• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΠΟΣΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ;

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #111558  από Κώστας
 Τρί Ιουν 09, 2015 6:57 pm
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ έγραψε:Kώστα έχεις δίκιο , χωρίς να λέω υπερβολές σου ζητώ συγνώμη .
Γιώργο ούτε κατά διάνοια μη μου ζητάς συγνώμη. Τη γνώμη σου εξέφρασες και τίποτα παραπάνω. Το μεγαλείο ενός ανθρώπου φαίνεται από το πνευματικό σθένος που διαθέτει, που του επιτρέπει να διακρίνει μια ίσως πληρέστερη άλλη άποψη και να την αποδεχθεί. Κι΄ εσύ απ΄ ότι φαίνεται το έχεις! Νάσαι όσο πιο καλά μπορείς.
 #111560  από Γιάννης
 Τρί Ιουν 09, 2015 7:46 pm
Τι δεν καταλλλλαβαίνεις Κωνσταντίνα μου;
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Αχ,βρε Γιαννη,ανοιξες ενα θεμα που με εμπνεει να γραφω.Γραφει ο Κωστας πιο πανω οτι δεν ειμαστε ολοι το ιδιο και θα συμπληρωσω ειδικα αν ζουμε στην επαρχια.Εχω να βγω απο το σπιτι μου απο τις 17/8/14.Προσωπικη και δικαιολογημενη επιλογη.Ηπροσβαση στα μαγαζια που θα ηθελα εγω να παω ανυπαρκτη κι αν υπαρχει,η τουαλετα μη προσβασιμη ή σε αλλο οροφο.Εκπτωσεις για το που θα ηθελα να διασκεδασω ή να πιω τον καφε μου δεν κανω.Τωρα που ο καιρος ανοιγει υπαρχουν οι πλατειες ,αν δεν σου καταστρεψουν το καροτσι οι κακοσυντηρημενοι δρομοι.Για να βγω για προσωπικα μου ψωνια(ρουχα,παπουτσια)ουτε λογος.Κι εδω βρισκεται η αξια της οικογενειας κυριως(ο λατρεμενος μου αντρουλης και η μαμα μου) αλλα και των φιλων που μου τα φερνουν δεκα δεκα για να διαλεξω.Κι ας ολοκληρωσω με το πονεμενο θεμα των ιατρειων,οπου εκει κι αν δεν υπαρχει προσβαση.Απορω πως δινονται αδειες να ανοιγουν ιατρεια σε οροφους με σκαλοπατια,να ειναι και νευρολογοι,λες και δεν ειναι ο καθε ανθρωπος δυνητικα αναπηρος η εστω αρκετα ηλικιωμενος!Μεσα σ'αυτο το χαλι τελικα αυτο που εχει αξια στη ζωη μου ειναι η οικογενεια μου και οι φιλοι μου.Και μια διαπιστωση...η αναπηρια κανει τους γυρω μας αλλα και μας τους ιδιους καλυτερους ανθρωπους!
Τέτοια καταγραφή εμπειριών ψάχνω, ούτως ώστε οι πιο τυχεροί να καταλάβουν καλύτερα και εμείς οι πιο άτυχοι και οι ακόμα πιο άτυχοι από εμάς, να βγάζουμε γούστα, ο ένας με το χάλι του άλλου. Επίσης, όταν λέω ότι ψάχνω για προσβάσιμο δωμάτιο για διακοπές, κάποιος να με βοηθάει με κάτι που ξέρει-που έχει ακούσει. Αυτά τα ταπεινά.

Ίσως τόσο ταπεινά viewtopic.php?f=25&t=5292
 #111568  από Κώστας
 Τρί Ιουν 09, 2015 11:57 pm
Και για να ενεργοποιούμαστε εμπράκτως, Γιάννη, με 278,70 € συν τα μεταφορικά, παραγγέλνεις από την Γερμανία αυτό:
Gehhilfen-Dietz-Rollator-Taima-XC-Outdoorrollator.jpg
Gehhilfen-Dietz-Rollator-Taima-XC-Outdoorrollator.jpg (89.66 KiB) Προβλήθηκε 3728 φορές
και ξεχύνεσαι στα λιβάδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

https://www.elsira.de/Walkers-Dietz-Wal ... orrollator

Υσ1. Το ταμείο καλύπτει και αγορές μέσω internet (σελίδα 3, "απόδοση δαπάνης" παράγραφος 3)
http://www.ameashop.gr/images/stories/2 ... _EOPYY.pdf
Χρειάζεται όμως συνενόηση με τον πωλητή για να στείλει τα πιστοποιητικά καταλληλότητας που ζητά το ταμείο. Τα χρήματα που καλύπτει για rollator είναι 246€.

Υσ2. Σου έρχεται σε 1-3 εργάσιμες ημέρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υσ3. Όταν το παραγγείλεις πάρε και κάνα δυο σαμπρέλες ανταλλακτικές γιατί εδώ δεν πρόκειται να βρεις τέτοια διάσταση.

