• ΧΩΡΙΣ ΓΛΥΚΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #128747  από Govanna
 Δευ Σεπ 11, 2017 8:38 pm
Εγώ μπορώ να κάνω καλή και ισορροπημένη διατροφή αλλά έχω τεράστιο θέμα με τα γλυκά. Χωρίς γλυκό δυστυχώ! Η ζάχαρη είναι πολύ βλαβερή στην σκλήρυνση; Μήπως εναλλακτικά μπορεί κάποιος να τρώει στέβια ή εναλλακτικά γλυκαντικά;
Απαντήστε, παρακαλώ, όσοι έχετε γνώσεις επί του θέματος διότι αν είναι να στερηθούμε όλες τις μικροαπολαύσεις, τη βάψαμε! Καλημέρα θλίψη!
 #128749  από Στάθης
 Δευ Σεπ 11, 2017 11:20 pm
Govanna έγραψε:Η ζάχαρη είναι πολύ βλαβερή στην σκλήρυνση; Μήπως εναλλακτικά μπορεί κάποιος να τρώει στέβια ή εναλλακτικά γλυκαντικά;
Η ζάχαρη είναι βασικότατη τροφή των φλεγμονών πάσης φύσεως. Δεν γνωρίζω πολλά για την στέβια, αλλά γνωρίζω ότι χημικά γλυκαντικά τύπου ασπαρτάμες κτλ, είναι ακόμα χειρότερα από την ζάχαρη. Υπάρχει και η Αγαύη, η οποία είναι της μόδας τώρα τελευταία, αλλά ανεβάζει κατά την θερμική επεξεργασία αυξημένα επίπεδα φρουκτόζης , επίπεδα που δεν είναι πολύ καλό.

Γενικά γλυκά με πολύ μέτρο, δυστυχώς, Ζάχαρη ελάχιστη έως καθόλου. Το Μέλι πιστεύω είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτο για την σκλήρυνση αν είναι ποιοτικό βέβαια.
 #128755  από new_angel
 Τρί Σεπ 12, 2017 1:25 pm
Στάθης έγραψε:
Govanna έγραψε:Η ζάχαρη είναι πολύ βλαβερή στην σκλήρυνση; Μήπως εναλλακτικά μπορεί κάποιος να τρώει στέβια ή εναλλακτικά γλυκαντικά;
Η ζάχαρη είναι βασικότατη τροφή των φλεγμονών πάσης φύσεως. Δεν γνωρίζω πολλά για την στέβια, αλλά γνωρίζω ότι χημικά γλυκαντικά τύπου ασπαρτάμες κτλ, είναι ακόμα χειρότερα από την ζάχαρη. Υπάρχει και η Αγαύη, η οποία είναι της μόδας τώρα τελευταία, αλλά ανεβάζει κατά την θερμική επεξεργασία αυξημένα επίπεδα φρουκτόζης , επίπεδα που δεν είναι πολύ καλό.

Γενικά γλυκά με πολύ μέτρο, δυστυχώς, Ζάχαρη ελάχιστη έως καθόλου. Το Μέλι πιστεύω είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτο για την σκλήρυνση αν είναι ποιοτικό βέβαια.
Τι γίνετε όμως με την ζάχαρη που έχουν τα φρούτα??? Πχ ο ανανάς η το σταφύλι.
που έχουν πολύ ζάχαρη
 #128757  από ποπη
 Τρί Σεπ 12, 2017 1:32 pm
Γεια σου Govanna,

Μπορεις να χρησιμοποιησεις με μετρο παντα ζαχαρες που προερχονται απο τη φυση, οπως μελασα και ζαχαρη απο ζαχαροτευτλο ( cane sugar).
Λευκη ζαχαρη, φρουκτοζη μακρυα ειναι το ιδιο επιβλαβη καθως απο τον βιολογικο κυκλο της γλυκολυσης - νεογλυκογεννεσης το ενα μετατρεπεται στο αλλο και αντιστροφα.
Προσωπικα οσες φορες εχω τολμησει να δοκιμασω γλυκα με λευκη ζαχαρη με εχει ρημαξει, μουδιαζει το αριστερο ποδι μην μπορωντας να το ελενξω, θολωνει η οραση, εχω τρεμουλα και γενικα φουντωνουν οι φλεγμονες μου.
Με την μελασσα που καταναλωνω με τον καφε 3 χρονια τωρα δεν εχω δει προβλημα.
Γενικα αν θελω γλυκο ψαχνω να βρω κατι χωρις γαλα και χωρις λευκη ζαχαρη.
 #128760  από Govanna
 Τρί Σεπ 12, 2017 2:54 pm
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Κομμένη η ζάχαρη, είναι γνωστό άλλωστε πως δεν ωφελεί ιδιαίτερα... Μαύρη σοκολάτα επιτρέπεται λέτε? Έναν σοκολατένιο κορμό με πικρή σοκολάτα και μπισκότα digestiv θέλω να φτιάξω και άρχισα να το σκέφτομαι... Είμαι αθεράπευτη γλυκατζού κι αν αρχίζω να αλλάζω δραστικά συνήθειες και να κόβω αγάπες και αδυναμίες στο τέλος θα γίνω... κάποια άλλη!!!
:emojis-28:
 #128766  από ποπη
 Τρί Σεπ 12, 2017 4:59 pm
Govanna έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Κομμένη η ζάχαρη, είναι γνωστό άλλωστε πως δεν ωφελεί ιδιαίτερα... Μαύρη σοκολάτα επιτρέπεται λέτε? Έναν σοκολατένιο κορμό με πικρή σοκολάτα και μπισκότα digestiv θέλω να φτιάξω και άρχισα να το σκέφτομαι... Είμαι αθεράπευτη γλυκατζού κι αν αρχίζω να αλλάζω δραστικά συνήθειες και να κόβω αγάπες και αδυναμίες στο τέλος θα γίνω... κάποια άλλη!!!
:emojis-28:

