• Ιστορικό Επεμβάσεων CCSVI (ΧΕΝΦΑ)

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #55356  από pelopidas
 Σάβ Ιουν 25, 2011 9:32 pm
διαγνωση: 2004
ωσεις τρεις: 2004 (με κινητικα προβληματα αριστερου κατω ακρου)
2010(ιλιγγος και ασταθεια)
2011(με κινητικα προβληματα και ελλειψη αισθητικοτητας δεξιου κατω ακρου)
επισης ολο αυτο το διαστημα με διακυμανσεις ειχα: κοπωση, δυσανεξια στην ζεστη, εντονους πονοκεφαλους στο πισω μερος του κεφαλιου και του αυχενα, ζωνοειδη πονο στον θωρακα, διαταραχες υπνου, μειωση οπτικης οξυτητας

Θεραπεια: flash κορτιζονης στις ωσεις και γ-σφαιρινη
επισης στην ωση του 2010 τρεις μηνες daflon, τρια την ημερα

υπερηχος, φλεβογραφια και διανοιξη 10-6-2011
στενωση δεξιας σφαγιτιδας 50%
στενωση αριστερης σφαγιριδας 70%
στενωση αζυγου φλεβας


οι στενωσεις αφορουν ολες βαλβιδες


στην συνεχεια αγωγη με Αrixtra (αντιπηκτικο) για 28 μερες
και μετα salospir 80 mg για ενα χρονο

Αποτελεσματα
15 ημερες μετα
υποχωρηση του πονοκεφαλου και του πονου στον θωρακα
η κινητικοτητα του δεξιου κατω ακρου εχει αποκατασταθει
βελτιωση της ορασης, κυριως στα χρωματα

4 μηνες μετα
ΟΛΑ τα συμπτωματα υποχωρησαν τελειως
(γι΄αυτο και εκανα τον γιατρο μου..εικονισμα)
θελω ομως να επιστησω την προσοχη σε ορισμενα αλλα ευρηματα
1.ειχα παντα μια αυχενικη δυσκαμψια, που νομιζα οτι οφειλετο σε δυο κηλες που ειχα στον αυχενα. Αυτο περασε, και ο αυχενας μου εχει μια πληρη κινηση που δεν ειχα εδω και χρονια
2.δεν νευριαζω καθολου ευκολα πια και η διαθεση μου ειναι πολυ καλυτερη
3.η σταση του κορμου μου ειναι πολυ καλυτερη, πριν καμπουριαζα

νομιζω οτι το 1 και το 3 εχουν να κανουν με την βελτιωση της αιματικης ροης στην σπονδυλικη στηλη
παιρνω μονο salospir

6 μηνες μετα
ολα τα παραπανω κι ακομα μου εχει περασει μια αλλεργια (?) με ρινιτιδα που μου συνεβαινε εντονα δυο-τρεις φορες το μηνα
(το γραφω γιατι φαινεται οτι μαλλον εχει σχεση, το αναφερει κι ο homer)
συνεχιζω σαλοσπιρ

10 μηνες μετα
ολα τα παραπανω κι επισης:
παρολη τη γυρη καμια "αλλεργια" (ηταν συμφορηση των βλεννογονων τελικα?)
επισης περασε και ενα "εκζεμα" γυρω απο το κατω μερος της γαμπας μου (το γραφω κι αυτο γιατι ειδα οτι εχετε ενα θεμα πανω σ' αυτο)
που και που λιγος ιλιγγος, για μιση μερα, λιγη διπλωπια, επανερχεται το αισθημα ζωνης για λιγο και καποια επιδεινωση με μια γριππη που περασα
δεν χρειαζομαι τη μεσημεριανη ξεκουραση

