• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΠΟΣΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ;

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #111646  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 12, 2015 9:05 am
Εγώ νομίζω ταιριάζει περισσότερο στο "Περί MS"
Οπωσδήποτε ορατό μόνο σε μέλη (για να αποφύγουμε και κακόβουλους)

Αφεντικό, σ'ωραίος λέμε :smile-yes:
 #111649  από Κωνσταντίνα
 Παρ Ιουν 12, 2015 10:14 am
Γιάννης έγραψε:Τι δεν καταλλλλαβαίνεις Κωνσταντίνα μου;
Γιάννη μου σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη :smile-angel:
Ξαναδιάβασα όλες τις δημοσιεύσεις και μπήκα στο νόημα για αυτό που ζητάς :smile-evilgrin:
Θα μου επιτρέψετε να παραθέσω αυτό που με άγγιξε πολύ από τα γραπτά της titi
Οι δύσκολες μέρες που σε κάνουν να λυγίζεις είναι πάντα εδώ, αλλά σέβομαι πια τον εαυτό μου και του επιτρεπω να κάνει ένα βήμα πίσω (έτσι για να πάρουμε φόρα για το μπροστά).
Καταλήγω πως όταν όλοι οι φόβοι σου έχουν πραγματοποιηθεί ήδη, απελευθερώνεσαι, παίρνεις μια βαθειά ανάσα και συνεχίζεις (ή δεν συνεχίζεις - κι΄αυτό ανθρώπινο είναι να θες ένα διάλειμμα).

Respect :bow-yellow: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:

ΝΤΙΑΝΑ :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
Κώστα :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
Πάνο :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
βίκυ :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
Γιώργο :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
billio :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
Μιμικαμ :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
Στάθη :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
και Γιάννη :smile-yes: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
 #111651  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 12, 2015 12:20 pm
Ξύπνησα ένα πρωί και.....I had a dream.....λέω.....γιατί να μην έχουμε ένα χώρο για το 20% (στο οποίο, οι δυο μας Κωνσταντίνα μου, ίσως πει κάποιος ότι ακόμα δεν ανήκουμε) στον οποίο χώρο, να τίθενται θέματα πιο ειδικά και πιο δύσκολα.
Χθες πέρασα ΗΝΙΟΧΟ για να ανανεώσω το αναπηρικό δίπλωμα οδήγησης. Αυτό το θέμα ενδιαφέρει τους πάντες εδώ μέσα; Όχι, ούτε καν όλους τους παραπαρεσικούς - παραπληγικούς, γιατί με τις ευλογίες του κωλοκράτους που ζούμε, επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια του καθενός, το αν θα πιστοποιηθεί η οδηγική του ικανότητα. Αν όμως σκοτώσει κάποιον και μπει το αγγούρι στον πισινό, θα βγει στα κανάλια και θα κλαίγεται......ΑΟΜΑΤΟΣ






Όποιος έχει τα ποδάρια του σε κανονική λειτουργία μπορεί άραγε να το καταλάβει αυτό στην πλήρη του έκταση;


ΥΓ. Άλλωστε, δεν είπε κανείς να αποκλειστούν τα μέλη του φόρουμ (φίλοι αγαπημένοι και συνασθενείς) από αυτή την ενότητα.
ΥΓ2. Θριάμβευσα στην εξέταση, άλλα 3 χρόνια οδήγησης, το πόσο εύκολα μπαινοβγαίνω στο αυτοκίνητο είναι άλλη κουβέντα.
 #111655  από Κωνσταντίνα
 Παρ Ιουν 12, 2015 3:22 pm
Μπράβο για τα τρία χρόνια ανανέωσης :emojis-1: Εγώ πήρα για δύο :emojis-7:

Αυτό που λες για το αναπηρικό δίπλωμα είναι μεγάλη κουβέντα.Οι "αμέοι" δεν έχουμε μόνο δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις.Θα φωνάξει κάποιος -γιατί τα δικαιώματα που έχω ικανοποιούνται, για να τηρήσω τις υποχρεώσεις μου;;;
Επειδή το αυγό δεν κουρεύεται από πολύ παλιά, καταλήγουμε στο μπουρδέλο που ζούμε σήμερα :obscene-tolietclaw:

