• Κολύμπι... τελικά βοηθάει ή όχι;

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #128519  από DIMITRA1982
 Κυρ Αύγ 20, 2017 5:33 pm
Gianna έγραψε:Δήμητρα,
Πόσες φορές την εβδομαδα πας κολυμβητήριο? Και τι ειδους ασκήσεις κανεις?
Εγώ θυμάμαι το 2012 στις καλοκαιρινές μου διακοπές εκανα 1 έως 1,5 ώρες την ημερα. Και στο τελος των διακοπών ήμουν σενια!!!!
Μετα το παράτησαν και με παράτησε...
:smile-sadsmile:
Κολυμβητήριο το χειμώνα εκανα 40 ΛΕΠΤΑ με φυσικοθεραπευτή. Εκανα ασκήσεις οχι μόνο κολύμπι 2 φορές την βδομαδα και άλλες 2 φυσικοθεραπεια. Τωρα στην θάλασσα καθε μέρα μιση ωρα.
 #128520  από Gianna
 Κυρ Αύγ 20, 2017 7:16 pm
Δήμητρα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!
Ο ίδιος φυσικοθερσπευτης στα κανει? Η τον παρέχει το κολυμβητήριο?

Σε βρίσκω ιδιαίτερα δυναμική και προσηλωμενη στον στοχο σου!!!
Σου εύχομαι τα καλυτερα!!!
:happy-cheerleadersmileygirl:
 #128521  από DIMITRA1982
 Κυρ Αύγ 20, 2017 7:27 pm
Gianna έγραψε:Δήμητρα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!
Ο ίδιος φυσικοθερσπευτης στα κανει? Η τον παρέχει το κολυμβητήριο?

Σε βρίσκω ιδιαίτερα δυναμική και προσηλωμενη στον στοχο σου!!!
Σου εύχομαι τα καλυτερα!!!
:happy-cheerleadersmileygirl:
Οχι αλλου κανω φυσικοθεραπεια και αλλου πισινα. Πισινα κανω σε κέντρο αποκατάστασης και έχουν φυσικοθεραπευτές. Βέβαια αν θελω μπορω να κανω και στο κέντρο φυσικοθεραπεια αλλα επειδη το φυσικοθεραπευτή μου τον ξερω Χρονια και με εχει βοηθήσει πολυ!!! Του εχω εμπιστοσύνη και δεν τον αλλαζω...
Τωρα ξεκινησα και ρεφλεξολογια και βελονισμό. Μου είπαν οτι βοηθαει... Να δουμε ...
 #128522  από Gianna
 Κυρ Αύγ 20, 2017 7:43 pm
Σε ευχαριστώ και παλι!!
Θα δω πλεον το θέμα κολύμβησης πιο ένθερμα!
Όσο αφορα το βελονισμό κάνω κατα καιρους.. Με έχει βοηθήσει σε κατα μέρη πόνους.. Πχ μου απομάκρυνε αφόρητο πόνο απο το γονατο..
Να θυμάσαι οτι δεν είναι εφάπαξ τα αποτελεσματα αλλά κατα καιρους θα κανεις λιγες συνεδρίες και θα αποκομμιζεις οφέλη!!! Στην Κίνα είναι ολόκληρη επιστήμη και δοκιμασμένη απο αιώνες!!!!
Μονο που θα σουβαλει τις βελόνες έμπειρος φυσικοθεραπευτης ή βελονιστης!!!
Σε χαιρετω!!
:emojis-1:
 #128548  από costas1968
 Παρ Αύγ 25, 2017 12:40 pm
fewtile έγραψε:Απο γιατρούς κ ασθενείς ακούω πως το κολύμπι βοηθάει τα άτομα με Πολλαπλή Σκλήρυνση. Θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου -κ ελπίζω κ άλλοι να κάνετε το ίδιο- καθώς, ομολογώ, πως περίμενα περισσότερα μετά απο 2 μήνες 3-4φορες τη βδομάδα κολύμπι σε πισίνα με κ χωρίς πέδιλα!
Ναι δυναμώσανε οι μύες των τετρακεφάλων κλπ όμως η καλύτερη ευστάθεια κατά το βάδισμα -που περίμενα- δεν την είδα να βελτιώνεται!
Εντάξει μην τα μαυρίζω κ όλα, φυσικά κ κατα το κολύμπι υπήρχε το όφελος του οτι "αδειάζει" το κεφάλι απο αρνητικές σκέψεις, κ αλλάζει κανείς παραστάσεις μέσα στο νερό κλπ. απλώς δεν βλέπω αυτο που περίμενα!
Εσείς τίποτα λέτε παιδιά;

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!
 #128549  από costas1968
 Παρ Αύγ 25, 2017 12:54 pm
DIMITRA1982 έγραψε:
Gianna έγραψε:Δήμητρα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!
Ο ίδιος φυσικοθερσπευτης στα κανει? Η τον παρέχει το κολυμβητήριο?

Σε βρίσκω ιδιαίτερα δυναμική και προσηλωμενη στον στοχο σου!!!
Σου εύχομαι τα καλυτερα!!!
:happy-cheerleadersmileygirl:
Οχι αλλου κανω φυσικοθεραπεια και αλλου πισινα. Πισινα κανω σε κέντρο αποκατάστασης και έχουν φυσικοθεραπευτές. Βέβαια αν θελω μπορω να κανω και στο κέντρο φυσικοθεραπεια αλλα επειδη το φυσικοθεραπευτή μου τον ξερω Χρονια και με εχει βοηθήσει πολυ!!! Του εχω εμπιστοσύνη και δεν τον αλλαζω...
Τωρα ξεκινησα και ρεφλεξολογια και βελονισμό. Μου είπαν οτι βοηθαει... Να δουμε ...
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ...TAKE YOUR TIME AND BE COOL ΒΑΒΥ........ :emojis-32:
 #128550  από fewtile
 Παρ Αύγ 25, 2017 4:35 pm
costas1968 έγραψε:ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!
Και αναρωτιέμαι... η ευστάθεια βελτιώνεται με κάποιον τρόπο τελικά άραγε;
 #128558  από litsa
 Κυρ Αύγ 27, 2017 12:23 am
ενω κολυμπάω όλο το καλοκαίρι.. περισι επαθα αδυναμία στους μυες στα πόδια για αρκετό καιρό ...

με ασκήσεις με φυσιοθεραπευτή βελτιώθηκα, και μου ειπε ότι η θαλασσα δεν καλύπτει όλες τις ομάδες των μυών...

βέβαια η θαλασσα οφελεί, αλλα δεν ειναι για όλα.. ή εξαρτάται απο τις διαθέσεις της κυρίας καριολάιν - κοινός την σκπ

καλή δύναμη σε όλους μας!
 #128559  από fewtile
 Κυρ Αύγ 27, 2017 12:31 am
Λίτσα σε τι ακριβώς βελτιώθηκες, στην ευστάθεια κ εαν ναι με τι είδους ασκήσεις;
 #128580  από litsa
 Τρί Αύγ 29, 2017 1:31 pm
η θάλασσα με βοηθάει να ...κατεβάζω θερμοκρασία σώματος, με ότι αυτό συνεπάγεται... η θάλασσα βοηθάει γενικά

για την ευστάθεια βοηθάνε συγκεκριμένες ασκήσεις με την βοήθεια φυσιοθεραπευτή.
επίσης και συμπληρώματα διατροφής, βοηθάνε...

καλή συνέχεια!