• Σταυροφορία για την βιταμίνη D.

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #90646  από fillcinefil
 Δευ Μάιος 27, 2013 6:58 pm
Ψάχνω για εθελοντές!
Εδώ και κανά δυό μήνες έχω πάθει μια ψύχωση :confusion-seeingstars: με την Βιταμίνη D (D3).
Έχω διαβάσει τόσα πολλά, έχω δεί άπειρα βίντεο, και το συμπέρασμα είναι σταθερά, ότι η Βιταμίνη D κατ'αρχήν δέν είναι φάρμακο._ (τελεία και παύλα). Έ και. Θα μου πείτε. Και ο τραχανάς δεν είναι.
Αλλά η επαρκής ποσότητα (επίπεδο) του 25(ΟΗ)vit.D [calcidiol(25υδροξυ-βιταμίνηD)] (είναι η ενεργή μορφή της, που ανιχνεύετε στο αίμα για να βρούμε την επάρκεια μας σε Βιταμίνη D), ενισχύει το ανοσοποιητικό με τέτοιο τρόπο, ώστε σε άπειρες επιδημιολογικές μελέτες, να μειώνονται, τα ποσοστά ανθρώπων που τελικά προσβάλονται ή και καταλήγουν από "άπειρες" καταστάσεις-ασθένειες. ΠΧ από ΠΣ, αμέτρητοι τύποι καρκίνου (από τους ποιό κοινούς, μέχρι...), οστεοπόρωση, φυματίωση, ραχίτιδα κλπ κλπ, μέχρι και σε μαθησιακά προβλήματα έχω πετύχει να εμπλέκετε.
Τώρα θα μου πείτε αν είναι τόσο "θαυματουργή" αυτή η βιταμίνη (μάλλον και ορμόνη είναι), γιατί δεν μας έχουν στουμπώσει με Βιταμίνη D μέχρι τ'αυτιά;
Όπως θα δείτε να το αναφέρουν πολλοί, είναι πιθανότατα η ποιό φθηνή βιταμίνη που θα βρείτε στο εμπόριο, και άρα οι εταιρίες (φαρμακευτικές και μή), ελάχιστα οφέλοι θα είχαν. (Κάλιο να γιατρεοπορεύεις κάποιον με χημοθεραπείες, παρά να τον κάνεις καλά, ειδικά για "μπίρ παρά".) Αν και πολλοί παραδέχονται οφέλειές, συστήνουν τα 600 IU (διεθνείς μονάδες) την ημέρα, το οποίο είναι ένα πάρα πολύ παλιό (παρωχημένο) όριο της φαρμακολογίας, φοβούμενοι υπερασβεταιμίες. Ένα σωρό γιατροί φωνάζουν: "δεδομένα των αρχών του προηγούμενου αιώνα". Αποδεδειγμένο ότι με 10.000 IU την ημέρα, δεν υπάρχουν εδείξεις τοξικότητας (νομίζω στο πάνω από 40.000 κάτι παίζει).
Η άλλη πλευρά: (Τα γνωστά θέματα) "θα ήθελαν τις διπλές τυφλές μελέτες (βλέπε ΧΕΝΦΑ), οι οποίες λόγο μήκος χρόνου κλπ είναι δύσκολες... κλπ κλπ (όποιος δεν θέλει να ζυμώσει... παίρνει μια πίτα γύρο). Παρ'όλλα αυτά το συμβούλιο της βιταμίνης D, "the vitamin D council" (http://www.vitamindcouncil.org/) εργάζετε στο θέμα και φέρνει συνεχώς στοιχεία.
ΠΧ. ένας άνθρωπος που δούλευε μέσα στον ήλιο όλο το καλοκαίρι ή οι ναυαγωσώστες, και οι αβράκωτες φυλές του Αμαζονίου, έχουν τιμές του 25(ΟΗ)vit.D πάνω από 150-180 και με μιά ημερήσια πρόσληψη 600 IU την ημέρα, θα το ανεβάζαμε κατά 2,5-5 μονάδες, όταν οι περισσότεροι έχουμε έλειψη, με τιμές 15-20 και ελάχιστο επιθημητό το 32, που και αυτό για τους υποστηρικτές τις θεωρίας είναι τίποτα και θα πρέπει να ανεβούμε 120-150 στο 25(ΟΗ)vit.D.
θα βρείτε ανάλυση εξελικτική, γενετική, φαρμακολογική, φυσιολογική... κλπ κλπ.
Συνομοσιολογία; Προσωπική μου άποψη ναι ναι ναι.
Για να γυρίσω στα σχετικά, το σκεύασμα που παίρνουμε έχει αυτό που λέγετε Χολσικαλσιφερόλη και κατόπιν σε μιά διδικασία μεταξή ήπατος, νεφρών κλπ μεταμορφώνετε σε Βιταμίνη D. Αν παρακολουθήσετε τους ειδικούς νομίζω θα το καταλάβετε καλύτερα.
Ένα γενικό συμπέρασμα (που έβγαλα), θα έλεγα ότι μία ημερήσια δόση με 5.000 IU θα μας ανέβαζε τα επίπεδα στο αίμα πάνω από τα 80(?) nmol του 25(ΟΗ)vit.D. Ά και ένα άλλο που μου άρεσε είναι ότι, και άν παίρνετε όλα τα χάπια μαζί μια φορά τη βδομάδα τα αποτελέσματα είναι ίδια (λόγο της αργής διαδικασίας παραγωγής της). Οπότε για να μήν έχουμε συνέχεια το "μεράκι" της, πχ κάθε Κυριακή μπορούμε να παίρνουμε 30.000 IU μαζεμένες. Νομίζω έτσι θα βγαίνει και ποιό οικονομικό(!). :twocents-mytwocents: Εγώ παίρνω ήδη 2.000 και μόλις τελειώσουν πάω στα 5.000 (ή 30-40.000 την εβδομάδα). Προσοχή εάν είναι από μουρουνέλαιο δεν κάνει να περνάμε τις 1500 γιατί υπάρχει θέμα με την Α (ή Ε;).
Στα διάφορα θα δείτε, ότι πρέπει από νηπιακή ηλικία να δίνουμε D (0-3 600 IU, 3-6 2000 IU, και μετά 4-5000 IU).
Επίσης μην παραλείψετε να δείτε θέματα όπου η D ευνοεί επαναμυελινώσεις κλπ.

