• Κολύμπι... τελικά βοηθάει ή όχι;

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #128422  από fewtile
 Δευ Αύγ 07, 2017 1:23 pm
Απο γιατρούς κ ασθενείς ακούω πως το κολύμπι βοηθάει τα άτομα με Πολλαπλή Σκλήρυνση. Θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου -κ ελπίζω κ άλλοι να κάνετε το ίδιο- καθώς, ομολογώ, πως περίμενα περισσότερα μετά απο 2 μήνες 3-4φορες τη βδομάδα κολύμπι σε πισίνα με κ χωρίς πέδιλα!
Ναι δυναμώσανε οι μύες των τετρακεφάλων κλπ όμως η καλύτερη ευστάθεια κατά το βάδισμα -που περίμενα- δεν την είδα να βελτιώνεται!
Εντάξει μην τα μαυρίζω κ όλα, φυσικά κ κατα το κολύμπι υπήρχε το όφελος του οτι "αδειάζει" το κεφάλι απο αρνητικές σκέψεις, κ αλλάζει κανείς παραστάσεις μέσα στο νερό κλπ. απλώς δεν βλέπω αυτο που περίμενα!
Εσείς τίποτα λέτε παιδιά;
 #128423  από ποπη
 Δευ Αύγ 07, 2017 2:00 pm
Καλημερα :)

Θελει υπομονη και τον χρονο του για να δεις αλλαγες. Απο δικη μου εμπειρια σοβαρη βελτιωση ( περα απο τις μικροαλλαγες που παρατηρουσα ανα 6μηνο) ειδα μετα απο 1 1/2 χρονο, αυτο βεβαια ειναι αναλογο του καθε ανθρωπινου οργανισμου.
Μην παρατας οτι κανεις και μην καθεσαι καθε μερα να παρατηρεις αν πιανουν τοπο οι προσπαθειες, αγχωνει και μερικες φορες απελπιζει αυτο.
Εχει αποτελεσματα και θα φανουν απο εκει που δεν το περιμενεις. Καλη δυναμη και ολα καλα θα πανε θα το δεις.
 #128424  από fewtile
 Δευ Αύγ 07, 2017 2:06 pm
Σε ευχαριστώ Πόπη για την εμψύχωση! Τι ακριβώς βελτίωση είδες εσύ στη δική σου περίπτωση; Πως ήτανε το πριν κ πώς το μετά;
 #128426  από ποπη
 Δευ Αύγ 07, 2017 2:23 pm
Λοιπον οταν με χτυπησε η σκπ και πριν ξεκινησω τον αγωνα μου για να διορθωσω την κατασταση επαθα τα εξης. Παρελυσε η δεξια πλευρα του προσωπου μου, δεν μπορουσα να φαω, να πιω νερο και να μιλησω. Παρελυσε και το δεξι μου χερι. Ταυτοχρονα δεν μπορουσα να περπατησω και εκανα οχταρια, δεν ενιωθα τα ποδια μου απο τα γονατα μεχρι τους αστραγαλους. Και σα δεν φτανουν αυτα στραβωσε το δεξι μου ματι και επαθα διπλωπια ( ειχα συμπτωματα θολουρας στην οραση και νομιζα οτι ηταν αστιγματισμος).

Στην αρχη δεν πηγα στον γιατρο, προσπαθησα να τα ξεπερασω μονη μου γιατι ενω ψιλιαζομουν οτι ειχα σκπ ειχα αρνηση να το παραδεχτω και δεν ηθελα να το ακουσω.
Καταφερα να τα ξεπερασω ολα εκτος της διπλωπιας και τοτε πηγα στον γιατρο.
Εκανα μαγνητικη εγκεφαλου για το ματι και διαγνωστικα επισημα με την ασθενεια. Για καλη μου τυχη ειχα ειδη ξεκινησει διατροφη και ασκηση απο τα προηγουμενα συμπτωματα και μαζι με το πρισμα που μου δωθηκε τοτε η διπλωπια περασε σε 6 μηνες.
Δεν μου χορηγηθηκε μεχρι στιγμης κανενα φαρμακο για καλη μου τυχη.
Εχω σκπ καμια 10αρια χρονια οπως μου ειπε ο γιατρος, αλλα επισημα ειναι μονο 3, λογω καθηστεριμενης διαγνωσης.
Τωρα ειμαι πολυ καλα και αντιμετωπιζω κατι χαζοπροβληματα με τα ποδια εαν δεν προσεξω τι τρωω και τι πινω και μερικες φορες θολωνει η οραση στο δεξι ματι, αλλα το παλευω.
Αυτα τα ''ωραια''......Γι'αυτο σου λεω οτι κανεις βοηθαει και ας μην ειναι τα αποτελεσματα επιτοπου ορατα.
 #128428  από nivass
 Δευ Αύγ 07, 2017 11:09 pm
Εγω κολυμπαω 2 χρονια, εχει βελτιωθει αρκετα το περπατημα μου και παρατηρω οτι οταν λογω υποχρεωσεων δεν πηγαινω κολυμβητηριο για 3-4 βδομαδες, το βαδισμα μου "βαραινει" δηλαδη δεν σηκωνω αρκετα ψηλα τα πελματα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nivass την Τρί Αύγ 08, 2017 11:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #128435  από nivass
 Τρί Αύγ 08, 2017 11:08 pm
fewtile έγραψε:Thanks nivass, εκτός απο τα πέλματα τι άλλα θέματα είχες κατά το βάδισμα;
ειχα θεμα και με την ισορροπια (το Drunk Walking που λέμε)
οταν τελειωνω την κολυμβηση παραπαταω λίγο αλλα μετα απο μερικα λεπτα στρωνω, νιωθω σταθεροτητα και ευλυγισία στα ποδια
 #128438  από litsa
 Τετ Αύγ 09, 2017 4:23 pm
εμένα η θάλασσα με βοηθάει στο να αδειάζει το κεφάλι... και το μυαλό απο αχρηστες σκέψεις...
επίσης προσπαθώ να κάνω ασκήσεις μέσα στο νερό, ώστε να ενδυναμώνομαι...
με βοηθάει το δροσερό νερό της θάλασσας...

τώρα αναλυτικά... δεν έχω καταλαβει... πχ περισι επαθα αδυναμία μυών ενώ κολυμπουσα όλο το καλοκαίρι..

εν ολίγοις δεν περιμένω συγκεκριμένα πράγματα, αρκεί να κρατιέμαι σταθερή...
και αυτό θετικό είναι...
 #128515  από DIMITRA1982
 Κυρ Αύγ 20, 2017 4:38 pm
Καλησπέρα, εμενα η κολυμβηση μου έκανε παρα πολυ καλο..
Δυναμωσαν τα ποδια μου και ανοιξε το βημα.
Αν και μου το ελεγε η γιατρός μου πολλά χρόνια, δεν πηγαινα κολυμβητήριο..
Τώρα δεν το αλλαζω με τίποτα..

:emojis-1: :emojis-1:
 #128518  από Gianna
 Κυρ Αύγ 20, 2017 5:27 pm
Δήμητρα,
Πόσες φορές την εβδομαδα πας κολυμβητήριο? Και τι ειδους ασκήσεις κανεις?
Εγώ θυμάμαι το 2012 στις καλοκαιρινές μου διακοπές εκανα 1 έως 1,5 ώρες την ημερα. Και στο τελος των διακοπών ήμουν σενια!!!!
Μετα το παράτησαν και με παράτησε...
:smile-sadsmile: