• Ενέσεις: Με το μηχανάκι ή χωρίς?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #104106  από Elianna
 Κυρ Ιουν 29, 2014 2:11 pm
Καλημέρα φόρουμ :smile-rock: !

Ερώτηση: Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω αν σταματήσω να κάνω τις ενέσεις με το μηχανάκι και αρχίσω να τις κάνω μόνη μου? Υποδόριες είναι...
 #104152  από effie_m
 Τρί Ιούλ 01, 2014 11:47 am
Καλημέρα και καλό μήνα!

Αν έχεις σκοπό να το αλλάξεις τότε καλό είναι να επικοινωνήσεις με τον/την νοσηλεύτρια/ ιατρικό προσωπικό της εταιρείας που σου έδειξε πως να λειτουργείς το μηχανάκι.

Δεν έχει τρελή διαφορά. Προσωπικά χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό μηχανάκι. Διαφορές εφ'όλης της ύλης:

Μηχανάκι θετικά:
- Αυτόματα καταγράφονται σε ημερολόγιο, δόσεις, ημέρες, κτλ
- Αλλαγές στις ρυθμίσεις για την ταχύτητα έκχυσης κτλ
- Εύκολη ρύθμιση για την αλλαγή δόσης (22mcg, 35 mcg, 44 mcg)
- Περνάει πιο εύκολα στον ανιχνευτή στο αεροδρόμιο.

Μηχανάκι αρνητικά:
- Είναι το άτιμο λίγο ογκώδες στην μετακίνηση


Ενέσεις θετικά:
- Εύκολη μετακίνηση γενικώς (ωραία θήκη!)
- Είναι μια-και-έξω διαδικασία..καθώς το ρυθμίζεις μόνος σου και όχι το μηχανάκι.

Ενέσεις αρνητικά:
- Δυσκολία και δυσφορία υπευθύνων στο αεροδρόμιο αλλά μόνο για την 1η φορά και εφόσον έχεις όλα τα απαραίτητα χαρτιά μαζί σου.
- Δεν είναι τόσο βατή η αλλαγή δόσεων. Αν πχ χρειάζεσαι 22 mcg θα έχεις απώλεια απο τη σύριγγα όλου του υπόλοιπου φαρμάκου.

Αυτά είναι που γνωρίζω απο προσωπική χρήση αλλά και απο άλλα άτομα που χρησιμοποιούν ενέσεις.

Πρόσφατα δοκίμασα το στυλό του rebif. Βέβαια δεν έχει τα καλά του ηλεκτρονικού αλλά είναι πραγματικά αθόρυβο και χωρίς να σου προκαλεί πόνο.

Να' σαι καλά!

:happy-cheerleadersmileygirl:
 #104158  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιούλ 01, 2014 12:40 pm
Elianna έγραψε:Καλημέρα φόρουμ :smile-rock: !

Ερώτηση: Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω αν σταματήσω να κάνω τις ενέσεις με το μηχανάκι και αρχίσω να τις κάνω μόνη μου? Υποδόριες είναι...
Πιστευω οτι δεν ειναι δυσκολο , αν μπορεις να τις κανεις με το χερι σε ολα τα σημεια . Προσωπικα , μερικες φορες , δεν χρησιμοποιουσα μηχανακι , αλλα ΜΟΝΟ για την κοιλια και το πανω μερος των μηρων . Σε αλλα σημεια , ΔΕΝ μπορουσα . Καλο θα ειναι να το συζητησεις με τη νοσηλευτρια της εταιρειας .
 #104287  από Elianna
 Σάβ Ιούλ 05, 2014 12:40 pm
Τι hi-tech καταστάσεις είναι αυτές που περιγράφετε :smile-cool: ! Το betaferon έχει κάτι σαν σφεντόνα που απλά είναι καλυμμένο για να μην βλέπεις την ένεση. Κάπως σαν εκείνες τις μυγοσκοτώστρες του Jumbo. Το δοκίμασα και μου φάνηκε ότι χειροκίνητα πονάει λιγότερο, αλλά όπως είπε και η Άννα είναι δύσκολο να την κάνεις μόνη σου σε όλα τα μέρη, οπότε θα μείνω στο μηχανάκι προς το παρόν...
 #104289  από stavrina117
 Σάβ Ιούλ 05, 2014 5:37 pm
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΗΣ betaferon ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ....ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΖΗΜΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ...ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΓΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ Κ

