• Σε τι εξυπηρετεί η Βιταμίνη D ?

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #130473  από fewtile
 Τετ Σεπ 12, 2018 12:56 am
Παιδιά, δεν έχω καταλάβει σε τι επηρεάζει η έλλειψη Βιταμίνης D σε εμάς που πάσχουμε από σκλήρυνση.
 #130474  από Aguilar
 Τετ Σεπ 12, 2018 3:25 am
Εσύ μάλλον θα είδες το βιντεάκι που ανέβασα τις προάλλες και επηρεάστηκες :)
Έχω δει καμιά 20αριά τέτοια ντοκιμαντέρ. Δεν βγάζεις άκρη.. Ο καθένας περνάει ό,τι μήνυμα θέλει!

Το εν λόγω ντοκιμαντέρ νομίζω ότι ήθελε απλώς να προβληματίσει ως προς την αλόγιστη χρήση συμπληρωμάτων διατροφής. Εγώ κράτησα τα εξής, μεταξύ άλλων:
- Οι βιταμίνες πιθανόν να είναι χρήσιμες στον οργανισμό μόνο σε συγκεκριμένο εύρος επιπέδων
- Ακόμα και με την καλή μας D μπορείς να πάθεις υπερβιταμίνωση, ειδικά τα μωράκια που έχουν μικρή μάζα (άλλωστε αποθηκεύεται στο λίπος και δεν αποβάλλεται με τη διούρηση)
- Αυξημένα επίπεδα B6 μπορούν να κάνουν ζημιά στα νεύρα και μάλιστα είναι αρκετά συχνό φαινόμενο (εγώ έκοψα τα Neurobion μετά από αυτό)
- Δεν ελέγχονται επαρκώς τα σκευάσματα από τις ρυθμιστικές αρχές και ενδέχεται να μην περιέχουν τις ακριβείς ποσότητες ή τα πραγματικά συστατικά που αναγράφουν
- Η D παράγεται από το προστατευτικό κερί στο μαλλί αιγοπροβάτων (υπάρχει και από λειχήνες -take your pick)

Κατά τα άλλα, η D3 σε ερευνητικές μελέτες που έχουν γίνει σε ποντίκια αλλά και ανθρώπους έχει αποδειχθεί σε πρώτη φάση ότι προστατεύει από την απομυελίνωση, ίσως και να επισκευάζει τις βλάβες στη μυελίνη! Οπότε μας εξυπηρετεί πάρα πολύ.. Το θέμα είναι η εγκυρότητα των διαφόρων μελετών και οι λεπτομέρειες: πόσο να πάρουμε και από τι εξαρτάται, είναι το ίδιο αποτελεσματικό αν λαμβάνεται ως διατροφικό συμπλήρωμα, πότε αρχίζουν τα επίπεδα να γίνονται επικίνδυνα σε βάθος χρόνου κλπ. Αν ισχύουν όσα λέει το ντοκιμαντέρ, αναμένονται απαντήσεις στα επόμενα χρόνια. Επειδή δεν μπορούμε να περιμένουμε, το ρισκάρουμε. Εγώ παίρνω 10000IU και ο Θεός βοηθός!
 #130475  από fewtile
 Τετ Σεπ 12, 2018 8:40 am
Όχι δεν το είδα το βιντεάκι, σε ποιό αναφέρεσαι; Προσωπικά η βιταμίνη D κάνει εισαγωγή στη ζωή μου, γιατί τη μέτρησα και βρέθηκα να έχω 18.7 το οποίο θεωρείται ως ανεπάρκεια!
Να σε ρωτήσω, στη πράξη, τι προβλήματα/συμπτώματα είχες πριν να ξεκινήσεις να παίρνεις και τι βελτίωση/διαφορά έχεις δει μετά από τη χορήγηση 10000IU που παίρνεις;
btw τι είναι τα IU?
 #130476  από Aguilar
 Τετ Σεπ 12, 2018 10:15 am
Το βίντεο είναι το αμέσως προηγούμενο θέμα στην παρούσα ενότητα. Εγώ να ξέρεις σου ρίχνω, μιας και είχα 9ng/ml όταν πρωτομετρήθηκα, αλλά δικαιολογείται γιατί είχα 3 χρόνια να βγω έξω στον ήλιο! Κανένα πρόβλημα στην καθημερινότητά μου δεν είχα καταλάβει το διάστημα αυτό - εκτός από το ότι μάλλον συνέβαλε καθοριστικά στο να μου βγει η ΣΚΠ! Τώρα είμαι στα 30ng/ml και ελπίζω να ανέβει τουλάχιστον άλλο τόσο. Βέβαια, στο βίντεο που λέγαμε, ένας ειδήμονας είπε ότι ο καθένας έχει το δικό του γενετικώς καθορισμένο "νορμάλ" επίπεδο. Εμένα μπορεί να είναι 30, εσένα 90. Τα IU είναι International Units. 10000IU=250μg. Η συνιστώμενη δοσολογία είναι ενδεικτικά από 400-1000IU με max τα 4000IU (αναλόγως τη χώρα και τον οργανισμό). Τώρα θα μου πεις γιατί εγώ παίρνω 10Κ + την ηλιοθεραπεία που κάνω.. Μπορούμε να το συζητήσουμε.. Ας μας πουν και άλλοι όμως πόσο συμπλήρωμα παίρνουν και πού στηρίζονται.