• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΠΟΣΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ;

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #124780  από ΝΤΙΑΝΑ
 Παρ Ιαν 06, 2017 7:06 pm
Θα συμφωνησω με τον Κωστα οτι το rollator ειναι η ιδανικη λυση. Το χρησιμοποιουσα προ αμαξιδιου και ειναι και ο στοχος που βαλαμε με τους φυσικοθεραπευτες μου στην μετα αμαξιδιου εποχη που αισιοδοξουμε να φτασει. Να συμπληρωσω οτι βοηθαει και στην καλυτερη φυσικη κατασταση σε αντιθεση με το να εναποθετουμε τη ζωη μας και το κορμι μας στα χερια των αλλων....Ποσα βηματα μπορουν οι γυρω μας να μας βοηθησουν να κανουμε;:; Με το rollator μπορουμε να βρισκομαστε σε κινηση οσο συχνα θελουμε και μπορουμε βεβαιως....Αρκει να μην τεμπελιαζουμε!!
 #124781  από Κώστας
 Παρ Ιαν 06, 2017 7:15 pm
Δεν είναι το καλύτερο που υπάρχει, είναι όμως ποιοτικό και οικονομικό. Δες αυτό με τους φουσκωτούς τροχούς από την Γερμανία. viewtopic.php?f=63&t=5449
 #124819  από Criss
 Σάβ Ιαν 07, 2017 6:49 pm
Κώστα και Ντιάνα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας! Θα τις λάβω πάρα πολύ σοβαρά υπόψη και θα τις μελετήσω! Όταν έχω κάτι καινούργιο, θα επανέλθω!
 #125786  από Criss
 Τετ Ιαν 25, 2017 12:20 am
Κώστα, καλησπέρα! Η συμβουλή σου (και της Ντιάνας, φυσικά) για το rollator ήταν εξαιρετική, και μετά από συζήτηση με τους φυσικοθεραπευτές μου και την δοκιμή απαραίτητη δοκιμή ήταν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, και προφανώς θα πάρω τέτοιο! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ (και την Ντιάνα επίσης)! Με σώσατε, παιδιά! Ήταν τρομερό ευτύχημα που σας γνώρισα και τους δύο, και σας χρωστάω τεράστια ευγνωμώσυνη! Να είστε πάντα καλά!
 #125832  από Κώστας
 Τετ Ιαν 25, 2017 2:34 pm
Χρήστο, αν δεν έχεις αγοράσει ήδη, λάβε υπ΄ όψη σου και το εξής. Τα rollator με φουσκωτά λάστιχα είναι πολύ καλά για εξωτερική χρήση, ενώ αυτά με συμπαγείς τροχούς για εσωτερική. Στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν επιλογές με φουσκωτούς τροχούς, παρά μονάχα μία, η οποία κοστίζει 1000€. Αντίθετα όλα όσα υπάρχουν είναι με συμπαγείς τροχούς. Επειδή, παρ΄ όλο που είναι το ιδανικό, είναι δύσκολο να έχεις και τα δύο είδη, διάλεξε οπωσδήποτε ένα rollator με μεγάλους σε διάμετρο συμπαγείς τροχούς. Είναι μία μέση λύση που θα σε βοηθήσει να κινείσαι αξιοπρεπώς και σε εξωτερικούς χώρους. Όταν το αποφασίσεις στείλε μου ΠΜ να σου στείλω να δεις το πιο αξιόλογο (κατά την άποψή μου), rollator με συμπαγείς τροχούς που υπάρχει στην Ελληνική αγορά του οποίου το κόστος, σχεδόν καλύπτεται από τα ταμεία. Αυτό βέβαια αν δεν προτιμήσεις τη λύση που σου έχω προτείνει με την Γερμανία. Το καλύτερο βέβαια είναι να πάρεις και τα δύο!
Το rollator για το οποίο μιλάω είναι το παρακάτω
rollator.jpg
rollator.jpg (6.96 KiB) Προβλήθηκε 3533 φορές
 #125834  από Κώστας
 Τετ Ιαν 25, 2017 7:41 pm
Me 940€, παίρνεις το παρακάτω (με 9" τροχούς), με φουσκωτά λάστιχα, εξαιρετικής ποιότητος, που είναι τέλειο για όλες τις χρήσεις.
(Παρατήρησε στο video πως κυλάει ο συμπαγής τροχός και πως ο φουσκωτός).



Πολύ αξιόλογη και πιο οικονομική λύση (240€), είναι αυτό:
ρολλατορ 2.jpg
ρολλατορ 2.jpg (21.82 KiB) Προβλήθηκε 3526 φορές
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7