• Αμαξίδιο - ορθοστάτης

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #123524  από Κώστας
 Πέμ Δεκ 15, 2016 7:33 pm
Μετά από επίμονο διαδικτυακό ψάξιμο, βρήκα το παρακάτω. Για όσους είμαστε καθηλωμένοι σε αμαξίδιο, είναι πολύ σημαντικό να ορθοστατούμε καθημερινά για τουλάχιστον 30 λεπτά. Αυτό βοηθά πολύ το αναπνευστικό και το κυκλοφορικό. Το αμαξίδιο που παρουσιάζω, είναι απλό χειροκίνητο που όμως με το πάτημα ενός κουμπιού γίνεται ηλεκτροκινούμενος ορθοστάτης. Καλύπτεται 100% από τα ταμεία (εφ΄ όσων παίρνει κάποιος το εξωιδρυματικό επίδομα) και αύριο περιμένω να μ΄ επισκευθεί η εταιρεία που το προμηθεύει για να μου κάνουν επίδειξη.
3.jpg
3.jpg (74.37 KiB) Προβλήθηκε 4513 φορές
4.jpg
4.jpg (102.46 KiB) Προβλήθηκε 4513 φορές
5.jpg
5.jpg (100.25 KiB) Προβλήθηκε 4513 φορές
 #123806  από nits
 Δευ Δεκ 19, 2016 8:05 pm
Κώστας έγραψε:Μετά από επίμονο διαδικτυακό ψάξιμο, βρήκα το παρακάτω. Για όσους είμαστε καθηλωμένοι σε αμαξίδιο, είναι πολύ σημαντικό να ορθοστατούμε καθημερινά για τουλάχιστον 30 λεπτά. Αυτό βοηθά πολύ το αναπνευστικό και το κυκλοφορικό. Το αμαξίδιο που παρουσιάζω, είναι απλό χειροκίνητο που όμως με το πάτημα ενός κουμπιού γίνεται ηλεκτροκινούμενος ορθοστάτης. Καλύπτεται 100% από τα ταμεία (εφ΄ όσων παίρνει κάποιος το εξωιδρυματικό επίδομα) και αύριο περιμένω να μ΄ επισκευθεί η εταιρεία που το προμηθεύει για να μου κάνουν επίδειξη.
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Το έχω 1χρόνο περίπου...δεν λέει πολλά και 2300€ που κοστιζεί είναι γελοίο...
το πήρα γιατι δεν μπορούσα να δώσω περισσότερα αν και δοκίμασα μακραν καλύτερους ορθοστάτες...αν σε παίρνει οικονομικά να δώσεις 2000€ επιπλέον
βρίσκεις πολύ καλύτερο που είναι και ηλεκτροκίνητο αμαξίδιο.

Υ.Γ. Τουλάχιστον 1 ώρα ορθοστάτιση.
 #123811  από Κώστας
 Δευ Δεκ 19, 2016 8:50 pm
Nits, πες μας λίγες λεπτομέρειες γιατί δεν είναι καλό. Χαλάει εύκολα, είναι βαρύ, τι ακριβώς; Είναι και το θέμα του ταμείου στη μέση που σίγουρα περιορίζει τις επιλογές. Αν βέβαια το κυρίως πρόβλημα είναι ότι δεν κινείται ηλεκτρικά, προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου. Έτσι κι΄ αλλιώς ήθελα χειροκίνητο για να κάνω και κάτι μην αφεθώ στην δελεαστική ευκολία του joy stick και ατονίσουν και τα χέρια μου!
 #123833  από nits
 Δευ Δεκ 19, 2016 10:30 pm
Κώστας έγραψε:Nits, πες μας λίγες λεπτομέρειες γιατί δεν είναι καλό. Χαλάει εύκολα, είναι βαρύ, τι ακριβώς; Είναι και το θέμα του ταμείου στη μέση που σίγουρα περιορίζει τις επιλογές. Αν βέβαια το κυρίως πρόβλημα είναι ότι δεν κινείται ηλεκτρικά, προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου. Έτσι κι΄ αλλιώς ήθελα χειροκίνητο για να κάνω και κάτι μην αφεθώ στην δελεαστική ευκολία του joy stick και ατονίσουν και τα χέρια μου!
Είναι βαρύ,δύσκολο στους ελιγμούς αν το θέλεις και για καρότσι ξέχνατο είναι μόνο για το σπιτι και αυτό με δυσκολία. Σαν ορθοστάτης έχει τα εξής μειονεκτηματα (ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν ξέρω σε τι κατασταση είσαι)η θέση των μπράτσων με αναγκάζει να έχω συνεχώς σηκωμένους τους ώμους μου μιας και ο κορμός μου δεν εχει δυναμη και όλο το βάρος πέφτει στα χέρια, τα στηρίγματα στα γόνατα με ενοχλούν σε όποια θέση και να τα ρυθμίσω,
κάποιες φορές έχω δυσκολία ακόμα και να καθίσω χωρίς βοήθεια, κοντολογίς εργονομικά δεν είναι και ότι καλύτερο…είναι σα να πάρεις ένα fiat στην φτωχότερη εκδοση του.