παιρνω σαλοσπιρ δυο -τρεις φορες την εβδομαδα

θα ξαναπαω στο γιατρο μου για ενα τσεκ απ, για το καλο της επιστημης

12 μηνες μετα
πηγα στο γιατρο μου, εχετε χαιρετισματα ολοι οι ασθενεις του!
μου βρηκε τελεια την δεξια σφαγιτιδα και την αζυγο, ειχα ομως μια μικρη επαναστενωση στην αριστερη σφαγιτιδα
εγινε διανοιξη με μπαλονακι
δεν ειχα δει καμια αλλαγη στα συμπτωματα
εκανα ξανα την φλεβογραφια για σιγουρια και απο περιεργεια

απο τα συμπτωματα, το μονο που εχει καποια σταθεροτητα ειναι το αισθημα ζωνης (αν και βεβαια τωρα ειναι σχεδον ανεπαισθητο)
ολα τα αλλα εχουν υποχωρησει εντυπωσιακα
οπως ειπα ομως πριν, οταν επαθα γριππη ή κατα διαστηματα για λιγες μερες μπορει καποιο να εμφανιστει παλι

παιρνω σαλοσπιρ των 80
ο σκλαφανι πιστευει οτι δεν ειναι κακη ιδεα να το παιρνει κανεις τελικα εφ' ορου ζωης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelopidas την Παρ Ιουν 29, 2012 1:39 am, έχει επεξεργασθεί 7 φορές συνολικά.
 #57135  από Π.Μ79
 Δευ Ιούλ 25, 2011 9:52 pm
Διάγνωση 2010.
Έτη συμπτωμάτων: Τουλάχιστον 10.
Ώσεις: 3 ή 4, δεν είμαι σίγουρος.
Συμπτώματα: Δυσανεξία στη ζέστη, αναίτια κόπωση, μούδιασμα στο αριστερό χέρι, αριστερό πόδι με αίσθημα μπότας (θετικό babinski), βουητά στα αυτιά (tinnitus), θολό μυαλό, απώλεια μνήμης, διαταραχή ομιλίας, απώλεια συγκέντρωσης, τρέμουλο στα δάκτυλα του αριστερού χεριού σε ακραίες και μέσες θέσεις, σπάνια αίσθημα ζώνης, ζαλάδες, πονοκεφάλους.

Power doppler: 18/7/2011.

Ευρήματα:

Εικόνα

Αγγειοπλαστική: 20/7/2011.

Αποτελέσματα: Το μάτι ξεθόλωσε, το αριστερό χέρι ξεμούδιασε, τα δάκτυλα δε τρέμουν, η αίσθηση μπότας εξαφανίστηκε όπως και τα βουητά στα αυτιά.
Αισθάνομαι διαύγεια, δε χάνω τα λόγια μου, η μνήμη μου είναι πολύ καλύτερη, συγκεντρώνομαι πολύ εύκολα.
5 μέρες τώρα σε διακοπές, κανένα πρόβλημα με τη ζέστη και κανένα πρόβλημα με την υγρασία.
Καμία ζάλη και κανένας πονοκέφαλος.

Φαίνεται λίγο τραβηγμένο η άμεση καλυτέρευση των συμπτωμάτων αυτών, αλλά αυτά που αισθανόμουν, πλέον δε τα αισθάνομαι.
Με εξέτασε νευρολόγος πριν και μετά.
Το πριν και το μετά επιβεβαιώθηκε και απ'αυτόν ότι οι διαφορές είναι τεράστιες.

ΥΓ: Όταν πάρω τα films, θα ανεβάσω φωτό.

Update: 5 μήνες μετά και συνεχίζω να είμαι ασυμπτωματικός. :)

Update: 8 μήνες μετά και συνεχίζω να είμαι ασυμπτωματικός. :)

Update: 10 μήνες μετά και συνεχίζω να είμαι ασυμπτωματικός. :)