Μπορεις να τρως μαυρη σοκολατα, την ποσοτητα που αντεχει το σωμα σου χωρις να σου φουντωνουν οι φλεγμονες θα το ανακαλυψεις εσυ :)
Μην σε παιρνει απο κατω. Ολοι αλλαξαμε συνηθειες για το καλο της υγειας μας και πολλα τα αντικαταστησαμε με αλλα υγιεινοτερα. Η αρχη ειναι δυσκολη μετα θα ειναι καλυτερα θα το δεις απο τις αλλαγες που θα συμβουν στον οργανισμο σου με τον καιρο και εαν βεβαια το εχεις παρει αποφαση και τηρησεις ενα προγραμμα.
Η δικη μου εμπειρια στην αλλαγη διατροφης ειναι οτι μπορω πλεον να διαχειριστω τα συμπτωματα με μεγαλυτερη ευκολια καινα μειωθουν κατα πολυ οι υποτροπες.
 #128767  από Govanna
 Τρί Σεπ 12, 2017 5:44 pm
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ Πόπη που μοιράζεσαι μαζί μου τις εμπειρίες σου στο θέμα της διατροφής! Μ εμένα τα πράγματα δεν είναι τόσο εμφανή, δλδ δεν φουντώνουν οι υποτροπές με τη διατροφή. Ωστόσο είμαι σίγουρη πως, αφού τόσο πολύ επηρεάζουν εσένα με την ίδια ασθένεια, άρα επηρεάζουν, με πιο ύπουλο τρόπο κι εμένα!!! Απίστευτο μου φαίνεται! Με τα γαλακτοκομικά τι σου συμβαίνει? Προκαλούν παρόμοιες αντιδράσεις ? (Γλυκά και τυριά είναι οι αδυναμίες μου)
 #128769  από ποπη
 Τρί Σεπ 12, 2017 6:30 pm
Govanna έγραψε:Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ Πόπη που μοιράζεσαι μαζί μου τις εμπειρίες σου στο θέμα της διατροφής! Μ εμένα τα πράγματα δεν είναι τόσο εμφανή, δλδ δεν φουντώνουν οι υποτροπές με τη διατροφή. Ωστόσο είμαι σίγουρη πως, αφού τόσο πολύ επηρεάζουν εσένα με την ίδια ασθένεια, άρα επηρεάζουν, με πιο ύπουλο τρόπο κι εμένα!!! Απίστευτο μου φαίνεται! Με τα γαλακτοκομικά τι σου συμβαίνει? Προκαλούν παρόμοιες αντιδράσεις ? (Γλυκά και τυριά είναι οι αδυναμίες μου)

Να εισαι παντα καλα Govanna μου!
Με τα γαλακτοκομικα και την γλουτενη παρατηρησα οτι εχω δυσανεξεια, δηλ εχω πρηξιμο σε βαθμο που δυσκολευομαι μερικες φορεςνα ανασανω, μετα αρχιζουν και καποια συμπτωματα της σκπ να εμφανιζονται. Δεν σημαινει οτι ολοι εχουν θεμα με την λακτοζη για παραδειγμα, απλα καλο ειναι οτι παρατηρεις και σε ενοχλει να μην το τρως γιατι σου λεει το σωμα σου οτι δεν το θελει :)
 #128770  από Govanna
 Τρί Σεπ 12, 2017 7:17 pm
Πόπη μου
Ναι, θα πρέπει να αρχίσω να αφουγκράζομαι καλύτερα τον οργανισμό μου και τις αντιδράσεις του γιατί, όπως σου είπα δεν είναι τόσο έντονα σε μένα τα αποτελέσματα της διατροφής. Λανθασμένα πίστευα πως δεν είναι τόσο σημαντικό το τι θα φας σε αυτή τη νόσο. Εμένα πιο πολύ με τσακίζει, σε σημείο υποτροπής, η σωματική καταπόνηση και οι ψυχολογικοί παράγοντες (π.χ. αν φοβηθώ ή αγχωθώ μπορεί να μην κουνιούνται τα πόδια! Μετά. μόλις ηρεμήσω ή ξεκουραστώ, ξαναπαίρνουν μπρος! Άστα να πάνε, δηλαδή! Γι' αυτό λένε πως αυτή η νόσος είναι "δακτυλικό αποτύπωμα" διαφορετική για τον καθένα)
Πάντως, μια κοινή συνισταμένη υπάρχει στα ενοχλητικά και τα ωφέλιμα. Μπορώ να πω πως στο φόρουμ αυτό πιο πολλές απαντήσεις έχω πάρει απ' αυτές που μου δώσανε οι γιατροί, χρόνια τώρα!
Πολύ σ ευχαριστώ και σου εύχομαι να είσαι πολύ πολύ καλά!!!
 #128773  από new_angel
 Τρί Σεπ 12, 2017 10:48 pm
Παιδιά συγγνώμη που ψιλοβγενω offtopic. Με τα φρούτα τι γίνετε?? Ορισμένα έχουν αρκετή ζάχαρη. είναι και αυτά φλεγμονώδη?? Πχ ζάχαρη δεν βάζω ούτε στο τσάι ούτε στον καφέ, γλυκά σοκολάτες δεν τρώω, πεπονακι σταφυλακι καρπουζακι και λοιπά τα τιμω ιδιετερος!!! Τον χειμώνα επιστρέφω σε μήλα και πορτοκάλια κτλ.

Λέτε να την πάθω από εκεί???