• Κλόνος χωρίς τέλος

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #114372  από Poil
 Παρ Ιαν 08, 2016 11:38 pm
Κώστας έγραψε:Ανδρέα το έχω υπ΄ όψη μου.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής. Ο πόνος στη μέση οφείλεται (εκτός από πρόβλημα στους σπονδύλους), σε μυική φλεγμονή. Πως μπόρεσε μια μυική φλεγμονή να μπλοκάρει τη μετάδοση των σημάτων σε όσα νεύρα μου έχουν απομείνει ώστε να εξαφανιστεί ο κλόνος;!
Άντε να βρεθεί ένας άνθρωπος να συνδιάσει και να δώσει απαντήσεις. Θα κάνουμε εμείς λίγο τους ερευνητές. Ειναι παράξενο πάντως. Και η αρθρίτιδα έχει σχέση με τους πόνους στη μέση. Εσύ ξέρεις σε τι οφείλεται; Είσαι σίγουρος οτι είναι μυϊκό; Εμένα όταν με πιάνει η μέση μου καμιά φορά πονάει ολόκληρο το πόδι μου. Αν είναι φλεγμονή και χαλάρωσε το μυ στο πόδι; Τα φάρμακα που βοηθούν σε αυτό αυτή τη δουλειά δε κάνουν; Περαστικά για τη μέση και το κλόνο μαζί σου εύχομαι.
 #118822  από Thor
 Δευ Ιούλ 11, 2016 10:44 pm
Μποτοξ ισως αλλα κραταει 3-4 μηνες
 #118823  από litsa
 Δευ Ιούλ 11, 2016 10:54 pm
Κώστα αν θέλεις να ρωτήσω τους φυσιοθεραπευτές μου... ώστε μήπως έχουν κάποια απάντηση... γιατί μου φαινεται ''περίεργο'' το ότι πονάει η μέση.. σταματάει ο κλώνος και το αντίθετο...

περαστικά πάντως και όλα να πηγαίνουν καλύτερα!!!
 #121471  από Κώστας
 Δευ Οκτ 17, 2016 1:02 pm
Λίτσα, μάλλον σύμπτωση ήταν. Από τότε δεν μου έχει συμβεί ξανά.
 #121478  από eleni POL
 Δευ Οκτ 17, 2016 2:10 pm
Exεις δίκιο για αυτο Κώστα ...εχω προσέξει οτι οταν πονάει το χέρι ...την άλλη μέρα αν μ αφήσει το χέρι αρχίζει το πόδι ή σε κάποιο άλλο σημείο ...πάντα θα υπάρχει κάπου ένας πόνος.Μπορει ν αρχίσει απο τη μέση ή οπουδήποτε αλλου μέχρι να κανει τον κύκλο του.
εχω βρεί μεγάλη ανακούφιση με τις βεντούζες ή κούπες ή cuptherapy. Παλιά μέθοδος που όμως φροντισαν πολυ καλά να μας κάνουν να πιστευουμε οτι ειναι ξεπερασμενη και ...γραφική.
Στην Αλβανία ακόμα τις κάνουν για πρώτη βοήθεια πριν πάρουν φάρμακα.
μου τις σύστησε η ειδικη παθολόγος που πήγα τελευταία και δίκαια αφου υπάρχει αποτέλεσμα.
Σίγουρα υπάρχουν μερικές θείες που ξέρουν πως να τις κάνουν.Ειναι απλο ,εμαθα κι εγω για το συζυγο πο μουδιάζει το χερι του κι ας μην εχει το δικο μας θεμα.
καλημερα. :emojis-4:
 #121489  από Κώστας
 Δευ Οκτ 17, 2016 5:33 pm
M@r@ki έγραψε:Συγνωμη που μπαινω μεσα στο θεμα...αλλα τι ειναι ο κλονος; ειμαι καινουργια στο ολο θεμα και δεν εχω ιδεα...σχετικα με την νοσο :/
Κλόνος είναι η ακούσια και μη ελεγχόμενη σύσπαση των μυών. Δηλαδή πολύ απλά σαν να έχεις καταπιεί ένα ελατήριο και αρχίζει να πάλλεται μέσα σου χωρίς να μπορείς να το ελέγξεις.
 #121498  από ποπη
 Δευ Οκτ 17, 2016 7:15 pm
Κώστας έγραψε:Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να περιορίσω τον υπερεντονότατο κλόνο που συνοδεύει την παραμικρή προσπάθειά μου για κίνηση (στα πόδια); Ο γιατρός μου πρότεινε το miorel το οποίο και δοκίμασα για ένα συνεχόμενο μήνα. Στην αρχή από ένα χάπι τρεις φορές την ημέρα και στην συνέχεια από δύο. Τζίφος! Ο κλόνος, κλόνος! Δεν λέει να υποχωρήσει όσα miorel και να πάρω. Τον έχω μεν συνηθίσει, αλλά στις ελάχιστες ασκήσεις που μπορώ να κάνω, είναι πάντα παρών και με αποτρέπει. Για να σας δώσω να καταλάβετε, αν είχα καταπιεί κομπρεσέρ εν λειτουργία, θα τρανταζόμουν λιγότερο. Αν πάρω κάποιο ισχυρότερο φάρμακο από το miorel, οι μύες που μου έχουν απομείνει, θα χαλαρώσουν τόσο πολύ, που δεν θα μπορώ ούτε τα μάτια ν' ανοιγοκλείσω, που λέει ο λόγος. Ο ύπνος το βράδυ είναι επίσης μια περιπέτεια. Μόλις προσπαθήσω να τεντώσω τα πόδια, αρχίζει με τρομερή ένταση. Έχω φτάσει πλέον σε τέτοιο σημείο αποκτήνωσης, που απλά αλλάζω πλευρό και συνεχίζω να κοιμάμαι περιμένοντας πως κάποια στιγμή θα σταματήσει. Αν έχετε καμιά ιδέα, ευπρόσδεκτη. Λάβετε υπ΄ όψην σας, πως σε όποιο φάρμακο κατά καιρούς έχω δοκιμάσει, δεν έχω ανταποκριθεί ποτέ!