Update: 15 μήνες μετά και συνεχίζω να είμαι ασυμπτωματικός. :)
 #81449  από Φαίδρα
 Δευ Νοέμ 26, 2012 9:14 am
ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΣΘΕΝΟΥΣ
ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 1989
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Οκτώβρης 2011, με βάση τα συμπτώματα θεωρώ πως έχω ΣΚΠ από τα 16 μου.
ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ: Φλεγμονές και στα δύο χέρια, οπτική νευρίτιδα στο αριστερό μάτι.
ΘΕΡΑΠΕΙΑ: Μόνο συμπληρώματα διατροφής.
ΕΣΤΙΕΣ: Μόνο στον εγκέφαλο.
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
Κόπωση και κράμπες στα πόδια με επιδείνωση κατά τη διάρκεια της μέρας,
πόνοι τενοντίτιδας στα άνω άκρα κυρίως μετά από κούραση,
brain fog,
Περιστασιακά μουδιάσματα στα άνω άκρα, στο αριστερό κάτω άκρο, καθώς και στο δεξί μάγουλο.
Η κλινική μου εικόνα είναι άψογη.

Άρχισα να ψάχνομαι για ΧΕΝΦΑ διότι πληροφορήθηκα πως όσο νωρίτερα πραγματοποιήσω την επέμβαση, τόσο καλύτερη θα είναι η μετέπειτα πορεία μου.

8/11/12 ΕΓΧΡΩΜΟ DOPPLER ΣΦΑΓΙΤΙΔΩΝ-ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ. ΕΓΧΡΩΜΟ ΔΙΑΚΡΑΝΙΟ DOPPLER ΥΠΕΡΗΧΟΤΟΜΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΝ ΤΩ ΒΑΘΕΙ ΦΛΕΒΩΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΤΕΣΤ CCSVI.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Σύμφωνα με τα περιγραφέντα έως τώρα κριτήρια τηρούνται στην παρούσα εξέταση τουλάχιστον δύο κι επιπλέον κριτήρια ύπαρξης της ΧΕΝΦΑ. Κρίνεται σκόπιμος η κλινική αξιολόγηση και η συνεκτίμηση των παραπάνω ευρημάτων.

Ουσιαστικά, το triplex έδειξε στενώσεις και παλινδρόμηση στην ροή του αίματος στην αριστερή ΚΑΙ στην δεξιά σφαγίτιδα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα φάνηκε στην αριστερή, η οποία χαρακτηρίστηκε και υποπλαστική. Πρόβλημα και στις βαλβίδες. Υποπτεύτηκε πρόβλημα και στην άζυγο, αλλά δεν μπορούσε να φανεί στον υπέρηχο.

ΦΛΕΒΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΙΞΗ 22/11/12
Συνολικά πραγματοποιήθηκε διάταση με τη χρήση ειδικού διατατικού καθετήρα (μπαλόνι) σε 4 σημεία. Ένα στην αρχή της αζύγου, ένα στην αριστερή σφαγίτιδα και δύο στη δεξιά (σε δύο σημεία). Όλα τα μπαλόνια ήταν 10x40 χιλ.
Ενδεικτικά κάποιες εικόνες από την επέμβαση:
Η άζυγος πριν και μετά τη διάνοιξη
Η άζυγος πριν και μετά τη διάνοιξη
azygous.png (260.17 KiB) Προβλήθηκε 24799 φορές
Η αριστερή σφαγίτιδα πριν και μετά
Η αριστερή σφαγίτιδα πριν και μετά
leftv.png (260.39 KiB) Προβλήθηκε 24799 φορές
Μια από τις στενώσεις στην δεξιά σφαγίτιδα.
Μια από τις στενώσεις στην δεξιά σφαγίτιδα.
rightpre.png (145.31 KiB) Προβλήθηκε 24799 φορές
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ:
Αντιθρομβωτική θεραπεία. Salospir 100mg, ένα την ημέρα για τρεις μήνες.

ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ: (να τα λέμε κι αυτά)
Για 5 μέρες, μετά την επέμβαση, είχα μια μικρή ενόχληση στο αριστερό αυτί, όχι κάτι μόνιμο, 7-8 φορές την ημέρα για ένα λεπτό περίπου.
Επίσης για 5 μέρες μετά την επέμβαση είχα μόνιμα κάποια δέκατα.

