• ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ!

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #106758  από neroxytis
 Πέμ Οκτ 09, 2014 11:12 am
Φιλε neroxytis θα ηθελα να μου πεις κατι.... ξερεις τι ειναι η κρεατινινι??
Οι φυσιολογικές τιμες ειναι 0,6-1,1 mg/dl ο φιλος μου ειχε 15! Ρωτα εναν γιατρο να σου πει οταν εχει 15 αν εισαι εδω η στον αλλο κοσμο... και με το λαδακι απο την Παναγια Αξιον Εστι που το εφερα εγω απο το αγιον ορος επεσε στα φυσιολογικα μετα απο λιγη ωρα που εκανε την εξεταση!

Και για εσενα το ιδιο θα πω αν εισαι απο αθηνα ελα να παμε μαζι στο νοσοκομειο να μαθεις για τα θαυματα απο τους ιδιους τους ανθρωπους με τις εξετασεις τους!!

Δεν ειναι ουτε η τυχη ουτε τιποτε αλλο!
Φίλε dream θα ήθελα κι εγώ να μου πεις κάτι. Ξέρεις τι είναι η λανθασμένη μέτρηση; Η ελαττωματική παρτίδα αντιδραστηρίων; Ρώτα επίσης ένα γιατρό να σου πει.

Τώρα για το folk lore που ανήρτησες, επέτρεψε και σε μένα να αναρτήσω ένα θαύμα λίγο πιο σύγχρονο, τόσο σε περιεχόμενο όσο και σε "φορέα" (βίντεο).

 #106759  από dm123
 Πέμ Οκτ 09, 2014 11:17 am
Σε αντιπαραβολή με του Γιάννη

http://www.gotquestions.org/Greek/Greek ... exist.html

Είναι ένα θέμα(το εάν υπήρξε Ιησούς ή όχι, πάντα σαν ιστορικό πρόσωπο)για το οποίο έχουν σφαχτεί και σφάζονται οι ιστορικοί..μόνο το ότι τα γνωστικά ευαγγέλια τον αναφέρουν μου φτάνει, δεδομένου ότι η εκκλησία δεν τα δέχεται διότι αλλάζει η ιστορία που έχουν φτιάξει στα μέτρα τους..
 #106762  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Οκτ 09, 2014 12:11 pm
Το ζήτημα της θρησκείας και της πίστης ειδικότερα, είναι "Θεόρατο".Είναι κατά την άποψή μου και πολιτικό.
Είναι ευτυχής όποιος πιστεύει άκριτα.Δε νιώθει μόνος και ερμηνεύει τα δύσκολα με τρόπο τέτοιο ώστε να τα "καταπίνει" πιο εύκολα.

Δε νιώθω ότι είναι πιο ευτυχισμένοι από μένα που η πίστη μου είναι υπό προϋποθέσεις, αλλά πιστεύω ότι στα αδιέξοδα, εκείνα που έχεις μπροστά σου ένα τείχος και είσαι μόνος, αυτοί βλέπουν και πέρα από αυτόν, αφού το "άγγιγμά" Του είναι θεραπευτικό, βοηθητικό, λυτρωτικό, ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ!!!

Δεν ξέρω αν υπήρξε ο Χριστός, τον επικαλούμαι πάντως στην προσευχή μου :pray: .Ο άνθρωπος όταν αγαπά πολύ, εκτίθεται στον πόνο και το φόβο.Το χρειάζομαι.
Η μαμά μου άντεξε τον αποχωρισμό του αγαπημένου συντρόφου της, επειδή είναι πεπεισμένη ότι "ζει" κάπου καλύτερα και θα τον συναντήσει οσονούπω.Εγώ πιστεύω πάλι ότι ο μπαμπάς μου τέλειωσε εδώ :smile-nod: .
Δεν ωφελεί να της πω την αλήθεια μου(έχω επιχειρήματα), επειδή δε θα με βοηθήσει σε κάτι, κάθε άλλο. :smile-lipssealed:
 #106764  από Κώστας
 Πέμ Οκτ 09, 2014 1:33 pm
Συνασθενή dream

1. Ξερεις στο ιντερνετ δεν θα το μαθεις ποτε αυτο! Ούτε στην τηλεόραση! Και το πρωτο που κανουμε οταν γινεται ενα θαυμα ειναι να μη το διαδωσουμε στην τηλεοραση!

