• Βιταμίνες για τριχόπτωση.

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #130391  από NansyTh
 Παρ Αύγ 10, 2018 8:53 pm
Καλησπέρα σε όλους,
Έχει κάποιος να μου προτείνει καποιο σκεύασμα βιταμινών για την τριχόπτωση; Ή οποιαδήποτε άλλη θεραπεία που να είδε αποτέλεσμα. Φυσικά η τριχόπτωση έχει επιδεινωθεί λόγω φαρμάκων.
 #130392  από Στάθης
 Σάβ Αύγ 11, 2018 7:04 pm
NansyTh έγραψε: Παρ Αύγ 10, 2018 8:53 pm Καλησπέρα σε όλους,
Έχει κάποιος να μου προτείνει καποιο σκεύασμα βιταμινών για την τριχόπτωση; Ή οποιαδήποτε άλλη θεραπεία που να είδε αποτέλεσμα. Φυσικά η τριχόπτωση έχει επιδεινωθεί λόγω φαρμάκων.
Το τέλειο θα ήταν σιγά σιγά να απεξαρτηθείς από το φάρμακο που προκαλεί την τριχόπτωση (γνωστή παρενέργεια κάποιων φαρμάκων της ΣΚΠ) και να το αντικαταστήσεις με πιο φυσικά και αποτελεσματικά αντιφλεγμονώδη προϊόντα όπως Κουρκουμάς, Λινέλαιο, Ιατρική κάνναβη, Βιταμίνη D, Βιταμίνες B, Μαγνήσιο κτλ.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό κομμάτι στην ενδυνάμωση του οργανισμού και των μαλλιών.

Ένας άλλος τομέας στην ενδυνάμωση των μαλλιών αλλά και της υγείας μας είναι να λουζόμαστε με όσο το δυνατόν λιγότερα χημικά προϊόντα, π.χ. το πράσινο σαπούνι είναι μακράν το καλύτερο σε εναλλαγή με κάποιο ενδυναμωτικό (με όσο το δυνατόν λιγότερα χημικά) σαμπουάν.

Ο τρίτος και επίσης σημαντικότατος τομέας είναι να προσθέτουμε μετά το λούσιμο ενδυματωτικά λαδάκια, όπως Αμυγδαλέλαιο, Καρυδέλαιο, Καστορέλαιο, Δαφνέλαιο, είτε σε συνδυασμό είτε ξεχωριστά.

