετάσεις θα τις κανω αλλά δεν μου φαίνεται πολυ πιθανό να κανω εγχείρηση εκεί επειδή δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Πραγματικά όσο περισσότερο διαβάζω τι έχουν πει στον καθένα εδω οι γιατροί τόσο πιο πολυ κοντεύουν να μου πέσουν τα μαλλιά.
 #107411  από Στάθης
 Τετ Νοέμ 19, 2014 12:05 pm
Sofia_ έγραψε:Χημειοθεραπεία; και την ξεκίνησες;να φανταστώ πως όχι.
Δεν μάσησα ευτυχώς, αν και είχα ένα άγχος τώρα τι κάνω μόλις μου έκοψε το Copaxone λόγο της λεμφαδενοπάθειας.

Απλά γύρισα στον επί 6 συναπτά έτη νευρολόγο μου, τον ευχαρίστησα για τις υπηρεσίες του και εξαφανίστηκα... αλλά και το φιλοσόφησα το θέμα μας λίγο καλύτερα, με αποτέλεσμα να βρω την υγεία μου από εναλλακτικές πρακτικές που δεν καρφώνουν το ανοσοποιητικό στο σταυρό.
Sofia_ έγραψε: Τις εξετάσεις θα τις κανω αλλά δεν μου φαίνεται πολυ πιθανό να κανω εγχείρηση εκεί επειδή δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
.... μήπως θέλουν να τους δώσουμε και κανένα νεφρό;;; Για ρώτα τους, θα δεις ότι θα το δεχτούν.

Συμβουλή μου, μην μασήσεις επίσης....

Ξέρω από πρώτο χέρι ότι το Copaxone έκανε τους λεμφαδένες μου στην βουβωνική χώρα τούμπανο. Τώρα το γνωρίζεις και εσύ.

Απλά κόβεις το φάρμακο και συνεχίζεις παρκάτω (με ελαφρά πρησμένους λεμφαδένες).

Κρατάω μια επιφύλαξη ότι το πρόβλημα σου μπορεί να οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο το οποίο έχει κολλήσει στους λεμφαδένες εκεί, και κάνει το κύκλο του. Αλλά συνήθως μια τέτοια μόλυνση στους λεμφαδένες συνοδεύεται και από άλλα συμπτώματα.
 #107415  από Sofia_
 Τετ Νοέμ 19, 2014 4:20 pm
Γι αυτό θα κάνω και τις εξετάσεις μήπως και είναι κάνα μικρόβιο.
Αν και έχουν περάσει 5 μήνες από όταν τους ανακάλυψα χωρίς να έχω περάσει κάποια αρρώστια η κατι τέτοιο. Σ ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και την άμεση απάντηση. Είχα αγχωθεί λίγο είναι η αλήθεια.
 #107431  από billios
 Τετ Νοέμ 19, 2014 8:32 pm
Τι λες τωρα !! :-o :-o Τι ειναι αυτα ρε ! Ακου χημειοθεραπεια! Με ποια αιτιολογηση ρε παιδια?
 #107434  από Στάθης
 Τετ Νοέμ 19, 2014 10:32 pm
billios έγραψε:Τι λες τωρα !! :-o :-o Τι ειναι αυτα ρε ! Ακου χημειοθεραπεια! Με ποια αιτιολογηση ρε παιδια?
Novantrone ή αλλιώς Μιτοξανδρόνη, πολύ διαδεδομένη χημειοθεραπεία για την ΣΚΠ.

Και το Lemtrada (Αλεμτουζομάμπη) η αγωγή της Δέσποινας που μόλις ξεκίνησε είναι επίσης χημειοθεραπεία Μπίλ.

Και ένα σορό ακόμα όπως Rituximab, Cytoxan.

Μια σύνοψη των chemos εδώ και τις παρενέργειές τους.

Αυτά μετά το Copaxone μου έπεφταν λίγο βαρειά στο στομάχι...
και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια !!!
 #126274  από Anna_
 Κυρ Φεβ 05, 2017 11:17 pm
Στάθη, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιές είναι αυτες οι εναλλακτικες θεραπείες που ακολούθησες?!
Ευχαριστώ!
 #126284  από Στάθης
 Δευ Φεβ 06, 2017 10:38 am
Anna Ioan έγραψε:Στάθη, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιές είναι αυτες οι εναλλακτικες θεραπείες που ακολούθησες?!
Ευχαριστώ!
Η πρώτη Εναλλακτική θεραπεία ήταν η μελέτη Πνευματικών βιβλίων σε συνδυασμό με την παρατήρηση και των γεγονότων που μου συνέβαιναν ώστε να εμπεδώσω ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο και ότι η ευθυγράμμισή μου με τον Αληθινό μου Εαυτό, αυτόν που πασχίζω να ζω, απαιτεί να περάσω από κάποια στάδια Ψυχικής Ενδυνάμωσης-Ωρίμανσης.

