• Πρισμένα πόδια

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #112950  από Κώστας
 Δευ Σεπ 14, 2015 12:47 pm
Αν λόγω της περιορισμένης κινητικότητας που πιθανά έχετε, πρίζονται τα πόδια σας, η λύση λέγετε Daflon. Έχει αναφερθεί ξανά πολύ παλαιότερα στο forum από τον Πελοπίδα αλλά επαναφέρω το θέμα μήπως και βοηθηθούν κάποιοι που δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του σκευάσματος. Το Daflon λοιπόν είναι ένα φάρμακο που βοηθά την κυκλοφορία του αίματος στις φλέβες, αποτρέποντας το ενοχλητικότατο και επώδυνο πρήξιμο των ποδιών. Κοστίζει περίπου 7.5€ το κουτί και περιέχει τριάντα χαπάκια. Η συνήθης δόση είναι τρία την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ με το φαγητό). Δεν χρειάζεται ιατρική συνταγή. Εγώ είχα τρομερό πρόβλημα με το πρήξιμο των ποδιών και σώθηκα στην κυριολεξία με το χάπι αυτό. Δεν γνωρίζω αν συνταγογραφείται αλλά αυτό μπορούμε εύκολα να το μάθουμε. Μπορείται να δείτε το ενημερωτικό παρακάτω video το οποίο όμως είναι στα Αγγλικά.
 #112972  από maestro
 Τρί Σεπ 15, 2015 3:10 pm
Κώστας έγραψε:....
Κοστίζει περίπου 7.5€ το κουτί και περιέχει τριάντα χαπάκια. Η συνήθης δόση είναι τρία την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ με το φαγητό). Δεν χρειάζεται ιατρική συνταγή. Εγώ είχα τρομερό πρόβλημα με το πρήξιμο των ποδιών και σώθηκα στην κυριολεξία με το χάπι αυτό. Δεν γνωρίζω αν συνταγογραφείται αλλά αυτό μπορούμε εύκολα να το μάθουμε. Μπορείται να δείτε το ενημερωτικό παρακάτω video το οποίο όμως είναι στα Αγγλικά.
...
Νομίζω 2 μου είχε πει η φαρμακοποιός, ένα το μεσημέρι και ένα το βράδυ.
Το οποίο το γράφει και στο παρακάτω:
http://www.servier.gr/sites/default/fil ... 052014.pdf
Εκεί που γράφει:
3. ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ DAFLON 500 mg στη σελίδα 2/4.
Από κει και πέρα, φυσικά θα πρέπει με επίβλεψη γιατρού να ξεκινήσει η λήψη του φαρμάκου, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να απαιτείται μεγαλύτερη δοσολογία.
 #112975  από Κώστας
 Τρί Σεπ 15, 2015 9:38 pm
Αυτή είναι η συνήθης δόση. Αν το πρήξιμο είναι πολύ έντονο, ο καρδιολόγος μου είπε πως στην αρχή μπορώ να παίρνω από δύο χάπια τρεις φορές την ημέρα και μετά από ένα. Όταν το πρήξιμο πλέον υποχωρήσει και δεν επανεμφανίζεται, μειώνεις τη δόση σε δύο χάπια την ημέρα. Αυτό έκανα και πέρασα όλο το καλοκαίρι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αν δεν υπάρχει έντονο πρόβλημα, ακολουθείς αγωγή με δύο χάπια την ημέρα από την αρχή.
 #121955  από Κώστας
 Πέμ Νοέμ 03, 2016 4:36 pm
Επανέρχομαι στο θέμα για να μεταδώσω την προσωπική μου εμπειρία.
Ένας συνηθισμένος λόγος του πρηξίματος των ποδιών είναι η κακή λειτουργία των φλεβών. Οι φλέβες επιστρέφουν το αίμα προς την καρδιά. Για να γίνει αυτό, μέσα τους, υπάρχουν κάποιες βαλβίδες που επιτρέπουν την μονόδρομη κυκλοφορία του αίματος. Καθώς περπατάμε οι κινήσεις των μυών των άκρων προωθούν το αίμα προς τα πάνω με τις βαλβίδες να είναι ανοιχτές. Οι βαλβίδες όμως κλείνουν και δεν επιτρέπουν στο αίμα να γυρίζει πίσω όταν το άτομο παραμένει ακίνητο. Έτσι όσο λιγότερο ή καθόλου περπατάμε, τόσο πιο εύκολα πρήζονται τα πόδια μας. Ίσως να μην έχουμε τη δυνατότητα να περπατήσουμε μπορούμε όμως να γυμνάσουμε τους μυς μας, ώστε να βοηθούν στη λειτουργία των φλεβών.
Εγώ, είχα εντονότατο πρόβλημα πρηξίματος των ποδιών, λόγω της ακινησίας. Όταν άρχισα να κάνω συστηματικά ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυών των ποδιών μου (τετρακέφαλοι, δικέφαλοι), εξαλείφθηκε παντελώς το πρόβλημα!
Πριν λοιπόν καταφύγετε σε λύσεις με χάπια, ειδικές κάλτσες κλπ, δοκιμάστε να γυμνάσετε όσο μπορείτε τους μυς των ποδιών σας. Σε εμένα είχε εντυπωσικό αποτέλεσμα μιας κι΄ από τον προηγούμενο Μάιο μέχρι και τώρα που γυμνάζομαι συστηματικά, τα πόδια μου δεν έχουν πρηστεί ποτέ!