• Ειναι αρκετες αυτες?

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #127638  από away
 Τρί Απρ 11, 2017 1:12 pm
Χαιρετε,

Παιρνω Avonex και μαζι με αυτο καταναλωνω βιταμινη D3, κουρκουμα και Moller's Forte Omega-3.
Εχω την απορια μηπως θελω και κατι αλλο.
Καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
 #127659  από ποπη
 Τετ Απρ 12, 2017 6:03 pm
Καλησπερα :)

Πορτοκαλαδα σε καθημερινη βαση για βιτ C που ειναι απαραιτητη για το ανοσοποιητικο και εξαιρετικα αντιοξειδοτικη, και επιση εξαιρετικα αναγκαιο ολο το συμπλεγμα βιτ B για το νευρολογικο συστημα του σωματος.

Ετσι ξεπερασα σοβαρα μουδιασματα στα ποδια και τα δαχτυλα των ποδιων, μετα απο εναμιση χρονο χρησης εχω μουδιασμα μια στο εκατομυριο. Στις πολυ δυσκολες στιγμες βασιλικος πολτος που ειναι βαλσαμο. Αυτα απο εμενα, πιστευω να βοηθησω :)
 #127662  από away
 Πέμ Απρ 13, 2017 8:48 am
ποπη έγραψε:Καλησπερα :)

Πορτοκαλαδα σε καθημερινη βαση για βιτ C που ειναι απαραιτητη για το ανοσοποιητικο και εξαιρετικα αντιοξειδοτικη, και επιση εξαιρετικα αναγκαιο ολο το συμπλεγμα βιτ B για το νευρολογικο συστημα του σωματος.

Ετσι ξεπερασα σοβαρα μουδιασματα στα ποδια και τα δαχτυλα των ποδιων, μετα απο εναμιση χρονο χρησης εχω μουδιασμα μια στο εκατομυριο. Στις πολυ δυσκολες στιγμες βασιλικος πολτος που ειναι βαλσαμο. Αυτα απο εμενα, πιστευω να βοηθησω :)
Καλημερα και να 'σαι καλα!! Για τις Β κατι ειχα διαβασει οποτε μαλλον θα ενταχθουν στο menu και αυτες. Τωρα πως θα τις κατεβαζω ειναι ενα θεμα. Καθε ωρα απο μια μαλλον.
 #127666  από Ελιζα
 Πέμ Απρ 13, 2017 2:37 pm
Αλεξη μου μην το παρακανεις ομως!!!
 #127667  από ποπη
 Πέμ Απρ 13, 2017 2:57 pm
Καλημερα και να 'σαι καλα!! Για τις Β κατι ειχα διαβασει οποτε μαλλον θα ενταχθουν στο menu και αυτες. Τωρα πως θα τις κατεβαζω ειναι ενα θεμα. Καθε ωρα απο μια μαλλον.[/quote]


Οπου μπορω να βοηθησω απο εμπειρια και δοκιμη θα προτινω :)

μην τις φοβασαι τις βιταμινες δεν προκαλουν κακο, αρκει μια εξεταση αιματος βιταμινων να δεις σε τι επιπεδα βρισκεσαι. Αν ειναι υψηλα τα επιπεδα δεν χρειαζεσαι εξτρα.
Προσφατη εμπειρια μου: για εναμιση χρονο παιρνω ασταματητα σχεδον πολυβιταμινες, εξτρα συμπλεγμα Β, και ιχθυελαιο. Εκανα εξαιταση αιματος και παρολα αυτα ο γιατρος μου δεν μου βρηκε ικανοποιητικα τα επιπεδα της D αν και ηταν μεσα στα φυσιολογικα απο τις βιτ που επαιρνα. Παρολα αυτα μου ειπε να προσθεσω εξτρα D και να μην σταματησω τις αλλες, απλα να τις παρακολουθω.
Οποτε μην εχεις φοβο :)
ΥΓ: ακομα δεν μου παρεχεται φαρμακευτικη θεραπεια.
 #127668  από away
 Πέμ Απρ 13, 2017 3:05 pm
Ελιζα απλως μια για το μεσημερι θελω...αν και το να παρακανω κατι ειναι ο κανονας μου σε οτι κανω, παντως θα ακολουθησω την συμβουλη σου(μεγαλωνει η μυτη τωρα).

ποπη ηδη βοηθησες και οποτε χρειαστει θα σε ενοχλησω, σε ευχαριστω!!! Χωρις φαρμακο για την ωρα ε? Και να μην το χρειαστεις ποτε!!! :smile-muscle:
 #130145  από Δημητρα Αρτ
 Σάβ Ιουν 16, 2018 11:37 am
ποπη έγραψε: Πέμ Απρ 13, 2017 2:57 pm Καλημερα και να 'σαι καλα!! Για τις Β κατι ειχα διαβασει οποτε μαλλον θα ενταχθουν στο menu και αυτες. Τωρα πως θα τις κατεβαζω ειναι ενα θεμα. Καθε ωρα απο μια μαλλον.

Οπου μπορω να βοηθησω απο εμπειρια και δοκιμη θα προτινω :)

μην τις φοβασαι τις βιταμινες δεν προκαλουν κακο, αρκει μια εξεταση αιματος βιταμινων να δεις σε τι επιπεδα βρισκεσαι. Αν ειναι υψηλα τα επιπεδα δεν χρειαζεσαι εξτρα.
Προσφατη εμπειρια μου: για εναμιση χρονο παιρνω ασταματητα σχεδον πολυβιταμινες, εξτρα συμπλεγμα Β, και ιχθυελαιο. Εκανα εξαιταση αιματος και παρολα αυτα ο γιατρος μου δεν μου βρηκε ικανοποιητικα τα επιπεδα της D αν και ηταν μεσα στα φυσιολογικα απο τις βιτ που επαιρνα. Παρολα αυτα μου ειπε να προσθεσω εξτρα D και να μην σταματησω τις αλλες, απλα να τις παρακολουθω.
Οποτε μην εχεις φοβο :)
ΥΓ: ακομα δεν μου παρεχεται φαρμακευτικη θεραπεια.
[/quote]
Βιταμίνη D3, εμείς οι σκπούληδες, πρέπει να παίρνουμε πάνω από 2000 IU ημερησίως. Τού ξέφυγε τού γιατρού μου και μού το είπε, πάνω σε κρίση ειλικρίνιας :emojis-1:
 #130239  από ποπη
 Τρί Ιούλ 10, 2018 1:31 pm
αφου ξεφυγε κατι ειναι και αυτο. :emojis-3:
Εμενα μου εχει χορηγησει 5000 μοναδες D την ημερα.
 #130314  από Λένα
 Τρί Ιούλ 24, 2018 5:13 pm
Στον αρραβωνιαστικο μου εδωσαν μια αμπουλα που την παιρνει μια φορα εβδομαδιαιως....Μολις βρω το κουτι θα θυμηθω και το ονομα