**Ο ΕΝΕΣΕΙΣ....
 #104322  από Elianna
 Κυρ Ιούλ 06, 2014 2:36 pm
stavrina117 έγραψε:ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΗΣ betaferon ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ....ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΖΗΜΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ...ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΓΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ Κ

**Ο ΕΝΕΣΕΙΣ....
Δεν μου κάνει εντύπωση... έστειλα δύο μηχανάκια πίσω μέχρι να καταλάβω ότι όλα μετά από κάνα μήνα αρχίζουν να κάνουν τα δικά τους, να κολλάνε κτλ...
Κουράγιο Σταυρίνα, ελπίζω η εγχείρηση να το διόρθωσε το πρόβλημα από τις ενέσεις :smile-heart:
 #104340  από stavrina117
 Δευ Ιούλ 07, 2014 10:34 am
eliana ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΤΙΣ betaferon ΕΙΧΑ 5....ΚΑΝΕΝΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ....

Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΛΑ ΠΗΓΕ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΚΑΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ...
 #105026  από Elianna
 Τετ Αύγ 06, 2014 10:22 am
Καλημέρα φόρουμ :smile-rofl: :smile-rofl: :smile-rofl: :smile-rofl:

Μόλις γύρισα από διακοπές όπου είχα χρόνο να αναλογιστώ τη σχέση μου με το μπεταφερόν. Τον τελευταίο ενάμισι χρόνο δηλαδή. Τα καλύτερα χρόνια μου έφαγε ο π*****ς, ήμουν νια και γέρασα... :smile-rofl:
Και εκεί που ήμουν στο όριο να του δώσω μια να πάει στον πάτο της θάλασσας, να σου χτυπάει το τηλέφωνο και μου λένε από το Δήμο ότι δεν έχω πλέον ασφάλιση. Μέχρι να περάσω ΚΕΠΑ και να τους πάω την απόφαση. "Και μέχρι τότε?" τους λέω. "Ε, δεν θα πάρει πολύ." Μου λένε. Ρε, μας κοροϊδεύουνε στα μούτρα μας. Ότι ζημιά έχω πάθει οφείλεται στη μηνιαία χορήγηση αδρεναλίνης, κάθε φορά που πάω να πάρω φάρμακα βγαίνω από το νοσοκομείο με μιά φλέβα να πάλεται στο μέτωπό μου. Κοιμάμαι και βλέπω εφιάλτες με ελεγκτές ιατρούς.
Πήρα λοιπόν το θάρρος, έκαψα το σουτιέν μου στη κεντρική πλατεία του χωριού :smile-rofl: :smile-rofl: και αποφάσισα να πάρω διαζύγιο όσο υπάρχει ακόμα γυρισμός. Ούτε μηχανάκι, ούτε χωρίς μηχανάκι. Ακούς εκεί 30% προστασία από τις ώσεις στο 50% των ασθενών, τι 'ναι αυτά ρε καραγκιόζιδες γιατροί, μαθηματικά δεν κάνατε στο γυμνάσιο? Τι να μου κάνει εμένα το 15%? 15% έχω και να με πατήσει αύριο το τραμ. Το τελευταίο κιόλας που είναι και λίγο κουρασμένος ο οδηγός. Και την πιθανότητα η μακροχρόνια χρήση του μπέτα να μου προκαλέσει άλλα προβλήματα γιατί δεν μου τη λες να κάνω κι εγώ τα κουμάντα μου? Τα έκοψα όλα και βρήκα την υγειά μου. Από εδώ και πέρα στοχεύω στην ποιότητα και όχι την ποσότητα.
Αν δεν ξαναγράψω θα σημαίνει ότι βρισκόμουν στο πρώτο 50% των ασθενών, εκείνο που το φάρμακο καλύπτει. :smile-bigsmile: :smile-bigsmile:
 #105029  από neroxytis
 Τετ Αύγ 06, 2014 11:10 am
Σαν χθες θυμάμαι τον τρόπο που παρουσίαζαν το betaferon. Λες και ήταν ένα θαύμα του ανθρώπου αντίστοιχο με τον Παρθενώνα ή τις πυραμίδες. Πάλι καλά που δεν είπαν ατάκα τύπου "Betaferon! Έχετε εξωπυραμιδική σνδρομή; Έχουμε την πυραμίδα!".

