• Τρεξιμο και ανοσοκαταστολη

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #129624  από new_angel
 Τετ Φεβ 14, 2018 11:29 pm
Καλησπερα,

Εχω λοιπον μερικες σκεψεις που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας.... Νομιζω λοιπον πως μπορει καποιος να πετυχει ανοσοκαταστολη χωρεις να περνει καποιο φαρμακο ιντερφερονες κτλ , νομιζω πως με το τρεξιμο μπορει να το πετυχει καποιος αυτο. Τα παρακατω προκυπτουν απο προσωπικα βιοματα, απο ψαξιμο στο ιντερνετ και απο κουβεντες.

Στην κεφαλα μου και μονο νομιζω πως υπαρχει μια καμπυλη που βγαινει απο μια πολυπαραγωντικη εξισωση. Δεν πιστευω οτι ειναι σωστα και απολυτα αυτα που γραφω , το αντιθετο θα ηθελα να διερευνισουμε ωστε αν τελικα δεν ξερω τι λεω να με προστατευσετε απο τον εαυτο μου και τις σκεψεις μου.

Για να αφησω λοιπον τον προλογο ,θα ηθελα να δουμε τα κοινα τις ομοιοτητες αλλα και τις διαφορες τον φαρμακων και της σωματικης ασκησης παντα ως απλοι παρατηριτες.

Μια σωματικη ασκηση πχ περπατημα τρεξιμο , γιογκα η οποια δεν ειναι υπερβατικη αλλα στα πλαισια της συντηρησης ειναι το ακριβος αντιθετο απο ολα τα φαρμακα της ΣΚΠ, δηλαδη η μη υπερβατικη ασκηση και εξασκηση ενδυναμωνει το ανοσοποιητικο συστημα συμφωνα παντα με την κοινη εμπειρια το ιντερνετ κτλ. (Δεν γνωριζω με ποιον τροπο)

Μια σωματικη ασκηση πχ τρεξιμο η οποια ειναι υπερβατικη δηλαδη εχει σκοπο να ξεπερασει το χθεσινο οριο εστω και για 1 λεπτο εστω και για ενα μετρο. Για παραδειγμα η προετοιμασια καποιου αρχαριου δρομεα για να τρεξει στον πρωτο του ημιμαραθωνιο.

Απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω οτι οταν παω να τρεξω για να κανω μια μικρη υπερβαση το βραδυ θα βασανιζομαι με τα συμπτωματα κρυολογηματος αν παω για μεγαλυτερη υπερβαση κατα πασα πιθανοτητα θα τα εχω και την επομενη ημερα. αν παω και με -5 την συνηθισμενη αποσταση στην συνηθισμενη ενταση φρεσκος και ξεκουραστος τοτε ολα καλα. Με μια συντομη αναζητηση βρηκα οτι δεν ειμαι ο μοναδικος με αυτα τα συμπτωματα....σχεδον ολοι οι δρομεις με τον εναν η τον αλλον τροπο τα εχουν, Μαλιστα νομιζω πως παιζουν τον ρολο σε αυτην την ανοσοκαταστολη που περιγραφω και τα επιπεδα του στρες απο την δουλεια, η ποιοτητα του υπνου , η ποιοτητα της διατροφης και το συνολικο αθλητικο φορτιο. Συμφωνα με ερευνες μετα απο πολυ εντονη υπερβατικη ασκηση το ανοσοποιητικο ειναι στα ταρταρα μεχρι και 72 ωρες μετα δηλαδη μηλαμε για γνωστες καταστασεις με λοιμωξεις στην καρδια στα πνευμονια κτλ.

Αραγε γιατι αφου καποιος φρεσκοδιαγνωσμενος μπορει να πετυχει ανοσοκαταστολη με την ελαφρα υπερβατικη ασκηση και εφοσον μπορει και Θελει να ασκηθει, οι γιατροι τον στελνουν στην χημεια με τρελες παρενεργειες... ποσο μαλλον οταν μετα την ασκηση το φαγητο ειναι νοστημοτερο, η ζωη ποιο ομορφη,ο υπνος καλυτερος, κτλ δεν θα αναφερω καν για καρδια αρτηριες κτλ

Γνωριζει καποιος τον μηχανισμο ο οποιος ριχνει το ανοσοποιητικο μεσο της ασκησης? Ειναι παρομοιος αραγε με τον μηχανισμο της Ιντερφερονης?