Πάντως οι ασφαλιστικές δεν καλύπτουν τον ανάπηρο οδηγό που δεν έχει μετατρέψει το δίπλωμά του σε αναπηρικό και θα εμπλακεί σε τροχαίο ενώ φταίει ο άλλος :smile-doh: .
 #111657  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 12, 2015 3:58 pm
Κωνσταντίνα έγραψε:Πάντως οι ασφαλιστικές δεν καλύπτουν τον ανάπηρο οδηγό που δεν έχει μετατρέψει το δίπλωμά του σε αναπηρικό και θα εμπλακεί σε τροχαίο ενώ φταίει ο άλλος .
Και όμως καλύπτουν, έχω ακούσει περιπτώσεις, ίσως γιατί δε γνωρίζουν ότι υπάρχει αναπηρία αλλά κι αυτό μου φαίνεται δύσκολο, ο πραγματογνώμονας που πιστοποιεί τις ζημιές γκαβός είναι; Δε βλέπει τις μετατροπές;
Αν όμως υπάρξει τραυματισμός ή θάνατος τι γίνεται; Εκεί, το αγγούρι δεν δροσίζει.
Κωνσταντίνα έγραψε:Μπράβο για τα τρία χρόνια ανανέωσης Εγώ πήρα για δύο
Τίποτα δεν είναι τυχαίο μικρή μου :teasing-neener:
 #111662  από Κωνσταντίνα
 Παρ Ιουν 12, 2015 6:36 pm
Γιάννης έγραψε:
Κωνσταντίνα έγραψε:Μπράβο για τα τρία χρόνια ανανέωσης Εγώ πήρα για δύο
Τίποτα δεν είναι τυχαίο μικρή μου :teasing-neener:
Γιάννη εμένα με είδαν μικρή όπως λες και ατίθαση και με φοβήθηκαν :happy-cheerleadersmileygirl:

Εσύ τους έπεισες!!! :emojis-12:
Εικόνα
 #111673  από Κώστας
 Σάβ Ιουν 13, 2015 12:14 pm
Οδηγάρα, φρόντισε να πάρεις και το διεθνές δίπλωμα οδήγησης ΑμεΑ, θα σου χρειαστεί!
 #123660  από Κώστας
 Σάβ Δεκ 17, 2016 3:34 pm
Γιάννης έγραψε:Ρε παιδιά ξέρετε τι παρατηρώ και χαλιέμαι άσχημα; Όποιο θέμα αφορά σε σοβαρά κινητικά προβλήματα και σε σοβαρούς κινητικούς προβληματισμούς πάει άπατο. Ουδείς απαντάει, ουδείς ασχολείται, και τελικά όλο το φόρουμ αναλώνεται σε θέματα τύπου « μούδιασε το μικρό δαχτυλάκι του δεξιού μου χεριού». Τι συμβαίνει; Γίναμε μήπως δύο ταχυτήτων και παίζουν πλέον μόνο ευχές τύπου «εύχομαι να σου ξεμουδιάσει σύντομα»; Σε περιπτώσεις «τι θα κάνω αν χειροτερέψω;» την έχουμε εύκολη την απάντηση «έλα μωρέ, carpe diem και μη μασάς και σίδερο στη μέση σου» ενώ σε περιπτώσεις «είμαι στο καρότσι και χέζομαι απάνω μου» τσιμουδιά.
Πείτε παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί σάμπως να αρχίζω να τα παίρνω και στην τελική να αρχίσω να ψάχνω αλλού για (πραγματική) στήριξη σε δυσκολίες ή και σε ανασφάλειες της καθημερινότητας.

ΥΓ. Μη μπούμε σε κουβέντα «τι εννοείς μπαρμπα Γιάννη», ξέρετε καλά τι εννοώ και αν δεν ξέρετε, ανατρέξτε σε πρόσφατα θέματα και θα καταλάβετε.
ΥΓ2. Το βάζω στο coffee break ούτως ώστε να μην έχει πρόσβαση σ’ αυτό ο κάθε άσχετος.
ΥΓ3. Το 20% περίπου των πασχόντων από σκλήρυνση, αργά ή γρήγορα καθηλώνονται. Μήπως τελικά το ποσοστό είναι αμελητέο για τους υπόλοιπους;
Πόσο τεράστιο δίκιο έχεις τελικά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κώστας την Κυρ Δεκ 18, 2016 7:34 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #123661  από ΝΤΙΑΝΑ
 Σάβ Δεκ 17, 2016 3:53 pm
Κωστα, μπραβο που το ξεθαψες!!! :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: Και ισως ειναι κι ενας λογος που ο Γιαννης εχει καιρο να εμφανιστει...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7