I are not say the england very best, neither.
 #105031  από Κωνσταντίνα
 Τετ Αύγ 06, 2014 11:55 am
Elianna έγραψε:Καλημέρα φόρουμ :smile-rofl: :smile-rofl: :smile-rofl: :smile-rofl:

Μόλις γύρισα από διακοπές όπου είχα χρόνο να αναλογιστώ τη σχέση μου με το μπεταφερόν. Τον τελευταίο ενάμισι χρόνο δηλαδή. Τα καλύτερα χρόνια μου έφαγε ο π*****ς, ήμουν νια και γέρασα... :smile-rofl:
Και εκεί που ήμουν στο όριο να του δώσω μια να πάει στον πάτο της θάλασσας, να σου χτυπάει το τηλέφωνο και μου λένε από το Δήμο ότι δεν έχω πλέον ασφάλιση. Μέχρι να περάσω ΚΕΠΑ και να τους πάω την απόφαση. "Και μέχρι τότε?" τους λέω. "Ε, δεν θα πάρει πολύ." Μου λένε. Ρε, μας κοροϊδεύουνε στα μούτρα μας. Ότι ζημιά έχω πάθει οφείλεται στη μηνιαία χορήγηση αδρεναλίνης, κάθε φορά που πάω να πάρω φάρμακα βγαίνω από το νοσοκομείο με μιά φλέβα να πάλεται στο μέτωπό μου. Κοιμάμαι και βλέπω εφιάλτες με ελεγκτές ιατρούς.
Πήρα λοιπόν το θάρρος, έκαψα το σουτιέν μου στη κεντρική πλατεία του χωριού :smile-rofl: :smile-rofl: και αποφάσισα να πάρω διαζύγιο όσο υπάρχει ακόμα γυρισμός. Ούτε μηχανάκι, ούτε χωρίς μηχανάκι. Ακούς εκεί 30% προστασία από τις ώσεις στο 50% των ασθενών, τι 'ναι αυτά ρε καραγκιόζιδες γιατροί, μαθηματικά δεν κάνατε στο γυμνάσιο? Τι να μου κάνει εμένα το 15%? 15% έχω και να με πατήσει αύριο το τραμ. Το τελευταίο κιόλας που είναι και λίγο κουρασμένος ο οδηγός. Και την πιθανότητα η μακροχρόνια χρήση του μπέτα να μου προκαλέσει άλλα προβλήματα γιατί δεν μου τη λες να κάνω κι εγώ τα κουμάντα μου? Τα έκοψα όλα και βρήκα την υγειά μου. Από εδώ και πέρα στοχεύω στην ποιότητα και όχι την ποσότητα.
Αν δεν ξαναγράψω θα σημαίνει ότι βρισκόμουν στο πρώτο 50% των ασθενών, εκείνο που το φάρμακο καλύπτει. :smile-bigsmile: :smile-bigsmile:
Καλημέρα Elianna :smile-flower: ,
λοιπόν το πρώτο όφελος είναι ότι δεν θα βλέπεις τα μούτρα τους κάθε μήνα :happy-cheerleadersmileygirl:
Το κυριότερο όμως είναι ότι θα ξαναβρείς τον εαυτό σου :smile-makeup:
Δεν θα έδινα ποτέ συμβουλή να κόψει κάποιος την αγωγή του, επειδή είναι πολύ προσωπική απόφαση, αλλά από τη στιγμή που το αποφάσισες σου εύχομαι να παραμείνεις σταθερά καλά :smile-muscle:
Φρόντισε να τρως σωστά, να αποφεύγεις τη ζέστη, κόπωση, στρες, όσο βρίσκεσαι σε περίοδο προσαρμογής και αποθεραπείας κοριτσάκι :romance-kisscheek: Εικόνα