Και επειδή μπορεί να σας μιλά ένας :teasing-tease: (κούκου στην argo της κόρης μου), κάντε το απλό:
:think: Γκούγκλε (Google) και κατόπιν Vitamin D και cancer ή και multiple sclerosis.
Θα τα δείτε όλα
"Δεν υπάρχει"

Παρακάτω προτείνω, μερικά site και αρκετά επεξηγηματικά Video (νομίζω είναι ποιό εύπεπτα). Εγώ το πρώτο που είδα (τυχαία), και "ψήθικα" να μπώ στο ψάξιμο ήταν το 12 και ιδικά η εισαγωγή, το οποίο είναι από παρουσίαση που έγινε στον Καναδά, στην directMS (http://www.direct-ms.org/aboutus.html). Επίσης οπωσδήποτε, (δυστυχώς για αγγλομαθείς) τα 6 και το 14 (δελτίο των 8), επίσης βάζω και τους χρόνους έτσι για να ξέρετε μεγέθη. Θα τα δείτε όλα και άλλα παραπάνω.

ψαξτε, ψάξτε ψάξτε και φυσικά το βάζω, στο διάλογο, να ακουστούν και αντίθετες γνώμες να δούμε τα πράγματα ξανά να το κουβεντιάσουμε. Δεύτε.

Site Mayo clinic Άποτελέσματα έρευνας Vit.D & MS
1) http://www.mayoclinic.com/health/vitami ... ms/AN01894
Site Το συμβούλιο της βιταμίνης D (the vitamin D council)
2) http://www.vitamindcouncil.org/
3) Dr John Cannell for vitamin D in english
0:03:11

4) Dr John Kannell on vitamin D
0:06:26

5) Dr John Kannell & Bill Sardi in vitamin D
0:06:41

6) Video που επεξηγoούν την παραγωγή κλπ της Vitamin D in english.
0:06:19

0:02:35

7)Video Dr Liz Liski & vitamin D με ελληνικό υποτιτλισμό
0:10:39

10) Video with Dr Heaney over Vitamin D in english
0:44:03

0:38:51
11)

12) κάποια κ.Carol and Dr Robert Heaney for vitamin D on direct MS (δίωρο με πολλά δεδομένα)
αυτή η εισαγωγή (από 0:02:45-0:31:10) της κ.Κάρολ μέ κέντρισε να ψάξω την Vitamin D
1:55:20

13) Dr. Krupka επεξηγεί την Vitamin D & MS english
0:21:22

14) ABC news
0:04:21

15) Joe Prendergast vitamin D
0:08:35

16) Dr Carrie Ruxton vitamin D
0:05:00

17) μέχρι και για την αύξηση βάρους Weight gain & vitamin D
0:01:30

18) Prospects for Vitamin D Nutrition by profecor Reinhold Vieth
Συνολικά τα 5 video είναι περί τη 1:00:00 (ένα κομματιασμένο Video).