Υσ4. Ειδοποίησέ με πότε θάρθει για να σου πάρω δώρο την τρόμπα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κώστας την Τετ Ιουν 10, 2015 2:05 am, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
 #111569  από Κώστας
 Τετ Ιουν 10, 2015 12:17 am
Και στο καπάκι, ξενοδοχεία για ΑμεΑ σε όλη την Ελλάδα από 55 €.

http://www.clickhere.gr/hotels-greece/h ... _rgn_id=95

http://www.freeroomwheelchair.gr/

Ίσως να είναι "άνθρακες" ο θησαυρός γιατί δεν διευκρινίζουν όταν λένε υποδομές ΑμεΑ τι ακριβώς εννοούν, οπότε θα χρειαστεί σίγουρα τηλεφωνική επαφή για διευκρινήσεις.

Υσ. Να μην θεωρηθεί διαφήμιση γιατί δεν πρόκειται για ένα συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
 #111574  από Γιάννης
 Τετ Ιουν 10, 2015 9:44 am
Πω πω ρε βαφτισιμιέ, τι γκάζι είναι αυτό; Και φτηνό σχετικά.

ΥΓ. Το σουηδικό όμως έχει δισκόφρενα γαμώ τη φτώχια μου.
 #111576  από Κώστας
 Τετ Ιουν 10, 2015 10:27 am
Μη τσιμπάς με τα γκατζετάκια τύπου δισκόφρενα. Δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω πέρα από εντυπωσιασμό. Με το rollator, δεν φρενάρεις από μεγάλες ταχύτητες για να έχουν νόημα τα δισκόφρενα. Το μόνο που σ΄ ενδιαφέρει είναι ν΄ ακινητοποιηθούν γερά οι τροχοί, κάτι που στο συγκεκριμένο γίνεται καθ΄ ότι το ειδικό φρένο (αν παρατηρήσεις) μπλοκάρει το λάστιχο. Είναι φθηνό, στο καλύπτει σχεδόν ολόκληρο το ταμείο, θα σούρθει σε μια μέρα και είναι αυθεντικό αγριόγκαζο. Τι στο καλό παραπάνω θέλεις ε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Αν δεν σ΄ αρέσει το χρώμα θα στο βάψω με ηλεκτροστατική βαφή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, ό,τι χρώμα θες, αν και το κοκκινούλι του πάει!

Υσ. Κανόνισε να μην το πάρεις και να μου μείνει η τρόμπα που έχω ΗΔΗ αγοράσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 #111580  από ΝΤΙΑΝΑ
 Τετ Ιουν 10, 2015 10:50 am
Εγω παιδια το εχω 3 χρονια το rolator και οταν ακομα περπατουσα με βοηθουσε πολυ.Ειναι απολυτως ασφαλες,το αγορασα απο καταστημα ορθοπεδικων της πολης μου.
 #111581  από Γιάννης
 Τετ Ιουν 10, 2015 11:52 am
Κώστας έγραψε:Κανόνισε να μην το πάρεις και να μου μείνει η τρόμπα που έχω ΗΔΗ αγοράσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πήρες την τρόμπα......έπρεπε να το πάρεις ολόκληρο
 #111585  από Γιάννης
 Τετ Ιουν 10, 2015 1:11 pm
Να ονομάσουμε την ενότητα
ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑ - ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΑ - ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ?
Προτείνετε και άλλους τίτλους


Προσβάσιμη μόνο σε μέλη και να μπορούμε να ανοίγουμε θέματα μέσα σ' αυτή ε Στάθη;
 #111587  από Μιμικαμ
 Τετ Ιουν 10, 2015 2:07 pm
Χαιρετώ την παρέα :emojis-4:

Ωραίο θέμα ανοίξατε βρε παιδιά, ένα μεγάλο εύγε στον επινοήσαντα...

Και επειδή εδώ τα λέμε όλα, ζητώντας κατανοηση και μια μικρή εστω δόση παρηγοριάς....σας καταθέτω και την σημερινή μου τραυματική εμπειρία...

Πριν από λίγο επέστρεψα από μια υποχρεωση που ειχασε τράπεζα και που έπρεπε να παρευρεθώ η ιδια...μετα από συνεχείς αναβολές σήμερα αποφάσισα να το κάνω...αφου εξοπλίστηκα με ολες μου τιςασφάλεις, μπαστούνι, φουλ βιταμινες, καλή διάθεση, όλα καλά, μέχρι την στιγμή που θέλησα να διασχίσω το δρόμο, προκειμένου να πάρω ταξι για την επιστροφή...τα ποδια μου δυστυχώς με πρόδωσαν, για ποτε σωριάστηκα στο έδαφος, ουτε που το κατάλαβα, με μάζεψαν κάποιοι περαστικοί....ε...και τώρα βρίσκομαι στην ασφάλεια του σπιτιού μου, με μικρές απώλειες, κάποιες εκδορές στα γόνατα....και το χειρότερο σκισμένο παντελόνι :emojis-8: το αγαπημένο μου, που το κλαίω περισσότερο από τα γόνατα που τρέχουν αίματα και πονάνε.... :emojis-1:

Και για να σοβαρευτώ, πραγματικά πόση μεγάλη απογοήτευση και πίκρα νιώθω, γιατί αισθάνομαι ότι η οποιαδήποτε μικρή έξοδος, είναι μεγάλη πολυτέλεια πλεον, ξέρω και το εχω αποδεχτεί ως ένα βαθμό, αλλά ένα μεγάλο ΓΙΑΤΙ, θα με ακολουθεί.... :emojis-16:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7