Δεν χρειάζομαι το internet για να διαπιστώσω πως οι μύες μου ατονούν μέρα με τη μέρα όσο δεν τους γυμνάζω. Το παρατηρώ στον εαυτό μου!

2. Αυτο της νοσου με την κακια μαγνητικη και την καλη εικονα του ασθενή το ξερω... αλλα η δικια μου μαγνητικη ειναι για πολυ χαλια! Εχω παντου μεγαλες εστιες! Κανενας νευρολογος δεν μπορει να το εξηγησει! Μαλιστα ο ενας μου κρατησε την μαγνητικη να την δουν και οι αλλοι νευρολογοι!και μετα με κοιταζαν σαν ουφο! Την εδωσα σε επιτροπη αναπηριας ( την εδωσε φιλος γιατρου) και αυτοι τα ιδια ( ο ενας το μονο που ειπε ειναι να μη κουραζω τα ματια μου).

3. Αν εισαι απο αθηνα να σε παω να δεις και χειρότερη κατάσταση... με διαλυμένο αυχένα, καρκινο στον νωτιαίο μυελό και τυφλωση... ολες οι εξετασης ακομα και το ηλεκτρομυογράφημα του λενε οτι πρεπει να ειναι παραλυτος! Και σε αυτον οι γιατροι δεν μπορουν να το πιστεψουν!

Να σου δείξω κι΄ εγώ τις μαγνητικές μου, που γενικά σαν απεικόνιση δεν είναι απογοητευτικές και σίγουρα είναι πολύ καλύτερες από άλλων ασθενών. Κι΄ όμως παρά την καλή τους εικόνα, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε αμαξίδιο! Άρα μάλλον υπάρχουν και ¨αρνητικά¨ θαύματα. Και μη μου πεις πως με τιμωρεί ο Θεός επειδή δεν είμαι και ότι πιο ¨πιστό¨ υπάρχει. Αλήθεια πως είναι δυνατόν ένας θεός να νοιώθει εκδικητικές τάσεις;! Αυτό λογικά δεν είναι έξω από τις δυνατότητές του εφ΄ όσον είναι Πανάγαθος;!


5. Η πιστη στον Θεο δεν ειναι πιστευω για να μου πανε καλα τα πραγματα και να εχω καλη υγεια στη ζωη μου..... και στο κρεβατι να ημουν παλι την ιδια πιστη θα ειχα. Θεος και στα καλα Θεος και στα κακα.....

Η πίστη γενικά, είναι σπουδαίο πράγμα. Κι΄ ακόμη σπουδαιότερη η πίστη στον εαυτό και τις δυνατότητές μας!

Υσ. Ας μην αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις μιας και αποκλείεται να πείσουμε ο ένας τον άλλον. Ο καθένας έχει την άποψή του η οποία είναι δεκτή και σεβαστή. Ας αποδεχτούμε αμφότεροι πως ισχύει το:

Πίστευε και μη , ερεύνα!
 #106767  από dream
 Πέμ Οκτ 09, 2014 3:40 pm
Δεν χρειάζομαι το internet για να διαπιστώσω πως οι μύες μου ατονούν μέρα με τη μέρα όσο δεν τους γυμνάζω. Το παρατηρώ στον εαυτό μου!
Δεν ειπα αυτο... εγω ειπα οτι εχουν σηκωθεί ανθρωποι απο αναπηρίες... οτι αυτο δεν το λεει η Tv

Να σου δείξω κι΄ εγώ τις μαγνητικές μου, που γενικά σαν απεικόνιση δεν είναι απογοητευτικές και σίγουρα είναι πολύ καλύτερες από άλλων ασθενών. Κι΄ όμως παρά την καλή τους εικόνα, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε αμαξίδιο! Άρα μάλλον υπάρχουν και ¨αρνητικά¨ θαύματα. Και μη μου πεις πως με τιμωρεί ο Θεός επειδή δεν είμαι και ότι πιο ¨πιστό¨ υπάρχει. Αλήθεια πως είναι δυνατόν ένας θεός να νοιώθει εκδικητικές τάσεις;! Αυτό λογικά δεν είναι έξω από τις δυνατότητές του εφ΄ όσον είναι Πανάγαθος;!
Πουθενα δεν ειπα οτι τιμωρει ο Θεος... ουτε η Εκκλησια το λεει αυτο! Για το τι κανει υπαρχουν πολλα κειμανα Αγιων να διαβασεις!


