• Σκλήρυνση κατά πλάκας: Το είδος γυμναστικής που βάζει «φρένο

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #128439  από Nikoskk
 Τετ Αύγ 09, 2017 10:34 pm
Σκλήρυνση κατά πλάκας: Το είδος γυμναστικής που βάζει «φρένο» στην αυτοάνοση νόσο


Στο παρελθόν, συνιστούσαν στους ασθενείς με σκλήρυνση κατά πλάκας να μην γυμνάζονται ώστε να μην επιδεινωθεί η κατάσταση της υγείας τους. Ωστόσο, είναι πλέον γνωστό και τεκμηριωμένο επιστημονικά ότι η σωματική άσκηση μπορεί να βελτιώσει αρκετά από τα τυπικά συμπτώματα της αυτοάνοσης νόσου, όπως η κόπωση και οι κινητικές δυσκολίες.

http://www.newsitamea.gr/sklirynsi-kata ... nosi-noso/
 #128450  από manolo
 Πέμ Αύγ 10, 2017 9:50 am
Καλημέρα,εγώ yoga κάνω για γυμναστική για να μαλακώνουν οι μυς των ποδιών γιατί με την σκπ σκληραίνουν και ατροφουν αφού δεν λαμβανουν σωστα τα νευρικα σήματα απο τον νωτιαίο μυελο,το καλό είναι οτι πλεον δεν χρειάζομαι δάσκαλο για να κάνω εξασκηση μετα απο 3χρονια έμαθα και κανω μόνος μου ,όταν νιωσω οτι το έχω αναγκη και κολύμπι σε συνδυασμό είναι οτι καλυτερο,ένας δάσκαλος της yogas μου είχε προτείνει και ποδήλατο για να συνηθίσουν τα πόδια να συγχρονιζονται.
 #128616  από Dimitra Bakali
 Σάβ Σεπ 02, 2017 1:21 pm
Υπάρχουν ειδικοί άνθρωποι που κάνουν γιόγκα για εμάς. Γιατί πήγα μια φορά αλλά ήταν δύσκολα για μένα..
 #130158  από ektor
 Δευ Ιουν 18, 2018 6:27 pm
Καλησπέρα σας , διαγνώστηκα το 2011 με ms (με σοβαρή πιθανότητα να προϋπήρχε από πιο παλιά) και το 2014 -15 επιδεινώθηκε αρκετά η κινητική μου κατάσταση. Οι νευρολόγοι μιλούν για προϊούσα μορφή. θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το τελευταίο τρίμηνο που ακολουθώ ένα πρόγραμμα γυμναστικής που περιλαμβάνει stretching , ενδυνάμωση και ιδιοδεκτικές ασκήσεις έχω δει αποτελέσματα που δεν είχα δει στα τρία χρόνια φυσιοθεραπείας. Ελπίζω να πάω ακόμα καλύτερα.....
 #130162  από Στάθης
 Τρί Ιουν 19, 2018 12:34 am
Konstantinos έγραψε: Τρί Ιουν 19, 2018 12:14 am Τι είναι οι ιδιοδεκτικές ασκήσεις ?
ΙΔΙΟΔΕΚΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
 #130171  από ektor
 Πέμ Ιουν 21, 2018 10:22 am
Όπως ανέφερα και παραπάνω , ακολουθώ ένα πρόγραμμα με πλούσιο ασκησιολόγιο (stretching, ενδυνάμωσης ,ιδιοδεκτικών ασκήσεων) που το συνδυάζω με καθημερινές απλές λειτουργικές κινήσεις. Τα αποτελέσματα όπως μπορώ να αντιληφθώ έχουν να κάνουν με βελτίωση των αντανακλαστικών μου, καλύτερο χειρισμό των αντικειμένων, καλύτερη στάση σώματος- συγχρονισμό άνω και κάτω άκρων (καλύτερη βάδιση) και παράλληλα μπορώ να οργανώσω την σκέψη και την συγκέντρωση μου, λιγότερο αίσθημα κόπωσης. Γενικά οι αλλαγές αυτές γίνονται αργά και σταδιακά και ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο ακόμα , αλλά για πρώτη φορά βλέποντας τα αποτελέσματα της προσπάθειας μου έχω αποκτήσει όρεξη και υπομονή...
 #130303  από Λένα
 Δευ Ιούλ 23, 2018 1:51 am
Στον αρραβωνιαστικο μου που διαγνωστηκε προσφατα συστησαν περπατημα,κολυμβιση και καλες διατασεις.Τι γνωμη εχετε?