Όποιο από τα τρία παραπάνω βοηθούν αρκετά. Υπάρχουν τέλος και ειδικοί για το θέμα της τριχόπτωσης, αλλά λόγο του ότι είναι πιστεύω φαρμακευτική παρενέργεια, το πρώτο από τα παραπάνω λύνει και το πρόβλημα, με τα επόμενα δύο να προστατεύουν την καλή υγεία των μαλλιών.
 #130394  από NansyTh
 Κυρ Αύγ 12, 2018 11:04 am
Σίγουρα Στάθη το ιδανικότερο για όλους μας θα ήταν να μη χρειαζόμαστε φαρμακευτική αγωγή. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω και εγώ να τα καταφέρω. Απλά επειδή σίγουρα πολλοί εδώ έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα ίσως να υπάρχει κάτι που βοηθάει.
Κατά καιρούς παίρνω κ εγώ διάφορες βιταμίνες όπως αυτές που προανέφερες. Έχω δοκιμασει βασιλικό πολτό κ τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω κουρκουμά.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την απάντηση
 #130395  από Aguilar
 Δευ Αύγ 13, 2018 6:01 am
Η μινοξιδίλη είναι το πρώτο δοκιμασμένο φάρμακο που προτείνουν οι δερματολόγοι για την ανδρογενετική αλωπεκία. Αν θες μπορώ να σου πω πού θα το πάρεις φτηνά. Το προτείνουν σε συνδυασμό με διάφορα συμπλέγματα βιταμινών (ψευδάργυρος, κυστίνη κλπ). Όταν χοντραίνει το παιχνίδι, τουλάχιστον οι άντρες πάμε σε συνδυασμό big three (minox, duta, fina).
 #130396  από NansyTh
 Δευ Αύγ 13, 2018 7:12 pm
Εννοείς σκευάσματα όπως ας πούμε το regain; Προς το παρόν είμαι σε αρχικό στάδιο τριχοπτωσης κ έχω ξεκινήσει βιταμίνες σαμπουάν κτλ. Ευτυχώς έχω πολλά μαλλιά ακόμα. Απλά ήθελα να δω αν κάποιος είδε κάποιο αποτέλεσμα με βιταμίνες κτλ κ θέλω να το προλάβω να μην αυξηθεί. Όμως έχω ακούσει όντως πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο σκεύασμα. Θα ήθελα να μου πεις που μπορώ να το βρω σε περίπτωση που δεν βελτιωθούν τα πράγματα σύντομα ίσως να το δοκίμαζα.
 #130397  από Violetaa
 Δευ Αύγ 13, 2018 11:24 pm
Για το regain ξερω οτι θα δεις γρηγορα αποτελεσματα αλλα απαξ και το ξεκινησεις μετα δεν πρεπει να τ σταματησεις αλλιως θα εχεις εντονη τριχόπτωση. Μηπως να δοκιμαζες κατι πιο φυσικο ? Εφοσον εισαι και σε αρχικο σταδιο οπως λες..
 #130401  από elpida*
 Σάβ Αύγ 18, 2018 4:04 am
NansyTh έγραψε: Παρ Αύγ 10, 2018 8:53 pm Καλησπέρα σε όλους,
Έχει κάποιος να μου προτείνει καποιο σκεύασμα βιταμινών για την τριχόπτωση; Ή οποιαδήποτε άλλη θεραπεία που να είδε αποτέλεσμα. Φυσικά η τριχόπτωση έχει επιδεινωθεί λόγω φαρμάκων.
Τι αγωγή ακολουθείς; Πόσο καιρό έχει που παρουσιάστηκε η τριχόπτωση;
 #130409  από NansyTh
 Τρί Αύγ 21, 2018 8:52 pm
elpida* έγραψε:
Τι αγωγή ακολουθείς; Πόσο καιρό έχει που παρουσιάστηκε η τριχόπτωση;
Καλησπέρα Ελπιδα, παίρνω gilenya λίγο καιρό τώρα κ μου εμφανίστηκε από τη δεύτερη τρίτη εβδομάδα λήψης.
 #130411  από Aguilar
 Πέμ Αύγ 23, 2018 6:48 pm
Ο τρόπος πάντως με τον οποίο λειτουργεί η μινοξιδίλη είναι με το να ενισχύει τοπικά την αιμάτωση, ώστε οι τρίχες να λαμβάνουν περισσότερα θρεπτικά συστατικά. Η δραστική αυτή ουσία πρωτοβγήκε για να ρίχνει την αρτηριακή πίεση τη δεκαετία του '80 και τυχαία διαπιστώθηκε η ανάπτυξη τριχοφυΐας σε ορισμένους ασθενείς. Έχει λίγες παρενέργειες, αλλά στο εξωτερικό το δίνουν και over-the-counter γι'αυτό το βρίσκεις και εκτός φαρμακείων. Εκτός από το πρωτότυπο φάρμακο (Rogaine/ Regaine) κυκλοφορούν πάρα πολλά γενόσημα. Εγώ χρησιμοποιούσα την Kirkland σε αφρό και το έβαζα στα γένια για πιο γρήγορη ανάπτυξη. Ο αφρός βολεύει αφάνταστα, αλλά είναι πιο ακριβός. Με 80-90€ παίρνεις 6άδα αν ψαχτείς, από Ελλάδα ή EU (αποφεύγουμε US λόγω τελωνείου). Κάποτε για τις γυναίκες υπήρχε το 2%, πλέον καταργήθηκε νομίζω και παίρνουν και αυτές το 5%. Δύσκολα πάντως να βγάλει κανείς νέες τρίχες, απλώς σταθεροποιείται η κατάσταση και γίνεται πιο πλούσια η κώμη.

Από βιταμίνες οι πιο διαδεδομένες είναι αυτές της Biorga, της Solgar και οι Epicrin.

https://bit.ly/2wf5huo
https://bit.ly/2PdfOxB
https://bit.ly/2PGSdpY