Υσ. Ας μην αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις μιας και αποκλείεται να πείσουμε ο ένας τον άλλον. Ο καθένας έχει την άποψή του η οποία είναι δεκτή και σεβαστή. Ας αποδεχτούμε αμφότεροι πως ισχύει το:

Πίστευε και μη ερεύνα!
Αυτο δεν ειναι του Ευαγγελίου! Ειναι στο κοράνι! και μαλιστα παλι λαθος ερμηνεία τους εδωσαν! Πιστευε, αλλα ερευνα! :smile-rofl:


Το θέμα με τις αντιπαραθέσεις ας κλεισει εδω γιατί δεν κάθομαι ολη μερα να γραφω! Ο αλλος λεει λαθος διαγνωση... ο αλλος δεν υπαρχει Χριστος ο αλλος.. ο αλλος.... και παει λέγοντας!
 #106778  από neroxytis
 Παρ Οκτ 10, 2014 9:02 am
dream έγραψε:Δεν ειπα αυτο... εγω ειπα οτι εχουν σηκωθεί ανθρωποι απο αναπηρίες... οτι αυτο δεν το λεει η Tv
Το γράφει η απόλυτα έγκυρη "Ελεύθερη Ώρα".
Αυτο δεν ειναι του Ευαγγελίου! Ειναι στο κοράνι! και μαλιστα παλι λαθος ερμηνεία τους εδωσαν! Πιστευε, αλλα ερευνα! :smile-rofl:
Πάντα μπέρδευα το Σεραφίνο με τον Τίρα-Μόλα.
Το θέμα με τις αντιπαραθέσεις ας κλεισει εδω γιατί δεν κάθομαι ολη μερα να γραφω! Ο αλλος λεει λαθος διαγνωση... ο αλλος δεν υπαρχει Χριστος ο αλλος.. ο αλλος.... και παει λέγοντας!
Αν είχες λογικό επιχείρημα η συζήτηση ίσως να μην είχε αρχίσει καν. Αλλά επειδή όλοι οι υπέρ ήρωες υπάρχουν μόνο στο μυαλό του καθενός και η επιλογή γίνεται με κριτήρια οπαδικά (είμαι Ολυμπιακός γιατί είναι και ο μπαμπάς μου) είναι παράλογο να προσπαθείς να μας πείσεις ότι ο υπερ ήρωάς σου είναι υπαρκτός και σηκώνει ανάπηρους. Στη φαντασία σου, μπορεί.
 #106798  από Νίκος_76
 Σάβ Οκτ 11, 2014 2:18 am
Τουλαχιστον στην ενοτητα της πνευματικης προσεγγισης λιγο παραπανω σεβασμος δε βλαπτει.
Αν δεν εκφραζει καποιον η ενοτητα αυτη ας μη τη σχολιαζει ή ας γινεται με περισσοτερο σεβασομο.
Δεν ειναι χώρος προσηλυτισμού αλλά δεν ενοχλει αν γινεται για την ομαδα αλληλεγγύης ή όταν κατηγορουμε ολόκληρο κλαδο (νευρολογων).
Ελευθερα μυαλα ειμαστε και μπορουμε να καταλαβουμε να κρινουμε και να αποφασιζουμε.
Λογικη προσεγγιση στο θεμα δε γινεται αφου μιλαμε για πιστη. Στη τελικη ας αποδειξει καποιος με λογικα επιχειρηματα οτι δεν υπαρχει θεος. Το φορουμ με αυτα και με αυτα χαλαει παιδια και πρεπει να το προσεξουμε. Ή στη τελική ας αλλάξει χαρακτηρα αλλά επισημα. Δε γινεται να κατηγορουμε αποψεις αλλων ετσι χυμα. Εναν ομορφο διαλογο δε μπορουμε να κανουμε εδω μεσα? Στη τελική μπηκε ενα βιντεο, ενα μηνυμα ευχαριστουμε φιλε δε γινεται να γραφτει? Στα φαρμακευτικα νεα ποσταρει ο ΧΡΗΣΤΟΣ 76 ενα ενδιαφερον λινκ για την αναθεωρηση των θεραπευτικών στόχων στη σκλήρυνση κατά πλάκας και η κουβεντα πηγε στις 8 σελιδες. Δηλαδη θα φτασουμε στο σημειο να βρισκουμε κατι ενδιαφερον και να σκεφτομαστε αν θα το ποσταρουμε μη τυχων δεν αρεσει σε καποιους? Νομιζα ότι είμαστε φορουμ ελευθερο στο να εκφραζομαστε αλλα ταυτοχρονα και στο να σεβομαστε όχι μονο τη γνωμη του αλλου αλλά και του απλου αναγνωστη που θα μπει.
Ξενερωνω συνεχως. Θα μου τη βαρεσει και θα κανω συνεχεια σχολια συμπεριφορας αλλά μου φαινεται θα εχω πολυ δουλεια. Συγγνωμη που εγραψα ετσι, ισως στη τελικη αν δε μου αρεσει ας μη διαβαζω και χαλιεμαι (που σιγα σιγα εκει οδευω). Δε θα ήταν κακη ιδεα να γινουν και χωροι στο φορουμ για παλιους και νεους στην ΣΚΠ (το εχω δει αλλου αυτο), γιατι απο την αλλη καταλαβαινω ότι εδω που ειμαι εγω καποιος αλλος παλιοτερος ήταν και εκει που ειναι τωρα μαλλον θα παω και δεν γινεται να εχουμε ολοι τις ιδιες αντοχες τις ιδιες αντδρασεις και τις ιδιες ελπιδες.
