• Θεραπεία ή όχι;

  • Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130735  από aggelos29
 Τρί Νοέμ 20, 2018 2:03 pm
Στάθη το λάδι Κάνναβης είναι το savitex και αν ναι που το βρίσκω και πόσο στοιχίζει;
 #130736  από Στάθης
 Τρί Νοέμ 20, 2018 2:24 pm
aggelos29 έγραψε: Τρί Νοέμ 20, 2018 2:03 pm Στάθη το λάδι Κάνναβης είναι το savitex και αν ναι που το βρίσκω και πόσο στοιχίζει;
Προς το παρόν από όσο γνωρίζω η διαδικασία είναι αυτή:
Ενημέρωση ασθενών για τη διαδικασία παραγγελίας κάνναβης
 #130737  από aggelos29
 Τρί Νοέμ 20, 2018 2:48 pm
Εσύ Στάθη ποιο χρησιμοποιείς και πως δουλεύει στον οργανισμό σου;
 #130738  από aggelos29
 Τρί Νοέμ 20, 2018 6:13 pm
Στάθη είδα σε άλλο ποστ σου ότι παίρνεις το λάδι της Enecta και σε άλλο μάλλον παλιότερο ότι λες ότι δεν βοηθάει... Τι ισχύει από τα δύο;
 #130741  από Katerina88
 Τρί Νοέμ 20, 2018 7:33 pm
Καλωσήρθες στην παρέα μας!

Όλοι εδώ να θυμάσαι θα σου πούμε την προσωπική μας εμπειρία, την «δική» μας ΣΚΠ και τη δικη μας γνώμη. Εσύ σίγουρα θα τα συνυπολογίσεις όλα και θα αποφασίσεις. Εγώ παίρνω rebif 44mg εδώ και 1 χρόνο που έχω επίσημη διάγνωση. Συμπτώματα είχα περίπου δέκα χρόνια (μουδιάσματα) αλλά δεν έδινα σημασία. Παρενέργειες δεν έχω καθόλου. Δουλεύω πολλές ώρες, κάνω άπειρα επαγγελματικά ταξίδια, έχω το σπίτι μου, έχω τον άντρα μου, την οικογένεια μου, τους φίλους μου..ό,τι δηλαδη και πριν ένα χρόνο. Προσέχω το βάρος μου και παίρνω κουρκουμά και μαγνήσιο. Έχω έναν καταπληκτικό γιατρό που με βοήθησε να συνεχίσω κανονικά τη ζωή μου. Δεν ξαναέκανα υποτροπή και είμαι καλύτερα από ποτέ. Τις ενέσεις τις συνηθίζεις(δέκα δευτερόλεπτα είναι τρείς φορές την εβδομάδα), με τον εαυτό σου δούλεψε και τα καλύτερα έρχονται!!!
 #130742  από aggelos29
 Τρί Νοέμ 20, 2018 7:36 pm
Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα, εύχομαι τα καλύτερα και για σένα. Μήπως μπορείς να συστήσεις τον γιατρό σου;
 #130743  από Katerina88
 Τρί Νοέμ 20, 2018 7:40 pm
aggelos29 έγραψε: Τρί Νοέμ 20, 2018 7:36 pm Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα, εύχομαι τα καλύτερα και για σένα. Μήπως μπορείς να συστήσεις τον γιατρό σου;
Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα!!!
 #130753  από aggelos29
 Πέμ Νοέμ 22, 2018 1:19 pm
Ξεκινάω με συμπληρώματα, βιταμίνες κτλ και στην επόμενη μαγνητική βλέπουμε για φάρμακα.
 #130755  από Debbie_Downer
 Πέμ Νοέμ 22, 2018 5:35 pm
Τα ίδια περίπου περνάω κι εγώ, δύο οπτικές νευρίτιδες σε διάστημα 8 χρόνων και αρκετές εστίες που στην πρώτη δεν υπήρχαν και δεν θέλω να αρχίσω αγωγή λόγω των παρενεργειών. Θα το παλέψω όσο μπορώ και βλέπουμε γιατί δεν έχω συμπτώματα και δεν θέλω να αποκτήσω από τα φάρμακα. Όντως κανείς δεν ξέρει ποιο είναι καλύτερο για την εξέλιξη της νόσου αλλά δεν είναι και εύκολη απόφαση, σε καταλαβαίνω.
 #130757  από NansyTh
 Πέμ Νοέμ 22, 2018 7:42 pm
Άγγελε καλησπέρα και από εμένα.
Σου εύχομαι καλή δύναμη καταρχάς. Θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να σου πω τη γνώμη μου, γιατί μόνο τη γνώμη μας μπορούμε να σου πούμε όλοι εμείς κ όχι τι να κάνεις. Την απόφαση θα την πάρεις από μόνος σου.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σίγουρα θα πρέπει να το ψάξεις, απλά εγώ διαπίστωσα ότι όσες διαφορετικές απόψεις ακουω τόσο πιο χαοτικό γινεται διότι ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη. Αρα ο καθένας πρέπει να κάνει το καλύτερο που θεωρεί εκείνος για τον εαυτό του. Θα πω λοιπόν που έχω καταλήξει εγώ για τον εαυτό μου κ μόνο.

Στην αρχή ήμουν φουλ αρνητική στα φάρμακα (όχι ότι τώρα τα θελω) αλλά στη περίπτωση που δε θα έπαιρνα, θα έπρεπε να κάνω φουλ υγιεινή ζωή με βιταμίνες,διατροφή γυμναστική, διαλογισμό, χωρις άγχος,εναλλακτικές θεραπείες κτλ. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να υπηρετήσω ένα τέτοιο είδος ζωής οπότε πήγα στην λύση των φαρμάκων προσέχοντας φυσικά κάποια πράγματα. Γυμνάζομαι, κάνω ψυχοθεραπεία για το άγχος κτλ.

Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να αφήσεις στην τύχη του αυτό που σου συνεβη. Τώρα το τι είναι το καλύτερο για σένα θα το βρεις στη πορεία.