• Αμαξίδιο αλουμινίου, επώνυμο 274€!!!!!!!!!!!!

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #125839  από Κώστας
 Τετ Ιαν 25, 2017 8:26 pm
Με 274€, συμπεριλαμβανομένων των εξόδων αποστολής, έρχεται στο σπίτι σας από την Γερμανία! Δεν είναι πολύ ελαφρύ (16 κιλά), είναι όμως αλουμινένιο, ποιοτικό και επώνυμο. Έχετε την δυνατότητα να καθορίσετε κάποιες παραμέτρους όπως ύψος αμαξιδίου, βάθος καθίσματος κλπ, προκειμένου να το προσαρμόσετε στον σωματότυπό σας (χωρίς επιπλέον χρεώσεις). Η μόνη ένσταση μου, είναι οι βραχίονες που εξέχουν από τις βάσεις τους και δεν ξέρω αν θ΄ αντέξουν βάρος στις άκρες τους χωρίς να σπάσουν. Λεπτομέρειες εδώ:
http://www.burbach-goetz.com/shopart/Py ... .html?&d=1
αμαξίδιο.jpg
αμαξίδιο.jpg (70.62 KiB) Προβλήθηκε 3672 φορές
Σημ. Το αμαξίδιο αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα (τιμή περίπου 450€), οπότε καλύπτεστε από ανταλλακτικά σε περίπτωση που χρειαστείτε.
 #125840  από kely
 Τετ Ιαν 25, 2017 9:04 pm
:smile-flower:
Κώστα σε ευχαριστουμε που μας ενημερώνεις . Αγόρασα πρόσφατα ηλεκτροκίνητο και είχα στο μυαλό μου κάποια πράγματα που είχες επισημάνει πιο παλιά .
Τώρα θέλω να πάρω ορθοστάτη και πάλι ανατρεχω σε γραφόμενα δικά σου και άλλου φίλου μας.
Σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τέτοιες πληροφορίες μαζί μας!!!!!!!!!!!
 #125842  από Κώστας
 Τετ Ιαν 25, 2017 9:31 pm
Πρόσεξε πολύ με την επιλογή ορθοστάτη. Αυτή την περίοδο ψάχνω κι΄ εγώ και ευτυχώς με καθυστέρησε η αναστάτωση με τον ΕΟΠΥΥ. Έτσι έψαξα και βρήκα πολύ καλύτερο ορθοστάτη απ΄ αυτόν που είχα παρουσιάσει, με πολύ μικρή διαφορά τιμής (350€). Δες τις ανάγκες σου και επέλεξε ηλεκτρικό ή ημιηλεκτρικό. Εγώ θα επιλέξω ημιηλεκτρικό για να μην πάψω να χρησιμοποιώ τα χέρια μου εξ΄ αιτίας της δελεαστικής άνεσης και ευκολίας που προσφέρει το joy stick. Αν επιλέξεις ημιηλεκτρικό ορθοστάτη, πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε και δεύτερο αμαξίδιο γιατί ο ορθοστάτης είναι βαρύς και δεν προσφέρεται για συνεχή χρήση. Ενδεικτικά σου αναφέρω πως αυτός που είχα παρουσιάσει ζυγίζει 35 κιλά (κάτι που δεν αναφέρει ο έμπορος), ενώ αυτός που βρήκα μετά, 27 κιλά, αλλά είναι επίσης βαρύς.
 #125845  από kely
 Τετ Ιαν 25, 2017 10:14 pm
Πηρα ηλεκτρικο αμαξίδιο και μέσα στην τιμη μου έδωσε ενα απλο δώρο . Τώρα ψάχνω για ορθοστάτη πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου .
Μου είπαν ότι μπορώ να πάρω και ορθοστάτη παρόλο που πήρα πρόσφατα ηλεκτρικό αμαξίδιο .Το ψαχνω για να δω αν ισχύει.
 #125857  από Κώστας
 Πέμ Ιαν 26, 2017 9:31 am
Μέχρι στιγμής ισχύει και μάλλον θα συνεχίσει να ισχύει και με την νέα εγκύκλιο του ΕΟΠΠΥ. Το ποσόν που μέχρι τώρα δίνουν τα ταμεία για ορθοστάτη είναι 2350€. Με αυτά τα χρήματα και μία μικρή επιπλέον διαφορά, βρίσκεις πολύ καλό ορθοστάτη - χειροκίνητο αμαξίδιο. Ελπίζω μόνο να έχεις μεγάλο σπίτι. Τόσα αμαξίδια που θα τα παρκάρεις!!!
 #125870  από Κώστας
 Πέμ Ιαν 26, 2017 12:29 pm
kely έγραψε:Πηρα ηλεκτρικο αμαξίδιο και μέσα στην τιμη μου έδωσε ενα απλο δώρο . Τώρα ψάχνω για ορθοστάτη πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου .
Μου είπαν ότι μπορώ να πάρω και ορθοστάτη παρόλο που πήρα πρόσφατα ηλεκτρικό αμαξίδιο .Το ψαχνω για να δω αν ισχύει.
Ο γιατρός που σου έγραψε το ηλεκτρικό αμαξίδιο, σου έγραψε "ηλ. αμαξ. ενισχυμένο"; Αν ναι, τι επιπλέον χαρτιά χρειάστηκες για το ταμείο σου; Ξέρω ότι χρειάζεται βεβαίωση από την τεχνική υπηρεσία του δήμου που ανήκεις για την ύπαρξη ανωφερειών - κατωφερειών στην περιοχή που μένεις και βεβαίωση για κάποια κοινωνική δραστηριότητα εκτός οικίας. Τα ζητάνε ακόμη και τα δύο;