Υ.Γ Οταν θα βγει η θεραπεια αν ζω εγω θα τη ποσταρω την ειδηση μην ανησυχειτε, δεν ειμαι παρτακιας.!!
 #106804  από neroxytis
 Σάβ Οκτ 11, 2014 12:46 pm
Νίκος_76 έγραψε:Τουλαχιστον στην ενοτητα της πνευματικης προσεγγισης λιγο παραπανω σεβασμος δε βλαπτει.
Συμφωνώ ότι απαιτείται σεβασμός και αυτό πρέπει να γίνεται προς όλους. Το "έβαλε λαδάκι του αγίου νεκταρίου και σηκώθηκε και εσύ που δε βάζεις είσαι ανάπηρος γιατί δεν πιστεύεις" είναι στυγνή κοροϊδία στη μούρη κάθε ΑμεΑ. Και πώς ξέρω ότι δεν έγινε έτσι; Η διαίσθησή μου αυτο λέει, αλλά ακόμα κι έτσι το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που ισχυρίζεται ότι κάτι συνέβη και όχι σε αυτον που ισχυρίζεται ότι δεν συνέβη. Το ίδιο ισχύει και περί ύπαρξης ή μη ύπαρξης.
Νίκος_76 έγραψε:Στα φαρμακευτικα νεα ποσταρει ο ΧΡΗΣΤΟΣ 76 ενα ενδιαφερον λινκ για την αναθεωρηση των θεραπευτικών στόχων στη σκλήρυνση κατά πλάκας και η κουβεντα πηγε στις 8 σελιδες. Δηλαδη θα φτασουμε στο σημειο να βρισκουμε κατι ενδιαφερον και να σκεφτομαστε αν θα το ποσταρουμε μη τυχων δεν αρεσει σε καποιους? Νομιζα ότι είμαστε φορουμ ελευθερο στο να εκφραζομαστε αλλα ταυτοχρονα και στο να σεβομαστε όχι μονο τη γνωμη του αλλου αλλά και του απλου αναγνωστη που θα μπει.
Οτιδήποτε δημοσιεύεται σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το δημοκρατικό κόσμο υπόκειται σε κριτική. Εδώ γιατί όχι; Εκτός αν δεν πρόκειται για δημοκρατικό κόσμο. Αν τώρα μερικοί πιστεύουν ότι η κριτική γίνεται προς το πρόσωπό τους και όχι προς το περιεχόμενο του άρθρου τότε είναι εντελώς λάθος και κακώς ανάγουν το θέμα σε προσωπικό.
 #106807  από Νίκος_76
 Σάβ Οκτ 11, 2014 5:55 pm
neroxytis έγραψε:
Νίκος_76 έγραψε:Τουλαχιστον στην ενοτητα της πνευματικης προσεγγισης λιγο παραπανω σεβασμος δε βλαπτει.
Συμφωνώ ότι απαιτείται σεβασμός και αυτό πρέπει να γίνεται προς όλους. Το "έβαλε λαδάκι του αγίου νεκταρίου και σηκώθηκε και εσύ που δε βάζεις είσαι ανάπηρος γιατί δεν πιστεύεις" είναι στυγνή κοροϊδία στη μούρη κάθε ΑμεΑ. Και πώς ξέρω ότι δεν έγινε έτσι; Η διαίσθησή μου αυτο λέει, αλλά ακόμα κι έτσι το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που ισχυρίζεται ότι κάτι συνέβη και όχι σε αυτον που ισχυρίζεται ότι δεν συνέβη. Το ίδιο ισχύει και περί ύπαρξης ή μη ύπαρξης.
Νίκος_76 έγραψε:Στα φαρμακευτικα νεα ποσταρει ο ΧΡΗΣΤΟΣ 76 ενα ενδιαφερον λινκ για την αναθεωρηση των θεραπευτικών στόχων στη σκλήρυνση κατά πλάκας και η κουβεντα πηγε στις 8 σελιδες. Δηλαδη θα φτασουμε στο σημειο να βρισκουμε κατι ενδιαφερον και να σκεφτομαστε αν θα το ποσταρουμε μη τυχων δεν αρεσει σε καποιους? Νομιζα ότι είμαστε φορουμ ελευθερο στο να εκφραζομαστε αλλα ταυτοχρονα και στο να σεβομαστε όχι μονο τη γνωμη του αλλου αλλά και του απλου αναγνωστη που θα μπει.
Οτιδήποτε δημοσιεύεται σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το δημοκρατικό κόσμο υπόκειται σε κριτική. Εδώ γιατί όχι; Εκτός αν δεν πρόκειται για δημοκρατικό κόσμο. Αν τώρα μερικοί πιστεύουν ότι η κριτική γίνεται προς το πρόσωπό τους και όχι προς το περιεχόμενο του άρθρου τότε είναι εντελώς λάθος και κακώς ανάγουν το θέμα σε προσωπικό.