Νομιζω λοιπον οτι η υπερβατικη ασκηση ειναι καλο να γινετε στα πλαισια του λογικου ¨Ενα βημα την φορα¨ αλλα παντα, για να αποφασισουμε αν θα βγουμε απο την safe zone η θα παραμεινουμε πρεπει να περνουμε υποψην μας το πως κοιμομαστε, πως τρωμε, ποσο κουραζομαστε στην δουλεια, ποσο στρεσαρισμενοι ειμαστε την τελευταια περιοδο §,ωστε τελικα να βρουμε την χρυση τομη της ασκησης μας.
 #129641  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 17, 2018 4:16 pm
ναι η γυμνασυικη κανει πολυ καλο στην υγεια αλλα πρεπει να εχει το κουραγιο κανεις για να την κανει...πχ...πηρα τοσες ενεσεις με φλομωσαν στις παρενεργειες αδικα χωρις μια καλυτερευση ή προστασια..και τωρα που αυτοβουλα τις σταματησα και προσπαθω να γυμναστω νιωθω σαν 50 χρονων ενω ειμαι στα 21 ..η παθηση μου και το βασανο ολο αυτο αρχισε στα 16 μου ..με κατεστρεψαν και με εκαναν να μην εχω το κουραγιο για ενα τρεξιμο (μπορω να τρεξω αλλα πολυ λιγο ..λαχανιαζω ευκολα)
και το τρεξιμο ηταν απο τα αγαπημενα μου αθληματα γιατι οταν ημουν μικρη ολο ετρεχα ..μου αρεζε!
τελος παντων ..αμα μπορεις να γυμνστεις καλο ειναι να αρχισεις ..γιατι βοηθαει πολυ και στο σωμα και στην υγεια :smile-mmm:
 #129642  από Στάθης
 Σάβ Φεβ 17, 2018 9:14 pm
Γεια σου new_angel, τι τρελό θέμα ανέπτυξες, κατά βάση συμφωνώ σε πολλά που γράφεις, στους συνειρμούς σου, απλά προσθέτω το δικό μου συνειρμό, ότι η ανοσοκατασταλή του σώματος μετά από υπερβατική άσκηση, δεν έχει καμία σχέση με την χημική ανοσοκαταστολή των φαρμάκων της ΣΚΠ, καμία.

Πιστεύω, η υπερβατική άσκηση δημιουργεί κόπωση τόσο όσο, ανάλογα την ποιότητα του οργανισμού και ότι η αναπλήρωση και αναγέννηση των κυττάρων (κατά βάση μυώδες ιστούς) από την άσκηση, έρχεται από πρόσθετη ενέργεια στο σώμα, που ένας καλός οργανισμός μπορεί να δώσει από εξωτερικούς παράγοντες (διατροφή, κρυοσάουνα, βιταμίνες, ντόπες). Γιαυτό και π.χ. οι ποδοσφαιριστές (με τα υπερβατικά ατελείωτα 90' παιχνίδια) είναι διαρκώς σε κατάσταση έτοιμοι να ριχτούν στην μάχη, ακόμα και μετά από συνεχόμενες υπερβάσεις.

Ο λόγος που η υπερβατική άσκηση δεν είναι ότι καλύτερο για έναν νεοδιαγνωσμένο ασθενή, είναι πιστεύω γιατί παίρνεις ένα ευαίσθητο νευρικό σύστημα, και το ρίχνεις στην φωτιά, κάτι που ειδικά μετά από τις πρώτες υποτροπές είναι σαν να ρίχνεις και λάδι στην φωτιά.

