• Κλόνος χωρίς τέλος

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #126450  από titi
 Παρ Φεβ 10, 2017 2:21 pm
Κώστας έγραψε:Αυτό μου συμβαίνει, ιδιαίτερα στις εκτάσεις των ποδιών ή όταν φορτίζονται με το βάρος μου, όταν προσπαθώ να ορθοστατήσω.

Κώστα, θα σου περιγράψω την φάση που περνά.ω τους τελευταίους μήνες:
Αρχικά, κλώνος απίστευτος στα πόδια, σφίξιμο και σπαστικότητα σε πόδια και κορμό, 4 μιορελ την ημέρα. Ανακουφίζομαι μόνο με διατασεις στη φυσικοθεραπεία. Το πρώι πρέπει να με τραβάει κάποιος με πολλή δύναμη για να μπορέσω να καθήσω στο κρεββάτι.
Γύρω στο Νοέμβριο, ξεκινάει το βράδι μόνο, κλώνος στα χέρια...πιο επώδυνος και τραντάζει όλο τον κορμό, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ...Ζω μια φρίκη, γιατί πάνω που με παίρνει ο ύπνος ξυπνά ο "Εγκέλαδος".
Με προτροπή του γιατρού ξεκινάω κάθε βράδι 1 neurontin κάθε βράδι.

Ομολογώ ότι δούλεψε τέλεια και ξέχασα τους κλώνους σε χέρια - πόδια!

Τώρα, το περίεργο τρεις μήνες μετά είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου σπαστικότητα, κανένα σφίξιμο, ούτε στη φ/θ , ούτε όταν ξυπνάω!!!! Πέρνω πλέον 1 μιορέλ το πρωί (η μόνη "παρενέργεια" από το κόψιμο των μιορελ είναι ότι δεν χαλαρωνει καλά η κύστη μου - όσα κορίτσια έχουν τέτοια θέματα καταλαβαίνουν ...η υπεραντανακλαστική κύστη δημιουργεο δυσκολία στο να ξεκινήσει η ουρηση, υπόλειμμα ούρων, επιτάκτικότα κλπ. Anyway, άστο αυτό....δεν μπορώ να τα φτιάξω όλα μαζί)
Καταλαβαίνω ότι το neurontin δεν μπορεί από μόνο του να εξαφανίσει τη σπαστικότητα...Δεν ξέρω που οφείλεται ή πόσο θα κρατήσει, πάντως το απολαμβάνω...Για τον κλώνο πάντως έκανε δουλειά...
 #126459  από Κώστας
 Παρ Φεβ 10, 2017 5:28 pm
Μα αν δεν έκανε κάτι το neurotin, τότε πως εξαφανίστηκε ο κλόνος;! Επειδή το έχεις βιώσει, καταλαβαίνεις πολύ καλά περί τίνος πρόκειται. Ενώ θα μπορούσα να ορθοστατήσω με υποβοήθηση, έρχεται ο κλόνος και μου αλλάζει τα φώτα! Θα ρωτήσω τη γιατρό μου για το neurotin, αν και μ΄ αυτά που περιέγραψες θα το δοκιμάσω σίγουρα!
 #126460  από titi
 Παρ Φεβ 10, 2017 6:14 pm
Κώστας έγραψε:Μα αν δεν έκανε κάτι το neurotin, τότε πως εξαφανίστηκε ο κλόνος;! Επειδή το έχεις βιώσει, καταλαβαίνεις πολύ καλά περί τίνος πρόκειται. Ενώ θα μπορούσα να ορθοστατήσω με υποβοήθηση, έρχεται ο κλόνος και μου αλλάζει τα φώτα! Θα ρωτήσω τη γιατρό μου για το neurotin, αν και μ΄ αυτά που περιέγραψες θα το δοκιμάσω σίγουρα!
ο κλώνος πέρασε με το neurontin...η σπαστικότητα δεν ξέρω πώς έφυγε....
:character-oldtimer: :character-oldtimer: :character-oldtimer:
 #126461  από Κώστας
 Παρ Φεβ 10, 2017 6:46 pm
Τεράστιο όφελος να φύγει ο κλόνος. Τουλάχιστον να κοιμηθώ κι΄ ένα βράδυ χωρίς σεισμικές δονήσεις και επιτέλους σε ύπτια θέση μπας και ξεπιαστεί λίγο το πλευρό μου!