Από την επόμενη κιόλας μέρα, ένιωθα τα εξωτερικά ερεθίσματα στο πόδια μου τα ίδια, αλλά αισθανόμουν εγώ τα πόδια μου διαφορετικά. Κάτι σαν "πάγωμα" στο αριστερό μου πόδι. Ο νευρολόγος δεν μου βρήκε τίποτα. Πολλές φορές, ένιωθα να με "χτυπάει" σαν ρεύμα μέχρι και τα δάχτυλα των ποδιών. Μετά από έναν μήνα, άρχισε να υποχωρεί.

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ:
1 εβδομάδα μετά την επέμβαση: δεν νιώθω κάποια διαφορά με τα λίγα συμπτώματα που αντιμετωπίζω. Τα άκρα μου παραμένουν κρύα.

2 εβδομάδες μετά την επέβαση: Εδώ και μια εβδομάδα νιώθω σχεδόν αμελητέα τη κόπωση. Αισθάνομαι πως μπορώ να κάνω πολλά πράγματα σε σχέση με πριν!

Ένα μήνα μετά την επέμβαση: Παρατηρώ μετά από περίπου 1μιση χρόνο μια μικρή βελτίωση της μνημης μου! Την κόπωση και τις κράμπες συνεχίζω και τα αισθάνομαι στο ελάχιστο!

2 μήνες μετά την επέμβαση: Η κόπωση ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!

4 μήνες μετά την επέμβαση: Μια ακόμη απροσδόκητη βελτίωση παρατήρησα τον τελευταίο μήνα. Τα χέρια μου πλέον δεν είναι κρύα όπως παλιά. Σίγουρα δεν είναι και τα πιο ζεστά, αλλά κατατάσσονται στη κατηγορία της φυσιολογικής θερμοκρασίας! Ακόμη, δεν υπάρχει ίχνος brain fog πλέον!!
Είμαι πεπεισμένη για τη συσχέτιση ΧΕΝΦΑ-ΣΚΠ :!:

8 μήνες μετά την επέμβαση: Κανένα σύμπτωμα ΠΣ :happy-cheerleadersmileygirl:

12 μήνες μετά την επέμβαση: Κανένα σύμπτωμα ΠΣ. Αναλυτικά εδώ

26 μήνες μετά την επέμβαση: Αν και δεν αντιμετωπίζω συμπτώματα στη καθημερινότητά μου, έχω εμφανίσει 3 υποτροπές μέσα σε 5 μήνες. Έκανα επανέλεγχο με υπέρηχο και η αριστερή σφαγίτιδα έχει μείνει μισή. Δε πληρώ τα κριτήρια ακόμη όμως ώστε να ξανακάνω την επέμβαση. Θα το συζητήσω με τον κ. Τσαμόπουλο και θα επανέλθω.
 #83169  από soft-machine
 Πέμ Δεκ 27, 2012 1:37 pm
26/04/2010 ΕΓΧΡΩΜΟ DOPPLER ΣΦΑΓΙΤΙΔΩΝ-ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ-ΕΓΧΡΩΜΟ ΔΙΑΚΡΑΝΙΟ DOPPLER ΥΠΕΡΗΧΟΤΟΜΟΓΡΑΦΗΜΑ ΤΩΝ ΕΝ ΤΩ ΒΑΘΕΙ ΦΛΕΒΩΝ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ

Εντονότερη φασικότητα της ροής του αίματος στην δεξιά έσω σφαγίτιδα φλέβα αλλά και στην σύστοιχη σπονδυλική φλέβα.
Μη σημαντική διαφοροποίηση της διαμέτρου φλεβών άμφω κατά την μετακίνηση από ύπτια σε καθιστή θέση.

ΙΟΥΛΙΟΣ 2010 DOPPLER ESAOTE Mylab vinco

Είμαι αυτός που έκανε το δοκιμαστικό και αποτέλεσα το ιδανικό μοντέλο.Πληρούσα πλήρως όλα τα κριτήρια.

