• Πρωταθλητές Ευρώπης στην έλλειψη βιταμίνης D οι Έλληνες

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #119303  από NavSeal23
 Τρί Ιούλ 26, 2016 12:40 pm
"Όπως διευκρινίζουν ο πρόεδρος της ΕΕΜΜΟ και ορθοπαιδικός, κ. Χρήστος Κοσμίδης, ο πρώην πρόεδρος και ενδοκρινολόγος κ. Γιώργος Τροβάς και η ρευματολόγος, κ. Ευαγγελία Κασκάνη η βιταμίνη D αποτελεί «κλειδί» για τη συνολική υγεία του οργανισμού καθώς η έλλειψή της συσχετίζεται με παθολογικές καταστάσεις όπως είναι η αυτοάνοση σκλήρυνση κατά πλάκας"

Και ολόκληρο το άρθρο http://www.eleftherostypos.gr/ygeia-epi ... i-ellines/

Kαι μετά απορούμε γιατί αυξάνονται τα κρούσματα ΣΚΠ σε νέους ανθρώπους. Που όλο και πιο πολλές έρευνες πια δείχνουν ξεκάθαρα τη σχέση αυτοάνοσων και ειδικά ΣΚΠ με την έλλειψη βιταμίνης D.
 #119307  από Αλέξανδρος
 Τρί Ιούλ 26, 2016 2:09 pm
Kαι δυστυχώς ακόμα κάποιοι γιατροί δεν συνιστούν στους ασθενείς τους με ΣΚΠ να φροντίζουν να παίρνουν Βιταμίνη D3.
Ο δικός μου νευρολόγος δεν μου είπε ούτε καν να ελέγξω την τιμή της D3 με εξέταση αίματος. Μόνο τις τραμσαμινάσες που είπε να ελέγξω και αυτός ήταν ο λόγος πού άλλαξα γιατρό
 #119313  από away
 Τρί Ιούλ 26, 2016 3:49 pm
Δεν ξερω αλλα ο δικος μου γιατρος μετα την Ω3 μου εδωσε να παρω D3. Εχει σχεδόν τρια χρονια που την καταναλωνω.
 #119329  από Gianna
 Τρί Ιούλ 26, 2016 8:26 pm
Γεια στην παρέα!
και σε μένα μου είπε ''..δεν έχω δει κανέναν να τη ρυθμίζει τη βιταμίνη D...'' με λίγα λόγια την απέριψε..... ενώ από το 2006 διάβαζα σε περιοδικά υγείας ότι πλέον συζητάτΕ ο ρόλος της D βιταμίνης για τη ΣΚΠ..καποιοι γιατροί σε Βραζιλία και πορτογαλία την έχουν πρωτόκολλο, στο OMS έχει εικόνες με ηλιοθεραπείες 10λεπτες ή 20λεπτες ανάλογα τη χώρα και την εποχή...
άρα η εν λόγω βιταμίνη είναι συμμαχος μας με συμβουλή πάντα ειδικού!!!

:emojis-1: :emojis-8:
 #119333  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Τρί Ιούλ 26, 2016 8:43 pm
:smile-hi: εγώ έχω έλλειψη d3 και οστεοπόρωση από τις κορτιζόνες μου έγραψε d3 ο ορθοπεδικός. στον νευρολόγο που είπα το πρόβλημα και ζήτησα να μου γράψει αίματος για d3 μου ειπε ότι δεν μπορεί και να πάω σε ορθοπαιδικο :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #119375  από NavSeal23
 Τετ Ιούλ 27, 2016 10:34 am
Θα ποστάρω και κάποιες πανεπιστημιακές μελέτες με αποτελέσματα που αποδεικνύουν ξεκάθαρα την προστατευτική δράση της D3 σε ασθενείς με ΣΚΠ καθώς και την προστατευτική δράση στον πληθυσμό γενικά έναντι αυτοάνοσων και όχι μόνο. Και οι γιατροί εδώ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΑΝ. At USA τη γράφουν σαν ρουτίνα. Η βιταμίνη D συμμετέχει σε πάνω από 100 λειτουργίες του οργανισμού. Για σκεφτείτε αν και πιθανολογώ τώρα, πόσοι άνθρωποι με έλλειψη της από παιδιά πιθανόν, με διόρθωση της έλλειψης ίσως να μην εμφάνιζαν τη νόσο. Τουλάχιστον ένα ποσοστό. Ο δικός μου ο νευρολόγος πάντως μου είπε να κάνω εξέταση και εάν είμαι ακόμα και στα μεσαία επίπεδα και όχι στα αρκετά υψηλά να πάρω συμπλήρωμα διότι λειτουργεί προστατευτικά. Επίσης; Φίλος μου με ΣΚΠ, ανεπάρκεια βιταμίνης D παρακαλώ, η κοπέλα μου με θυροειδη Hassimoto αυτοανοση με ανεπάρκεια βιταμίνης D και μα πόσο τυχαίο, φίλος μου με ρευματοειδή αρθρίτιδα με ανεπάρκεια βιταμίνης D. Tα συμπεράσματα δικά σας........
 #119404  από Αλέξανδρος
 Τετ Ιούλ 27, 2016 7:48 pm
Εγώ πάντως έχω δει σημαντικά οφέλη από την βιταμίνη D

Ξεκίνησα πριν από 4 μήνες με 20.000 IUs την ημέρα και επειδή βλέπω σημαντική βελτίωση στην κίνησή μου, έχω αυξήσει την ημερήσια δόση στις 35.000 IUs.

Βεβαίως με παρακολουθεί γιατρός, εξετάζω το ασβέστιο στο αίμα και τα ούρα και αποφεύγω τις τροφές με πολύ ασβέστιο (κυρίως τα γαλακτοκομικά). Επίσης πίνω πολύ νερό
 #119465  από NavSeal23
 Παρ Ιούλ 29, 2016 2:59 pm
Να μην ξεχνάμε πως....................... it simply does not matter if you take vitamin D in oil or as a powder, it does not matter if you take food with your vitamin D, or on an empty stomach. What matter is that you take enough so that you obtain vitamin D levels of 50 -60 ng/ml. This means you are no longer suffering from substrate starvation (your vitamin D system has all the vitamin D it needs for all of its many uses and is beginning to store some vitamin D for the future).

Με λίγα λόγια δεν έχει καμία διαφορά αν παίρνεις βιταμίνη D σε κάψουλες, χάπι,υγρή και σκόνη αλλά και ούτε άδειο στομάχι η με φαγητό αλλά σημασία έχει να καταφέρεις να φτάσεις τα επίπεδα 50-60 ng/ml. Εκεί ο οργανισμός έχει πληρότητα της βιταμίνης για τα πάντα , Ο συγκεκριμένος γιατρός που έγραψε αυτά ασχολείται πολύ γύρω από προβλήματα και ευεργετικές δυνατότητες της. Και να κλεισω πως ο ίδιος λέει ότι αν ο γιατρός σας πει ότι και 30-40 ng/ml μια χαρά είναι μην κάνεις τίποτα, πήγαινε σε άλλον να συμβουλευτείς πέρι αυτού. Και σκεφτείτε μιλάει για το γενικό πληθυσμό πόσο μάλλον σε περιπτώσεις ΣΠΚ.