Είπα πολλά και ελπίζω να μην σας έδιωξα μακρυά απ'το θέμα. Δεν είμαι ίσως, (μάλλον σίγουρα) ο καλύτερος και ειδικότερος για την παρουσίαση, αλλά το θέμα είναι επαναστατικό.
Άν υπάρχουν εθελοντές για μεταφράσεις, να φτιάξουμε ένα Ελληνικό site, ότι άλλο σκευτείτε, επικοινωνήστε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fillcinefil την Τρί Οκτ 01, 2013 10:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #90879  από Ιωάννα
 Πέμ Μάιος 30, 2013 10:12 pm
Kαλησπέρα!
Φίλε μου έχεις κάνεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά!
Ήθελα να ξερα πόσες ώρες έχεις αφιερώσει στο να μας παρουσιασεις όλο αυτό!
Λοιπόν τη γνώμη μου για την D3 την έχω αναφέρει κάποια στιγμή σε παρεμφερές θέμα.Ωστόσο να πω ξανά ότι λόγω δουλειάς γνώριζα αρκετά απ αυτά που αναφέρεις!
Η συγκεκριμένη βιταμίνη που λανθασμένα λέγετε έτσι γιατί πρόκειται περί ορμόνης εμπλέκετε σε πάαααρα πολλά θεματα υγείας ,γνωστά μεν σε πολλές ειδικότητες γιατρών,αλλά γραμμένα δε εκεί που....δεν πρέπει! :violence-hammer:
Όταν πάλι σώσουν να ασχοληθούν δίνουν δόσεις απίστευτα μικρές ...πχ 400 IU την ημέρα και επανέλεγχο το πολύ σε 3 μήνες!
Η αύξηση της d3 είναι σχεδόν μηδαμινή (5 εως 10 %) και μόλις σταματήσει ο ασθενής το χάπι ξαναπεφτει στα έγκατα της γής!
Να φανταστείς ότι για να βρούμε ασθενή με τιμή D3 πάνω από 30 (ακόμα και με αγωγή) κάνουμε πάρτυ!
Έφτασα στο σημείο να αναφέρω σε γιατρό για τη χαμηλή δοσολογία που δίνουν στους ασθενής και μάλιστα να του στείλω με e-mail κάποιες μελέτες και το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο.....( γραμμένο εκεί που....δεν πρέπει) .
Το να προσπαθούμε λοιπόν εμείς να πούμε στους γιατρούς τι πρέπει να κάνουν δεν είναι ότι καλύτερο...δεν έχουμε τις γνώσεις ....έχουν τον τρόπο τους να μας παρουσιάζουν το κάρο για λιμουζίνα...κτλ κτλ κτλ.
Ο μόνος που γιατρός που πράττει ανάλογα είναι ο Γεωργακόπουλος ο οποίος έδωσε τόσο σε μένα όσο και σε δικούς μου ανθρωπους με σοβαρά προβλήματα (λευχαιμία,κτλ) D3 10 000 IU την ημέρα για διαφορετικό χρονικό διάστημα στον καθένα μας ανάλογα!
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό-εφικτό να κάνουμε κάποια πράγματα από μόνοι μας,και σου μιλάει μια η οποία έχει πειραματιστεί πολύ με τον εαυτό της (Ο γιατρός θα ρθει μόνο στην περιπτωση που εξαντλήσω εγώ όλα τα περιθώρια).
Μπράβο σου για τη δουλειά που έκανες αλλά ίσως αυτό πρέπει να μελετηθεί από ειδικούς μπας και ξεστραβωθούν και μας βοηθήσει κανείς απο δαύτους! :text-thankyouyellow:
 #90901  από sofia13
 Παρ Μάιος 31, 2013 10:09 am
Mπράβο για την τόσο σωστή και σοβαρή ενημέρωση Filcinefil.
ΙΚΤΙST , έχεις απόλυτο δίκιο.
Μόνοι μας βρίσκουμε άκρη, οι γιατροί δεν έχουν χρόνο ν΄ασχοληθούν ..........
 #95199  από michaelz21789
 Τετ Οκτ 02, 2013 9:47 pm
Μπορει να μου πει καποιος ποιες ειναι οι καταλληλοτερες ωρες και αν χρειαζεται να σαι φαγωμενος η οχι για την ληψη της D3?? Ευχαριστω
 #95200  από Φαίδρα
 Τετ Οκτ 02, 2013 10:00 pm
Συμβουλεύουν οι ιατροί να λαμβάνουμε τη βιταμίνη d από συμπλήρωμα/σπρέι κλπ μόλις δύσει ο ήλιος. Δεν χρειάζεται να έχεις φάει πιο πριν. :greetings-waveyellow:
 #95211  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Οκτ 03, 2013 9:15 am
