• Tecfidera ή copaxone

  • Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #131288  από Βασούλα
 Παρ Μαρ 29, 2019 10:27 am
Καλημέρα παιδιά. Ονομάζομαι Βάσια και ειμαι νέα στην Σκπ. Η γιατρός μου μου πρότεινε να διαλεξω μεχρι την Τρίτη ποια απο τις δυο θεραπείες θα ακολουθήσω. Η τα χαπια tecfidera η τις ενεσεις copaxone. Ποια ειναι η δική σας γνώμη γιατι δεν εχω ιδεα.. Ειμαι πολυ μπερδεμενη...
 #131290  από litsa
 Παρ Μαρ 29, 2019 12:18 pm
Βασούλα έγραψε: Παρ Μαρ 29, 2019 10:27 am Καλημέρα παιδιά. Ονομάζομαι Βάσια και ειμαι νέα στην Σκπ. Η γιατρός μου μου πρότεινε να διαλεξω μεχρι την Τρίτη ποια απο τις δυο θεραπείες θα ακολουθήσω. Η τα χαπια tecfidera η τις ενεσεις copaxone. Ποια ειναι η δική σας γνώμη γιατι δεν εχω ιδεα.. Ειμαι πολυ μπερδεμενη...
καλώς το κορίτσι!
καταρχήν διάβασε στο σάιτ,, τις διάφορες θεραπείες που προτείνονται, δες και τα εναλλακτικά, βιταμίνες, διατροφή, ήπια γυμναστική και μετά αποφασίζεις..
Ολα εξαρτώνται από τα επεισόδια που έχεις και από την πορεία σου και τι βλάβες έχεις.

Θέλει ψυχραιμία, ηρεμία και όλα θα πάνε καλά.. θέλει και χρόνο, ώστε να βρεις τους ρυθμούς σου.

καλή δύναμη και καλή συνέχεια!
 #131292  από Vagia88
 Παρ Μαρ 29, 2019 5:25 pm
Γεια σου!συμφωνω με την πιο πάνω απάντηση....παίζει ρόλο ποσά επεισόδια έχεις Κ τι βαρύτητας είναι.....το tecfidera δεν το έχω πάρει....εγώ κάνω copaxone....από όσα δοκίμασα είναι το πιο ήπιο φάρμακο Κ σε εμένα προσωπικά πάντα δεν έχει παρενέργειες!