Τώρα αν χαλάει δεν ξέρω, μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο θέμα.
 #123838  από Κώστας
 Τρί Δεκ 20, 2016 10:23 am
Nits, σε υπερευχαριστώ. Τέτοιες λεπτομέρειες είναι αδύνατον να τις αντιληφθείς σ΄ ένα δειγματισμό που διαρκεί λίγη ώρα.
Απ ΄όσο έψαξα και σε ακριβότερες επιλογές η θέση των μπράτσων είναι η ίδια σε όλους τους ορθοστάτες. Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης κάτι που μου φαντάζει δύσκολο μιας και πρόκειται για τα ίδια μπράτσα που εξυπηρετούν τις ανάγκες του ορθοστάτη όταν λειτουργεί σαν αμαξίδιο. Σε ό,τι αφορά το βάρος έχεις απόλυτο δίκιο. Κανονικά πρέπει να υπάρχει και δεύτερο αμαξίδιο, οπότε η χρήση του συγκεκριμένου να περιορίζεται στην ορθοστάτηση, απλά με δυνατότητα μετακίνησης. Σχετικά με τη θέση των στηριγμάτων για τα γόνατα κι΄ αυτή είναι σχεδόν η ίδια σε όλους τους ορθοστάτες. Απ ΄οσο διάβασα οδηγίες για τη χρήση ορθοστάτη, πρέπει τα στηρίγματα να μπαίνουν δύο δάκτυλα πιο κάτω από την κλείδωση των γονάτων και ανάμεσα στηρίγματος γονάτου, να χωράει μια παλάμη. Δεν πρέπει να είναι πολύ σφιχτά γιατί εμποδίζουν την ορθοστάτιση. Προσωπική εμπειρία δεν έχω, απλά αναφέρω αυτά που έχω διαβάσει στη θεωρία.
 #126208  από Κώστας
 Παρ Φεβ 03, 2017 3:31 pm
Κωστα όσο κι΄ αν σου φανεί περίεργο, δεν έχω facebook και δεν μπορώ να δω τον ορθοστάτη. Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να μου δώσεις τον σύνδεσμο του video στο utube;
 #126213  από κωστας
 Παρ Φεβ 03, 2017 8:17 pm
Κωστα δεν ξερω πως γινεται να το βαλω να δεις στο youtube αλλα εχω την εντυπωση οτι στο παρελθον το'χες βαλει και'συ και μας ειχες ενημερωσει οτι κατασκευαζετε στην Τουρκια...δεν ξερω αν ειναι το ιδιο!
 #126229  από Κώστας
 Σάβ Φεβ 04, 2017 1:21 pm
Αν είναι αυτό που κατασκευάζεται στην Τουρκία, απλά το ξεχνάμε κι΄εγώ όπως και πολλοί άλλοι! Είναι καταπληκτικό, προσφέρει τρομερή αυτονομία, αλλά κοστίζει 15000 δολάρια!
 #126358  από nits
 Τρί Φεβ 07, 2017 9:26 pm
Κώστας έγραψε:Nits, σε υπερευχαριστώ. Τέτοιες λεπτομέρειες είναι αδύνατον να τις αντιληφθείς σ΄ ένα δειγματισμό που διαρκεί λίγη ώρα.
Απ ΄όσο έψαξα και σε ακριβότερες επιλογές η θέση των μπράτσων είναι η ίδια σε όλους τους ορθοστάτες. Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης κάτι που μου φαντάζει δύσκολο μιας και πρόκειται για τα ίδια μπράτσα που εξυπηρετούν τις ανάγκες του ορθοστάτη όταν λειτουργεί σαν αμαξίδιο. Σε ό,τι αφορά το βάρος έχεις απόλυτο δίκιο. Κανονικά πρέπει να υπάρχει και δεύτερο αμαξίδιο, οπότε η χρήση του συγκεκριμένου να περιορίζεται στην ορθοστάτηση, απλά με δυνατότητα μετακίνησης. Σχετικά με τη θέση των στηριγμάτων για τα γόνατα κι΄ αυτή είναι σχεδόν η ίδια σε όλους τους ορθοστάτες. Απ ΄οσο διάβασα οδηγίες για τη χρήση ορθοστάτη, πρέπει τα στηρίγματα να μπαίνουν δύο δάκτυλα πιο κάτω από την κλείδωση των γονάτων και ανάμεσα στηρίγματος γονάτου, να χωράει μια παλάμη. Δεν πρέπει να είναι πολύ σφιχτά γιατί εμποδίζουν την ορθοστάτιση. Προσωπική εμπειρία δεν έχω, απλά αναφέρω αυτά που έχω διαβάσει στη θεωρία.
Λοιπόν έχει αρχίσει να τρίζει πράγμα που το φοβόμουν γιατί όπως σου είπα είναι
φτηνο κατασκευή!