:think: :think: :think: :think: :think: Η ενδοκρινολογος μου συστησε να παιρνω d3 για την οστεοπενια ...ΔΕΝ παιρνω , επειδη ΔΕΝ μπορω να την αγορασω .....Επισης αναρωτιεμαι ....Μηπως ...πριν ξεκινησουμε τη ληψη της συγκεκριμενης βιταμινης ...πρεπει να ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΤΗΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ????? Ετσι ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ , θα μπορουσε να συστησει την καταλληλη , για τον καθενα μας , δοσολογια :greetings-waveyellow:
 #95213  από marian77
 Πέμ Οκτ 03, 2013 9:25 am
Η βταμίνη D έχει αντιφλεγμονώδης ιδιότητες.Παράγωγα της χρησιμοποιούνται στην κοσμετολογία και ειδικά για θεραπείες ακμής,όπως και παράγωγα της βιταμίνης Α επίσης αντιφλεγμονώδης. Ενδοκρινολόγος που πήγαμε πρόσφατα για επίσκεψη, μας είπε ότι ενώ έχουμε τον ήλιο στην Ελλάδα, δυστυχώς δεν κάνουμε 100% απορόφηση της και για αυτό πολύ ελληνες πάσχουν απο έλλειψη χωρίς να το ξέρουν με αποτέλεσμα να υπάρχουν μελλοντικά οστεοπενίες κλπ.Απο ότι είπε μάλλον έχει να κάνει με κάποιο γονίδιο κ δεν γίνεται σωστή η απορόφηση.
 #95214  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Οκτ 03, 2013 9:30 am
marian77 έγραψε:Η βταμίνη D έχει αντιφλεγμονώδης ιδιότητες.Παράγωγα της χρησιμοποιούνται στην κοσμετολογία και ειδικά για θεραπείες ακμής,όπως και παράγωγα της βιταμίνης Α επίσης αντιφλεγμονώδης. Ενδοκρινολόγος που πήγαμε πρόσφατα για επίσκεψη, μας είπε ότι ενώ έχουμε τον ήλιο στην Ελλάδα, δυστυχώς δεν κάνουμε 100% απορόφηση της και για αυτό πολύ ελληνες πάσχουν απο έλλειψη χωρίς να το ξέρουν με αποτέλεσμα να υπάρχουν μελλοντικά οστεοπενίες κλπ.Απο ότι είπε μάλλον έχει να κάνει με κάποιο γονίδιο κ δεν γίνεται σωστή η απορόφηση.
:greetings-waveyellow: Για τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ οστεοπενια , που ευτυχως ειναι χαμηλη ακομα, φταιει η κορτιζονη που μου εδιναν χωρις παραλληλα να προστατευουν τα κοκκαλακια μου ! Επισης , φταινε τα αμετρητα ΑΝΤΙΕΠΙΛΗΠΤΙΚΑ και τα ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ , που πηρα επι πολλα χρονια , για τη νευραλγια τριδυμου (χωρις αποτελεσμα ) .
 #97074  από Bill7
 Τετ Νοέμ 27, 2013 10:29 am
Η βιταμίνη D έχει μια ιδιαίτερη δυσκολία στην απορρόφησή της αφού τα οξέα του στομάχου καταστρέφουν τα δραστικά της συστατικά, ο καλύτερος τρόπος λήψης είναι ο ήλιος και πρόσφατα άκουσα για κάποιο υπογλώσσιο spray το οποίο έχει άμεση απορρόφηση.
 #97388  από fillcinefil
 Τρί Δεκ 03, 2013 1:50 am
Δεν θέλω με δικά μου λόγια να απαντήσω στα διάφορα, στο site του vitaminD council προς το τέλος της σελίδας που δείχνω (κάπου στα 3/4), και με κεφαλίδα What form of vitamin D should I take and how should I take it? η απάντηση είναι πολύ απλούστερη. Και φυσικά σωστό αυτό του φίλου περί ήλιου αλλά... που πως πότε... κλπ.
Και φυσικά αν σκαλίσετε το site, θα βρήτε λεπτομέριες για κάθε απορία σας από τον μάλλον πιό επίσημο υποστηρικτή της VitaminD.
Για το θέμα της τιμής, νομίζω από τα φθηνότερα σκευάσματα. Αλλά ακόμη και αν "ζορίζεστε" ιδιαίτερα στο οικονομικό, αγορές από τα μεγάλα διεθνή διαδικτυακών αγορών (ebay-Amazon) μπορείτε να βρείτε ακόμη φθηνότερα, μεγαλύτερες περιεκτικότητες, αριθμό χαπάκια κλπ. πχ έχω πάρει συσκευασία με 380 τεμ. των 10.000 IU από "καλή" εταιρία (δηλαδή για 6-7000 IU την ημέρα για 1 -1,5 χρόνο) με περίπου 25-30 € (κομπλέ με τα μεταφορικά).
http://www.vitamindcouncil.org/about-vi ... ody-needs/