Το δεύτερο στάδιο εναλλακτικής θεραπείας ήταν οι επεμβάσεις ΧΕΝΦΑ (CCSVI) που έκανα το 2010 και το 2011 γιατί είχα σοβαρό θέμα με το κυκλοφορικό μου προς και έξω από τον εγκέφαλο (60-70% στένωση στην αριστερή σφαγίτιδα του λαιμού) με αποτέλεσμα να μένουν πολλά τοξικά κατάλοιπα στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα.

Η ΧΕΝΦΑ με βοήθησε αρκετά, σαν να μείωσε τις βαριές υποτροπές και να μείωσε αρκετά μερικά συμπτώματα, αλλά δεν εξαφάνισε εντελώς την δραστηριότητα της νόσου.

Το επόμενο βήμα εναλλακτικής θεραπείας ήταν να αφαιρέσω όλα τα σφραγίσματα που είχα με αμάλγαμα (τα μαύρα σφραγίσματα), γιατί ο υδράργυρος το οποίο περιέχουν μόλυνε επί πολλά συναπτά έτη τον Κεντρικό Νευρικό μου Σύστημα.

Αυτή η κίνηση, ένιωσα σαν να ελάφρυνε αρκετά το οξειδωτικό βάρος στο σώμα μου, οπότε και οι υποτροπές μειώθηκαν ακόμα.

Το τρίτο βήμα ήταν η εναλλακτική αγωγή που ακολούθησα με συμπληρώματα διατροφής, με την παρακολούθησή μου από γνωστό γενετιστή, με λήψη Βιταμινών, Φυσικών Αντιφλεγμονώδη (Κουρκουμάς), Αμινοξέων και Αντιοξειδωτικών.

Η λήψη Συμπληρωμάτων διατροφής με βοήθησε να δυναμώσω σωματικά και να διαχειρίζομαι πιο φυσικά τις μικρές υποτροπές που πλέον βίωνα πιο αραιά, με την χρήση Κουρκουμά, καλή διατροφής, ξεκούρασης και ελαφριάς άσκησης.

Τα τελευταία χρόνια επίσης πειραματίζομαι με ατμοποίηση "αμφιβόλου ποιότητας Ιατρικής" Κάνναβης, και αυτό που παρατήρησα είναι ότι η ποιοτική κάνναβη σε μικρές ποσότητες κατόπιν π.χ. οδηγιών ειδικού γιατρού όπως του Dr. Dustin Sulak, έχει την τάση να βοηθάει πολύ στην διαχείριση των συμπτωμάτων και στην ποιότητα της ζωής. Όμως η κάνναβη σε χαοτικό ή καταχρηστικό ρυθμό έχει την τάση να καταστρέφει οπότε ακόμα δεν το προτείνω σαν εναλλακτική θεραπεία διότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει ειδικός ούτε είναι ακόμα νόμιμη αυτή η οδός, αλλά είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρα.

Τέλος, να προσθέσω ότι υπάρχουν και άλλοι εναλλακτικοί οδοί που πιστεύω βοηθούν πολύ και έχουν αναφερθεί, μένει στον καθένα μας να βρει αυτά που του ταιριάζουν προς τον Δρόμο της Πνευματικής και Σωματικής Πειθαρχίας, Αποτοξίνωσης και Αντιοξείδωσης, όλο το νόημα της πάθησης κατά την άποψή μου.

Η σχέση θεραπείας και σκλήρυνσης είναι καθημερινή, κάθε δευτερόλεπτο η συμπεριφορά, οι σκέψεις και πράξεις μας αντανακλούν την εσωτερική μας ισορροπία, όπου όταν υπάρχει ανισορροπία, η συμπεριφορά του οργανισμού μας είναι ανάλογη.

Καλή Δύναμη Άννα, και ευχή μου να βρεις την ισορροπία σου το συντομότερο.
 #126301  από Anna_
 Δευ Φεβ 06, 2017 1:10 pm
Στάθη σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σου! Με βοηθησαν και μου εδωσαν κουραγιο. Μακάρι να μπορέσω να ακολουθησω καποια εναλλακτικη θεραπεια και να μην ξεκινησω τα φαρμακα! όσον αφορά την ιατρικη κανναβη που ανεφερες, χτες βρηκα ενα βιντεο στο youtube που ισως να βοηθησει!

Καλή συνεχεια!
 #126302  από Στάθης
 Δευ Φεβ 06, 2017 1:31 pm
Anna Ioan έγραψε:Στάθη σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σου! Με βοηθησαν και μου εδωσαν κουραγιο. Μακάρι να μπορέσω να ακολουθησω καποια εναλλακτικη θεραπεια και να μην ξεκινησω τα φαρμακα! όσον αφορά την ιατρικη κανναβη που ανεφερες, χτες βρηκα ενα βιντεο στο youtube που ισως να βοηθησει!

Καλή συνεχεια!
Σε ευχαριστώ και εγώ Άννα !!!!
 #129378  από andric
 Πέμ Δεκ 21, 2017 11:38 am
Σας χαιρετώ απο Κύπρο,

εχω κι εγω ΣΚΠ, και χρησιμοποιώ κι εγω copaxone εδώ και 2 μήνες . Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα πρηξίματα απο την ένεση που δεν φεύγουν. Γνωρίζει καποιος πως να τ αντιμετωπίσω?

Ευχαριστώ πολύ