• Κετογονικες δίαιτες κ σκπ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #130434  από Marianna30
 Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 pm
Διαβάζω παντού τη θετική επίδραση που εχει η κετογονικη διατροφή σε όλες τις νευροεκφυλιστικες παθήσεις. Έχει κάποιος ακολουθήσει τέτοιου είδους διατροφή κ έχει δει αποτελέσματα;Ποια είναι η άποψη σας;
 #130435  από new_angel
 Σάβ Σεπ 01, 2018 10:51 am
Καλημερα,

Δεν μπορώ να ξερω αν βοηθάει στην ΣΚΠ ωστοσο δεν την ακολουθούσα πλήρως,

Τα αποτελέσματα που είδα ηταν πως τρογωντας σαλάτες και κρεας και φρούτα ξηρούς χωρεις να πειναω έχασα 24 κιλά και πειγα και πάρκαρα. όλο περίεργος στο ιδανικό βάρος για το ύψος μου, και ενώ είχα κόψει το τσιγάρο και ολο αυτά τρώγοντας όσο ήθελα.

Η φυσική μου καταστασταση βελτιωθηκε, υποθετω λόγο κομενου τσιγάρου και κιλων .

Τώρα στα ΣΚΠ
Μια εστία σχεδόν χάθηκε και μια καινουρια μικρή έκανε την εμφάνιση της.

Με το που έβαλα υδατάνθρακες στο στομα μου εστω και με μέτρο πειρα 5 κιλά και πάρκαρα εκεί.

Τώρα είμαι σε φάση να τους κόψω πάλι. :emojis-32:
 #130436  από Marianna30
 Σάβ Σεπ 01, 2018 11:19 am
Καλημέρα κ καλό μήνα! Κατάλαβα μια τύπου paleo διατροφή δλδ. Εγώ ακολουθούσα μια διατροφή χωρίς λιπαρά ψάρια κ κοτόπουλο μόνο σαλάτες ολικής άλεσης κ.α. χωρίς ζάχαρη κ αλάτι για 2 χρόνια αλλά δεν πήγε καθόλου καλά..στην τελευταία μάλιστα μαγνητική είχα 5 καινούριες εστίες.. οπότε λέω κ γω να κόψω γλουτένη κ γαλακτοκομικά!! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..
 #130437  από adrCy
 Σάβ Σεπ 01, 2018 6:34 pm
Η διατροφή που ακολουθεί η Terry whals εχει ενδιαφέρον καθώς είναι κατα καποιο τροπο paleo-ketonic. Ξεκιναει με λίγους υδατάνθρακες και τελικα τους κοβει τελείως. Ριξε μια ματια αν θες
 #130441  από Marianna30
 Κυρ Σεπ 02, 2018 1:17 am
Ναι η αλήθεια είναι πως την έχω δει κ είναι πολύ ενδιαφέρουσα κ τα αποτελέσματα που παρουσιάζουν κάποιοι ασθενείς θεαματικα.!!Δε γνωρίζω όμως κάποιον να την κάνει..εσύ αυτή ακολουθείς;θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος ακολουθούσε κάποια διατροφή κ είχε αποτέλεσμα
Ξέρεις με έχει πιάσει λίγο ..ότι προσπαθούμε πολυ, κ με κάθε τρόπο (δεν πίνουμε,δεν τρώμε δε διασκεδάζουμε στην ουσία, τρυπιωμαστε σχεδόν καθημερινά
κ τι; αποτέλεσμα δε βλεπουμε.ειναι κριμα :emojis-22:
 #130455  από Aguilar
 Πέμ Σεπ 06, 2018 7:00 am
Την κετογονική δεν την ήξερα αλλά θα ρωτήσω ένα φιλαράκι γιατρό διατροφολόγο και θα σας γράψω τα σχόλιά του μόλις μου πει τι παίζει. Ομολογώ ότι μου ακούγεται κομματάκι επικίνδυνη για συκώτια κλπ.

Διαλειπτική δίαιτα έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι σε εξέλιξη πολλές κλινικές μελέτες τελευταία. Η προβλεπόμενη νηστεία της ορθόδοξης εκκλησίας είναι μια τέτοια δίαιτα {Πάσχα-Σαρακοστή, Χριστούγεννα (40 μέρες), Δεκαπεντάυγουστος (15 μέρες), Αγ. Αποστόλων, κάθε Τετάρτη και Παρασκευή κλπ}

Παλιότερο ντοκιμαντέρ από BBC: https://www.dailymotion.com/video/x370lox
Tags: Intermittent fasting, IGF-1
 #130759  από Aguilar
 Δευ Νοέμ 26, 2018 1:57 pm
Ο φίλος μου διατροφολόγος με απέτρεψε από την keto και με παρέπεμψε σε αυτό το link με τους κινδύνους. Όχι ότι θα μπορούσα να την βγάλω με 50gr υδατάνθρακες από 2Kg που καταναλώνω τώρα :)