22/07/2010 ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΦΛΕΒΟΓΡΑΦΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΡΑΧΗΛΟΥ

Από την επεξεργασία της προκύπτουν ενδείξεις στενώσεων στην αζυγο.

ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ

Σε συμφωνία με τον ακτινολόγο μου κάνω μαγνητική φασματοσκοπία.Ενδιαφέρον έχει ένα σχόλιο στα συμπεράσματα.
ΣΧΟΛΙΟ Έντονη σκιαγράφηση αγγείων πιθανότατα φλεβών στην πρόσθια επιφάνεια του προμήκους με επέκταση στην αριστερή γεφυροπαρεγκεφαλιδική γωνία οφείλονται πιθανότατα σε φλέβες οι οποίες ενισχύονται από το σκιαγραφικό χωρίς άλλη σύνοδο παθολογία.Το εύρημα απεικονίζεται και στην εξέταση της ΑΜΣΣ κυρίως στην πρόσθια και λιγότερο στην οπίσθια επιφάνεια του νωτιαίόυ μυελού,χωρίς σημεία ενδεικτικά αρτηριοφλεβώδους αγγειακής δυσπλασίας.

13/09/2012 ΦΛΕΒΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΙΞΗ


Άζυγος Χρησιμοποιήθηκε ivus.Σε κακή κατάσταση με διαφραγμάτια κα στενώσεις χαμηλά.5 μπαλονάκια 09*40 χιλ.
Αριστερή σφαγίτιδα Έργο αφηρημένης τέχνης.4 μπαλονάκια 09*40 χιλ. και 2 12*40 χιλ.
Δεξιά σφαγίτιδα Σε γενικές γραμμές σε καλά κατάσταση.1 μπαλονάκι 12*40χιλ.

12/11/2012 DOPPLER-ΕΠΑΝΈΛΕΓΧΟΣ

Μια ήπια παλινδρόμηση στην αριστερή σφαγίτιδα που συνήθως υποχωρεί μετά από τρεις μήνες.
Μία από τις δύο βαλβίδες παρουσιάζει ελαφρά μικρότερη κινητικότητα.Και αυτό φυσιολογικό λόγω του πρόσφατου της αγγειοπλαστικής.
Δεν υπάρχουν κριτήρια ccsvi.

3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ

Αλλαγή στο χρώμα-ξεπρήξιμο σε λαιμό/πατούσες-θερμά άκρα
Περιορισμός της χρόνιας κόπωσης
Βελτίωση αντοχής,αεροβικής ικανότητας,μυικής δύναμης
Βελτίωση πελματιαίας και ραχιαίας κάμψης ποδοκνημικής
Βελτίωση κινητικότητας άνω άκρων
Βελτίωση ψυχικής διάθεσης
 #104037  από περιστερι
 Πέμ Ιουν 26, 2014 5:26 pm
Συμπτώματα Αστάθεια, υπερβολική κούραση τρέμουλο στα άνω και κάτω άκρα έντονος πονοκέφαλος πόνος στον αυχαίνα και στη σπονδυλική στήλη ίλιγγος brain fog και γενικά μιά συνεχή και ραγδαία επιδείνωση με υπερπροσπάθεια να κρατηθεί όρθια.
Συμπληρώματα από Γεωργακόπουλο 26/05/2014 και επόμενη επίσκεψη 23/06/2014
Κομμένη ζάχαρη εφ όρου ζωής αυστηρώς αλκαλική δίαιτα καθόλου κρέας εκτός κοτόπουλο και συμπληρώματα διατροφής. Οχι γυμναστήριο αλλά μόνο περπάτημα.
Φαρμακευτική αγωγή 0000000.
Σημαντική βελτίωση αλλά όχι ενθουσιασμένη.
Υστερα απόσυνεχή επικοινωνία με μέλη του φορουμ που έχουν κάνει επέμβαση ΧΕΝΦΑ και από τις μαρτυρίες μελών στο Φόρουμ Πείστηκε η κόρη μου στο επόμενο ραντεβού με τον Γεωργακόπουλο να κάνει φλεβογραφία και όπου υπάρχει πρόβλημα να γίνει και η αποκατάσταση.
21/06/2014 Αποκατάσταση ΧΕΝΦΑ Πρόβλημα αριστερή σφαγίτιδα (κανονικός χρόνος ροής αίματος 5sec) και στη συγκεκριμμένη 40 sec και μικρότερο πρόβλημα στη δεξιά.
Εξέταση από νευρολόγο πριν τη ΧΕΝΦΑ: Δυσκολία στη βάδιση (μερική αστάθεια) και δύσκολος συντονισμός στο αριστερό χέρι.
Επομενη μέρα πριν το εξιτήριο. Εξέταση από νευρολόγο καλύτερος γενικά συντονισμός.
Μετά το εξιτήριο περπάτημα στην Αθήνα για 2 ώρες χωρις κούραση. ΑΓΩΓΗ 1 SALOSPIR για 3 μήνες.