Neroxytis εγω έγραψα κατι και όποιος καταλαβε καταλαβε. Οποιος δε θελει δε θα καταλαβει ποτε.
Αλλά εκφρασεις του στυλ κοροιδια στη μουρη καθε ΑμεΑ δε πιανουν. Τι προσπαθεις τωρα να κανεις? Μιλα για τον εαυτο σου και ασε τους αλλους ΑμεΑ δεν ειναι ολοι ιδιοι. Όπως δε μου αρεσουν εκφρασεις ''Πραγματικα η πιστη μας στο Χριστο ειναι το παν'' αφου αφορα μονο τον dream ετσι και η δική σου ειναι στο ίδιο μηκος. Δε θα τσακωθουμε εδω μεσα τωρα. Να γραψω και γω λοιπον ότι συμπεριφορες με ασεβεια και αγενεια δεν εχουν χωρο στους ΑμεΑ που έχουν ζησει αλλες καταστασεις και ειναι πιο ευαισθητοι και ανοιχτομυαλοι απο τους αλλους, και να δουμε που θα παει η κουβεντα. Ειπαμε σεβασμος, χαρακτηρισμος αγιου σε σουπερ ηρωα φιλε ξεπερναει τα ορια, τα ξεπερεσε πολυ λεμε. Η κριτικη απο την ασεβεια απεχουν πολυ. Αν απο αυτα που ειπα καταλαβες οτι δε θελω να κανουμε κριτικη σταματαω εδω.
 #106810  από neroxytis
 Σάβ Οκτ 11, 2014 6:57 pm
Ξεπερνάει πολύ τα δικά σου όρια, που έχουν τεθεί αυθαίρετα από εσένα. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θες, δικαίωμά σου να θέτεις τα όριά σου. Δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Εγώ όμως, αντίθετα με εσένα, δε ζητώ να στερηθεί το δικαίωμά σου να λες αυτό που πιστεύεις. Κάθε άλλο! Όποιος διαφωνεί με τα λεγόμενά του συνομιλιτή του δε σημαίνει ότι τον μειώνει ή τον επιβουλεύεται. Απλά διαφωνεί.

Δεύτερον, ακόμα και τα "ιερά και όσια" δεν είναι υπεράνω κριτικής σε μια δημοκρατία. Ιδιαίτερα αν είναι αυτές οι νοοτροπίες που πήγαν τον κόσμο πίσω 1000 χρόνια, με αποτέλεσμα να είναι συνυπεύθυνες στη μη ιασιμότητα της ΣΚΠ.

Όσο για τον "υπερήρωα", γιατί δεν επιτρέπεται να αποκαλούμε έτσι κάποιον που έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός τέτοιου; Πώς θα αποκαλούσες κάποιον που θεραπεύει ανάπηρους και σώζει κόσμο γενικότερα;