• Βιταμίνη D και Χειμώνας

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #13654  από thodoris
 Κυρ Δεκ 20, 2009 7:15 pm
Στο site http://www.takingcontrolofmultiplescler ... p?mode=faq έχει την εξής ερώτηση - απάντηση.

My vitamin D3 level is at 70nmol/L which concerns me considering I have been supplementing at 5000IU/day for 2 months and before that getting recommended ‘sun’ for a month. Am I missing something? It seems that the supplementation is actually not working.

Everyone needs a one-off megadose to get vitamin D levels up immediately if levels are initially low as they usually are. It takes ages for the hormone to accumulate in fat stores (it is fat soluble), so supplementing takes many many months to raise levels. At a level of 70nmol/L you remain at risk of relapse. I would take a one-off supplement of 150,000IU (30 capsules of the 5,000IU) immediately. That will get your level to around 150 or so overnight. Then 5,000IU a day should keep it there, although many people need more than that. Many people take 10,000IU a day to keep the level there. Get it checked again in six months.


Δεδομένου ότι το χειμώνα τα επίπεδα της βιταμίνης D μειώνονται λόγω της έλλειψης ηλίου και έχοντας την αίσθηση οτι σε πολλούς συμβαίνουν ώσεις τον τελευταίο καιρό, νομίζω οτι θα άξιξε όποιος περνά μια ώση να κάνει μια εξέταση του επιπέδου της D ώστε να το έχει σαν στοιχείο.

Καλό θα ήταν όσοι τελικά το κάνουν αν θέλουν να δίνουν τα αποτελέσματα εδώ μήπως και φανεί κάποια ομοιότητα...
 #13657  από costas
 Κυρ Δεκ 20, 2009 10:54 pm
Οι περισσότερες ώσεις είναι την άνοιξη και το φθινόπωρο!!!!!!
 #14171  από nikos501
 Πέμ Δεκ 31, 2009 5:28 pm
Στο σάιτ που αναφέρει η Μαριάννα γίνεται αναφορά για το άλφα λιποικό οξύ. Ψάχνοντας λίγο στο google βρήκα μια αναφορά που γίνεται στο disabled.gr.
Σας την μεταφέρω μήπως κανείς εχει ιδία άποψη για το συγκεκριμένο συμπλήρωμα.. Το βρήκα στην αγορά αλλά δε είμαι σίγουρος αν πρέπει να το δοκιμάσω..

Έρευνα
Το Άλφα Λιποϊκό Οξύ εμποδίζει τη μετανάστευση κυττάρων Τ στο νωτιαίο μυελό και καταστέλλει την πειραματική αυτοάνοση εγκεφαλομυελίτιδα.

Marracci GH, Jones RE, McKeon GP, Bourdette DN.
Department of Neurology, Oregon Health and Science University, Portland, OR 97201, USA.
Η οξειδωτική ζημιά μπορεί να είναι σημαντική στην παθογένεση της πολλαπλής σκλήρυνσης (MS). Εξετάσαμε το αντιοξειδωτικό Άλφα Λιποϊκό Οξύ (ΑΛΟ) σε ένα πειραματικό μυοειδές πρότυπο της πολλαπλής σκλήρυνσης, τη πειραματική αυτοάνοση εγκεφαλομυελίτιδα (ΠΑΕ). Το ΑΛΟ χορηγήθηκε στα ποντίκια SJL 7 ημέρες μετά από την ανοσοποίηση τους. Τα ποντίκια που έλαβαν 5-100 mg/kg/ την ημέρα ΑΛΟ είχαν ανάλογα της δόσης μειώση των δέκα ημερών συσσωρευτικών αποτελεσμάτων της ασθένειάς τους από 23 έως100%.
Eλάχιστη φλεγμονή, απομυελίνωση και απώλεια νευρικών κυττάρων εμφανίστηκαν στο νωτιαίο μυελό των ποντικιών που έλαβαν ΑΛΟ και υπήρξε μια χαρακτηριστική μείωση των CD3 + Τ κυττάρων και των CD11b + μονοκυττάρων / μακροφάγων στο νωτιαίο μυελό τους. Τα ποντίκια που θεραπεύθηκαν με Άλφα Λιποϊκό Οξύ (100 mg/kg/day) αρχινώντας από την πρώτη ημέρα του κλινικού ΠΑΕ είχαν μια σημαντική μείωση στων δέκα ημερών συσσωρευτικά αποτελέσματα της ασθένειας. Ο νωτιαίος μυελός των ΑΛΟ θεραπευμένων ποντικιών παρουσίασε μειωμένη απομυελίνωση και νευρωνική απώλεια καθώς επίσης και μια γρήγορη μείωση των CD3 + Τ κυττάρων. Εργαστηριακά, το ΑΛΟ και η μορφή του, dihydroipoic acid, εμπόδισαν τη δραστηριότητα matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) σε έναν ανάλογο της δόσης τρόπο. Το ΑΛΟ είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό στην καταστολή και τη μεταχείρηση ΠΑΕ με την παρεμπόδιση της κίνησης των κυττάρων Τ μέσα στο νωτιαίο μυελό, ίσως δρώντας ως ανασταλτικός παράγοντας του matrix metalloproteinase.

PMID: 12458042 [PubMed - indexed for MEDLINE]
Wizard. Πηγή: Αμερικάνικη Βιβλιοθήκη Ιατρικής.
 #14173  από divol
 Πέμ Δεκ 31, 2009 5:35 pm
"το συγκεκριμένο συμπλήρωμα.. Το βρήκα στην αγορά "

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ?
 #14178  από maestro
 Πέμ Δεκ 31, 2009 7:53 pm
nikos501 έγραψε:divol το βρήκα στο http://www.bodyoscar.gr/index.php.
Alpha Lipoic Acid.. 60 καψουλες 15,87€
το site δεν ειναι λειτουργικο...
με λιγο ψαξιμο στο http://www.google.gr/, μπορει να βρει καποιος αυτο που θελει απο ηλεκτρονικα καταστηματα!!!
Εγω με πολυ λιγο ψαξιμο βρηκα το παρακατω:
http://www.e-farmacy.gr/product_info.ph ... ts_id=1424
 #113249  από Τινακι
 Κυρ Οκτ 04, 2015 4:49 pm
costas έγραψε:Οι περισσότερες ώσεις είναι την άνοιξη και το φθινόπωρο!!!!!!
Λάθος το καλοκαίρι είναι εγώ βλέπω εμένα και το καλοκαίρι είμαι πολύ χάλια
 #113314  από litsa
 Σάβ Οκτ 10, 2015 6:26 pm
nai vitamin D3 είναι απαραίτητη!!!
οπως και ένα σωρό άλλες...
τότε είχα κάνει την εξέταση, και οι νευρολόγοι μου ειπαν μια χαρά είσαι στο 25...
κούνια που τους κούναγε...

τέσπα... από το 2012 παιρνω ένα κάρο βιταμίνες...
δεν θεραπεύουν, αλλα΄βοηθάνε...