Αυτό που χρειάζεται ένας νεοδιαγνωσμένος είναι η σταδιακή εξομάλυνση με την αντιοξείδωση και αποτοξίνωση του οργανισμού πνευματικά αλλά και σωματικά ώστε να επέλθει η ισορροπία στους νευρώνες και τον Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Αφού έχει επέλθει η ισορροπία σε βάθος χρόνου, η υπερβατική άσκηση έχει νόημα πάντα όμως με γνώμονα ότι το ΚΝΣ θα θέλει την ανάρρωση του, και ο οργανισμός την διατροφή του για αναπλήρωση της χαμένης ενέργειας. Η ανοσοκαταστολή της υπερβατικής άσκησης, έρχεται από την κακή ανάρρωση της επόμενης μέρας, κάτι που οποιοσδήποτε αθλητής καλό είναι να λάβει υπόψη. Η ανοσοκαταστολή των φαρμάκων είναι πρόβλημα σοβαρό πιστεύω, γιατί επέρχεται ανοσομετάλλαξη στα κύτταρα του οργανισμού, κάτι έτη φωτός μακριά από οποιοδήποτε αθλητική υπερβατική δραστηριότητα.
 #129645  από new_angel
 Σάβ Φεβ 17, 2018 11:04 pm
Kpoplistener έγραψε: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:16 pm ναι η γυμνασυικη κανει πολυ καλο στην υγεια αλλα πρεπει να εχει το κουραγιο κανεις για να την κανει...πχ...πηρα τοσες ενεσεις με φλομωσαν στις παρενεργειες αδικα χωρις μια καλυτερευση ή προστασια..και τωρα που αυτοβουλα τις σταματησα και προσπαθω να γυμναστω νιωθω σαν 50 χρονων ενω ειμαι στα 21 ..η παθηση μου και το βασανο ολο αυτο αρχισε στα 16 μου ..με κατεστρεψαν και με εκαναν να μην εχω το κουραγιο για ενα τρεξιμο (μπορω να τρεξω αλλα πολυ λιγο ..λαχανιαζω ευκολα)
και το τρεξιμο ηταν απο τα αγαπημενα μου αθληματα γιατι οταν ημουν μικρη ολο ετρεχα ..μου αρεζε!
τελος παντων ..αμα μπορεις να γυμνστεις καλο ειναι να αρχισεις ..γιατι βοηθαει πολυ και στο σωμα και στην υγεια :smile-mmm:

Καλησπερα,

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω οταν ξεκινησα το τρεξιμο, οχι απο τις ιντερφερονες αλλα απο το χαζο μου το κεφαλι, καπνισμα , ποτα, διατροφη , ξενυχτια κτλ. Ξεκινησα ουσιαστικα 2 μηνες μετα την πρωτη υποτροπη που ειχα , σε 400 μετρα χαλαρου τζοκινγκ επερνα τα πνευμονια στο χερι... ξεκινησα περπτημα, ποδηλατο, εκοψα το τσιγαρο και τα ποτα, προσπαθω να τρεφομαι σωστα, την πρωηγουμενη βδομαδα και ενα χρονο μετα την διαγνωση καταφερα το απιστευτο για εμενα, να τρεξω τα 4 χιλιομετρα σε κατω απο μιση ωρα.

Δεν ειναι ειρωνικο??? Οταν ημουν καλα... δεν μπορουσα να ανεβω με τα σκαλια και σημερα διαγνωσμενος με σκπ να τρεχω για μιση ωρα ασταματητα με 8 χλμ την ωρα.

Ωστοσω θελει προσοχη αν το παρακανω πιστευω η υποτροπη παραφυλαει... ωστόσο προσπαθω να κρατω μια ισοροπια και μια λογικη σειρα στον αθλητισμο....!!!! Αν δεν νιωθω στα φορτε μου απλα θα βγω για περπατημα η μπορει να μην βγω και καθολου η τελος παντον χαλαρα!!!!!