Δευτέρα 23/06/2014 Επίσκεψη σε Γεωργακόπουλο Εξέταση κύρια σωματικού τεστ
βαθμός πριν ανω άκρα 6 και 8 και κάτω άκρα 3 και 3 και υπόλοιπα κοντα στο 5 Οι εξετάσεις έδειξαν ότι βρισκόταν σε ώση( δεν μπορούσε να ξεχωρίσει το κενό του μετρό)
Βαθμός 23/06/2014 Σωματικό τεστ 10 άνω άκρα και 10 κάτω άκρα με πολύ μικρή επιφύλαξη. Επόμενη επίσκεψη σε Γεωργακόπουλο τέλος Νοεμβρίου.
Η βελτίωση είναι θεαματικά ραγδαία. Δεν υπάρχει κόπωση στις 3 μέρες εξαφανίστηκε το brain fog το vertigo επανήλθε η συγκροτημένη και καθαρή σκέψη. KAI TA ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΩΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΖΩ. Αυτό για μένα δεν είναι χαρά ειναι ευτυχια. Ευχαριστώ τους φίλους απ το φόρουμ και ειδικότερα το Στάθη τη Φαίδρα και την Λίτσα. ΥΓ. Ευχαριστώ πολύ τον Γιατρό κύριο Νικόλαο Τσαμόπουλο όχι μόνο για την επέμβαση αλλά και για την πολύτιμη προσφορά του στην ιατρική επιστήμη.
 #107124  από περιστερι
 Τετ Οκτ 29, 2014 8:05 pm
Η κατάσταση όλο και βελτιώνεται φυσικά και με την ανάλογη διαιτα που είναι από ελαφρώς οξινη μέχρι σχεδον εντελως αλκαλικη πολυ νερό και Γεωργακοπουλο. Αυτά.
 #107126  από litsa
 Τετ Οκτ 29, 2014 9:46 pm
όμορφα νέα!!! καλή δύναμη και καλή συνέχεια!! :smile-sun: :smile-sun: :smile-flower:
 #107401  από περιστερι
 Τρί Νοέμ 18, 2014 9:12 pm
Γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα με όλους τους υγειείς και με τις ίδιες ασκήσεις και ώρες. Κανένα σύμπτωμα εκτός από κάποια μουδιάσματα στο περπάτημα, αραιά πονοκέφαλο και σπάνια ζάλη. Η ζωή μου κανονικότατη. Κούραση πλέον δεν υπάρχει. Φάρμακα ποτέ, ούτε παυσίπονο, κορτιζόνη ποτέ (μόνο αυστηρή δίαιτα και συμπληρώματα). Ζάχαρη και κόκκινο κρέας έχουν διαγραφεί εφ όρου ζωής. Θα επανέλθω μετά τις 25/11 με νεώτερα.