• βελτίωση στα πόδια;

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #130548  από fewtile
 Σάβ Οκτ 06, 2018 2:09 pm
Παιδιά είχε ποτέ κανείς θέμα με τα πόδια του (κόπωση, σπαστικότητα κλπ.) κ με κάποια αγωγή ή με άσκηση να είδε βελτίωση;
 #130550  από queen_of_my_life
 Σάβ Οκτ 06, 2018 10:09 pm
Καλησπέρα!
Το δεξί μου πόδι έχει φανερή αδυναμία και θα έλεγα ότι στην πράξη και τα δύο πόδια αποδεικνύονται αδύναμα.
Έχω δύο εβδομάδες που ξεκίνησα Φαμπύρα και δεν ξέρω αν αυτό με βοήθησε ή η πισίνα, πάντως η αντοχή μου στη βάδιση και στο περπάτημα άλλαξε, βελτιώθηκε.

Γενικά όμως πιστεύω ότι η πισίνα είναι μια πολύ καλή επιλογή. Γυμνάζεσαι και δυναμώνεις χωρίς να αισθάνεσαι κόπωση.

Θα το πρότεινα!
 #130553  από fewtile
 Κυρ Οκτ 07, 2018 1:17 am
Στη πισίνα τί ακριβώς κάνεις; Φοράς πέδιλα;
 #130564  από queen_of_my_life
 Δευ Οκτ 08, 2018 4:12 pm
Καλησπέρα!
Όχι δε φοράω πέδιλα γιατί θεωρώ ότι θα με κουράσουν και θα έχω αντίθετα αποτελέσματα.
Εντάξει, δεν κάθομαι κιόλας.
Ξεκινώ με ελεύθερο κολύμπι και έπειτα επικεντρώνομαι στα πόδια. Κάνω μεγάλα ψαλιδάκια ( δυναμώνουν τους προσαγωγούς) και πολύ ποδήλατο. Παίρνω ένα "μακαρόνι" και αρχίζω το ποδήλατο. Στην αρχή ήπια και έπειτα πιο έντονα. Επίσης, δίνω κλωτσιές μέσα στο νερό. Αυτό ειδικά είναι και φοβερή ψυχοθεραπεία! με νεύρο! χαχαχα
Φυσικά κάνω και περπάτημα ή και στατικό τρέξιμο.

Το φανταστικό είναι ότι δεν κουράζεσαι και το διασκεδάζεις. Μπαίνει σε κίνηση όλο σου το σώμα.

Αυτά βασικά.. Πιστεύω ότι με έχει βοηθήσει.
Δε μου υπέδειξε κάποιος τις ασκήσεις, εγώ από μόνη μου σε συνεργασία με έναν γυμναστή που του είπα το θέμα μου. Μα κυρίως κάνω ό,τι νιώθω ότι μπορώ και με βοηθάει