:emojis-10:
 #129664  από Kpoplistener
 Τρί Φεβ 20, 2018 8:30 am
Χερομαι πραγματικά για την αλλαγή αυτή στην ζωή σου...ίσως η ασθένεια μας φέρνει και τα καλά μπορεί να πει κανείς διότι μας προφυλάσσει τουλάχιστον από ποτά και τσιγάρα και άλλες ουσίες που καταναλώνουμε και καταστρέφεται ο οργανισμός μας σιγά σιγά...εγώ προσωπικά δεν κάπνισα αλλά ούτε πολύ φαν του αλκοόλ ειμουν όμως το έκοψα εντελώς ..ήμουν όμως υπερβολικά ευαίσθητη και προσπαθώ να το σταματήσω πλέον και τα καταφέρνω καλύτερα από ότι παλιά διότι πλέον έμαθα να σκληραγωγω τον εαυτό μου και οπότε πάω να ανχωθω Όχι ότι το καταφέρνω πάντα λέω στον εαυτό " φτάνει δεν πρόκειται να ανχωθεις δεν υπάρχει λόγος" η όταν στεναχωριέμαι για κάτι χωρίς λόγο " σταματα μην στεναχωριέσαι δεν υπάρχει αφού λόγος" αν και επίσης ( συγγνώμη τώρα το πήγα στην ψυχολογία :emojis-19: ) παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η ασθένεια στον ψυχισμό και ο ίδιος ο ψυχισμός σε αυτήν πράγμα που είναι δύσκολο να τα ισορροπήσεις ώστε να έχεις μια μέτρια κατάσταση και στην ψυχή και στον οργανισμό..πάντως χερομαι που μπορείς και γυμνάζεσαι ..εγώ προσωπικά δεν το καταφέρνω στον βαθμό που χρειάζεται τρέξιμο δεν μπορώ λόγο της εύκολης κόπωσης ..αλλά έχω κάνει μερικές φορές μεγάλο περπάτημα αρκετά χιλιόμετρα βέβαια μου βγήκε μετά η γλώσσα και λαχανιαζα σαν σκύλος και σέρνουν αλλά το κατάφερα...ξέρεις στην σκπ συμβαίνει αυτή η παράξενη μεταβολή ...την μια μέρα θα νιώθεις ότι μπορείς Μεχρι και βουνό να κινήσεις ( που λέει ο λογος ) την άλλη μέρα όμως μπορεί να μην μπορείς ούτε το τετράγωνο να κάνεις στο μέρος όπου βρίσκεσαι ..να μην μπορείς το ελάχιστο περπάτημα ..( και ξέρεις δεν γνωρίζω άμα σου συνέβη και σε εσένα αλλά οι περισσότεροι σε βλέπουν την μια μέρα έτσι καλά και όταν δεν μπορείς την άλλη σε κρίνουν και λένε " α μπορούσες χθες να κάνεις 5 χιλιόμετρα και δεν μπορείς τώρα?" Δεν καταλαβαίνουν...μόνο αν το ζήσουν θα καταλάβουν..θεωρούν την ασθένεια αυτήν προσωρινή και απλή όμως μόνο όταν κάνεις την ζει ξέρει τι "καλα" πράγματα έχει αυτή η ασθένεια ..δεν λέω έχω τα πόδια μου δόξα τον Θεό αλλά η ασθένεια αυτή η ύπουλη μπορεί ακόμα και τα πιο απίστευτα να τα κάνει πιστευτά..πότε δεν ξέρει κανείς και δεν μου αρέσει οτανε κρίνουν έτσι νιώθω χαλια :emojis-35: :emojis-24: :emojis-16: ...συγγνώμη που σου βγάζω έναν αρνητισμο ..
 #129671  από new_angel
 Τρί Φεβ 20, 2018 9:16 pm
Kpoplistener έγραψε:Χερομαι πραγματικά για την αλλαγή αυτή στην ζωή σου...
Μην νομιζεις...οπως σου ειπα αλλες μερες τρεχω αλλες περπαταω, και αλλες δεν το κουναω, ακουω το σωμα μου τα νευρα μου το πως κοιμαμε το πως τρωω το ποσες ωρες δουλεψα. Αν αισθανομαι καλα... βγαινω ανεξαρτητος αν βαριεμαι η αν λαχανιαζω ευκολα. θα τρεξω οσο τοσο οσο και με τετοιο ρυθμο που επιτρεπει η εκάστοτε κατασταση. Αν ειμαι καλα θα δωσω πονο. Αν δεν ειμαι και πολυ σιγουρος θα βγω για περπάτημα. Αλλες φορες θα κατσω σπιτι για διαλογισμο.

Μην το φοβασαι το τρεξιμο αν το γουσταρεις παντος ρωτα τον γιατρο σου,ακου το σωμα σου, και ας λαχανιαζεις.

Εγω δεν ξερω αν αυριο με ποιασει καποια υποτροπη, και ετσι το κανω γιατι μπορω τωρα, αν δεν μπορω εχει ο θεος.
 #129696  από new_angel
 Τρί Φεβ 27, 2018 9:11 pm
Άλλο ενα εδιαφερον γεγονός είναι συμφωνα με μια έρευνα του Πανεπιστημίου του Αμβούργου και της Χαίδεμβεργης ειναι πως οι καναβοΐδες υποδοχεις του ανθρώπου ερεθιζοντε με το τρεξιμο. Η λεγόμενη 'μαστούρα' του αθλητή ειναι αποδεδειγμένη!!!!! :emojis-32:

Δεν ξερω αν το τρεξιμο μπορεί να έχει τα ίδιο όφελος με την Ιατρική κάνναβη... Για όσους και μπορούν και θέλουν να το δοκιμάσουν.

Τολμώ να πω πως το πρωι οι καρποί τον χεριών μου δεν με πονάνε ποια. Ωστόσο δεν ξερω αν ειναι η διατροφή ή ασκηση ή και τα δύο η απλα ετυχε.

Βρηκα αρκετα άρθρα στα Γερμανικα ωστόσο παραθετο ενα στα αγγλικα που πιστεύω θα το καταλάβουν περισσότεροι

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... ptors.html