• Εσώρουχα ακράτειας πλενόμενα

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #123185  από fewtile
 Πέμ Δεκ 08, 2016 10:35 pm
Παιδιά γνωριζει κανείς εάν υπάρχουν εσώρουχα ακράτειας πλενόμενα, γιατί μόνο τα μιας χρήσεως έχω δεί!
 #123186  από Ελιζα
 Πέμ Δεκ 08, 2016 10:46 pm
Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει καθολου,αλλα διαφημιζουν στην tv εσωρουχα ακρατειας που πλενονται και ειναι οκ! Απο την diamant. Ισως ειναι ψευτια μα λενε θετικα σχολια!
 #123187  από fewtile
 Πέμ Δεκ 08, 2016 10:50 pm
Σε ευχαριστώ Ελίζα, το ιδανικό θα ήταν να είχε δοκιμάσει κάποιος κ να μου πρότεινε ώστε να υπήρχε από πρώτο χέρι γνώση.
 #123188  από Ελιζα
 Πέμ Δεκ 08, 2016 10:52 pm
Εχεις δικαιο.
Δεν χανεις ομως και τιποτα να το δοκιμασεις! :)
 #123196  από Κώστας
 Παρ Δεκ 09, 2016 9:48 am
Υπάρχουν τέτοια εσώρουχα, αλλά δεν είναι όπως ακριβώς τα περιγράφουν. Επειδή τα έχω δοκιμάσει, όντως αποτρέπουν τις διαρροές, αλλά μετά από μερικές ώρες στη διάρκεια της ημέρας και εφ΄ όσων υπάρχει μια μικρή απώλεια ούρων, αρχίζουν και μυρίζουν πολύ έντονα. Η υπόσχεση ότι είναι άοσμα, δεν ισχύει στην πράξη, εκτός κι΄ αν τ΄αλλάζεις κάθε λίγες ώρες. Για να μην μπλέξεις με πάνες ακράτειας, υπάρχουν τα ειδικά αυτοκόλλητα επιθέματα για το εσώρουχο, τα οποία είναι οικονομικά και μπορείς να τ΄ αλλάζεις εύκολα και συχνά. Ακόμη και αυτά, όπως και οι πάνες αν δεν αλλάζονται συχνά μυρίζουν έντονα. Με τα πλενόμενα εσώρουχα θα βάζεις συνέχεια πλυντήριο συν το γεγονός ότι έχουν διαδικασία πριν πλυθούν (πρέπει να τα μουλιάσεις για τουλάχιστον μισή ώρα σε πολύ ζεστό νερό για να ξεμυρίσουν).
 #123216  από fewtile
 Παρ Δεκ 09, 2016 8:57 pm
Κώστας έγραψε:Η υπόσχεση ότι είναι άοσμα, δεν ισχύει στην πράξη, εκτός κι΄ αν τ΄αλλάζεις κάθε λίγες ώρες.
Ναι αυτό που αναφέρεις ισχύει και για τα αυτοκόλλητα επιθέματα αλλά μυρίζουν εσωτερικά, απέξω δεν μυρίζουν καθόλου. Φαντάζομαι πως αυτό εννούν πως είναι άοσμα, όταν αναφέρονται στην προς τα έξω διαρροή οσμών.
 #123221  από Κώστας
 Παρ Δεκ 09, 2016 11:29 pm
Έτσι είναι, μυρίζουν εσωτερικά, αλλά άμα αργήσεις να τ΄ αλλάξεις την έβαψες. Για να ξεμυρίσεις χρειάζεται μπάνιο σε καυτό νερό! Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, η λύση των επιθεμάτων είναι πολύ καλή, βολική και σε απαλλάσσει από την διαδικασία της πάνας, που ψυχολογικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Εννοείται πως υπάρχουν επιθέματα για όλες τις μορφές ακράτειας.
 #132132  από fewtile
 Πέμ Οκτ 17, 2019 3:09 pm
Κάποια στιγμή είχα βρεί μια λύση ενδιαφέρουσα για την ακράτεια. Ήτανε ένα σύστημα με σωληνάκι (όχι καθετήρας) που σύλλεγε τα ούρα και τα οδηγούσε σε σακουλάκι που δενότανε στο μηρό. Δεν το βρίσκω όμως τώρα... μήπως το έχει δεί κανείς!