• ΒΙΤΑΜΙΝΗ D

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #11697  από mary_d_ath
 Τρί Νοέμ 17, 2009 4:32 pm
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά το γεγονός, αλλά είναι πρόσφατη έρευνα:
:arrow: http://www.abc.net.au/news/stories/2009 ... 745381.htm

Σε άλλες πιο παλιές είχαν βρει ότι η συγκεκριμένη βιταμίνη "εμποδίζει" την εμφάνιση της ΣΚΠ και από εκεί είχε γίνει και ένας ωραίος αγώνας-"shine in Scotland" στη Σκοτία για να πάρουν δωρεάν οι κάτοικοι τη βιταμίνη.
Τώρα βρήκαν ότι επιβραδύνει και την πρόοδο της ασθένειας, μόνο που δεν πρέπει να βιαστεί κάποιος να πάρει κατευθείαν τη βιταμίνη, εάν δεν ελέγξει πρώτα τα επίπεδα του ασβεστίου και ότι τα νεφρά του λειτουργούν κανονικά.
 #11742  από ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
 Τετ Νοέμ 18, 2009 4:12 pm
Βρε παιδια εχω ψαξει παντου για βιταμινη D και ολοι οι φαρμακοποιοι μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει σκευασμα με απομονωμενη την βιταμινη D παρα μονο σε μιξη με αλλες βιταμινες
Ξερει κανεις κατι διαφορετικο ??
 #11743  από tom80
 Τετ Νοέμ 18, 2009 4:56 pm
mary_d_ath ευχαριστώ για το link αν έγραφε και σε ποια συγκέντρωση η βιταμίνη D έχει ευεργετική δράση θα ήταν καλύτερα. Σε ένα άρθρο που είχα διαβάσει ήταν σε πολύ υψηλή συγκέντρωση και είχε χορηγηθεί σε ποντίκια εναίσιμα

Φίλε Γιάννη, η βιταμίνη D είναι λιποδιαλυτή και από όσο γνωρίζω δεν κυκλοφορεί μόνη της. Ο καλύτερος τρόπος για να την αποκτήσεις είναι η έκθεση στον Ήλιο για τουλάχιστο 10 λεπτά, από τροφές καλές πηγές είναι ο κρόκος αυγού, τα ψάρια, τα ιχθυέλαια και τα εμπλουτισμένα τρόφιμα (τα λεγόμενα και νέα τρόφιμα).
 #11804  από tmav
 Πέμ Νοέμ 19, 2009 11:21 pm
στο μουρονελαιο
 #12146  από thodoris
 Τετ Νοέμ 25, 2009 6:52 pm
H σελίδα
http://www.takingcontrolofmultiplescler ... p?mode=faq
ανήκει σε Αυστραλό γιατρό που (νομίζω οτι) πάσχει από MS. Μπορείτε να δείτε αρκετά στοιχεία σε σχέση με την βιταμίνη D. Σε κάποιο σημείο αναφέρει ότι θα πρέπει να δίνεται βιταμίνη D και στους άμεσους συγγενείς για λόγους πρόληψης. Σε κάποια σημεία δίνει στοιχεία και για τις μελέτες που στοιχειωθετούν τα όσα αναφέρει.

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με την μετάφραση ας μου το πεί ώστε να του μεταφράσω κάποια βασικά σημεία.
 #12308  από thodoris
 Κυρ Νοέμ 29, 2009 10:58 am
ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:Βρε παιδια εχω ψαξει παντου για βιταμινη D και ολοι οι φαρμακοποιοι μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει σκευασμα με απομονωμενη την βιταμινη D παρα μονο σε μιξη με αλλες βιταμινες
Ξερει κανεις κατι διαφορετικο ??
Σου έστειλα pm (για να μην φανεί ως διαφήμιση) με μια συγκεκριμένη που είναι μόνο D. Υπάρχουν πολλές ακόμη αν ψάξεις σε ιστοσελίδες του εξωτερικού (τις έχουν και πιο φθηνές). Αν κάποιος άλλος θέλει να μάθει ας μου πεί.
 #12334  από thodoris
 Κυρ Νοέμ 29, 2009 10:36 pm
ΚΑΤΕΡΙΝΑ83 έγραψε:Ναι thodoris μπορείς να μου πεις κι εμένα? please...
Έχεις pm.

Ααααα... το please δεν χρειάζεται... :)

Αν δυσκολεύεστε να βρείτε προμηθευτή μέσω internet πείτε μου να σας δώσω κάποια links τα οποία μου πρότειναν απο άλλο site...
 #12336  από Κατερίνα
 Κυρ Νοέμ 29, 2009 11:06 pm
Η αλήθεια έναι οτί Ελλάδα δεν έχει απ'οτι είδα,άρα μόνο ηλεκτρονικά...
 #12344  από maestro
 Δευ Νοέμ 30, 2009 11:58 am
Μουρουνελαιο, οι μεγαλυτεροι κατι ξερανε!
Σε καψουλες γιατι σε υγρο δυσκολα να το πιεις!!!
Παιρνω μια συσκευασια, με 60 καψουλες γυρω στα 8-10 € θα το βρειτε.
Παιρνω 1 την ημερα οπως προτεινει (καλύπτει το 50% απο βιταμινη D kai 114% απο Α σε σχεση με τη ΣΗΔ*). Περιεχει επισης και ω3 (EPA, DHA), τα οποια εχουν θετικες επιπτωσεις σε εμας.
Μην κανουμε και υπερβολες ομως.
Αρκετες βιταμινες πρεπει να παιρνουμε και απο τη διατροφη(έτσι υπερκαλυπτουμε τις απαιτησεις).
Με αυτον τον τροπο δουλευει και ο οργανισμος μας, ενω αν παιρνουμε μονο τα ετοιμα σκευασματα, ο οργανισμος μας τεμπελιαζει οπως μου ειπε καποιος γιατρος.
Και μην ξεχναμε τον ηλιο!
Η χωρα μας, ευτυχως εχει αυτο το θειο δωρο της μεγαλης σε χρονικη διαρκεια ηλιοφανειας.


*ΣΗΔ:Συνιστωμενη Ημερησια Δοση