Γεια σου Κωστα!

Θα συμφωνησω με τον Σταθη για φαρμακευτικη κανναβη αν μπορεσει ο γιατρος σου να σου γραψει η' να σου βρει. Στην αγγλια χρησιμοποιειται πολυ σε αυτες τις περιπτωσεις σκπ, με παρακολουθηση βεβαια.
 #121518  από Κώστας
 Τρί Οκτ 18, 2016 3:15 pm
Ο κλόνος εντείνεται όταν υπάρχει μυική αδυναμία. Επειδή βρίσκομαι σχεδόν τρία χρόνια σε αμαξίδιο, είναι λογικό να έχουν ατονήσει οι μύες μου. Προσπαθώ να τους συντηρώ με φυσικοθεραπείες, αλλά καλύτερη άσκηση από το περπάτημα δεν υπάρχει. Οπότε θεωρώ πως στην περίπτωσή μου, η κάνναβη δεν θα προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.
 #121526  από ποπη
 Τρί Οκτ 18, 2016 4:48 pm
Κώστας έγραψε:Ο κλόνος εντείνεται όταν υπάρχει μυική αδυναμία. Επειδή βρίσκομαι σχεδόν τρία χρόνια σε αμαξίδιο, είναι λογικό να έχουν ατονήσει οι μύες μου. Προσπαθώ να τους συντηρώ με φυσικοθεραπείες, αλλά καλύτερη άσκηση από το περπάτημα δεν υπάρχει. Οπότε θεωρώ πως στην περίπτωσή μου, η κάνναβη δεν θα προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.
για τους πονους και τα σφιξιματα απο την αδυναμια πιο πολυ. δεν ξερω αν εχεις πονους βεβαια....τωρα για τονωση στο σωμα και δυναμη, ο βασιλικος πολτος ςιναι βαλσαμο. δυστυχως ολα αυτα θελουν πολυ μα πολυ χρονο δυστυχως.
 #126444  από Κώστας
 Παρ Φεβ 10, 2017 8:51 am
Αυτό μου συμβαίνει, ιδιαίτερα στις εκτάσεις των ποδιών ή όταν φορτίζονται με το βάρος μου, όταν προσπαθώ να ορθοστατήσω.