• Χορτοφαγία και ΣΚΠ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #126617  από Dhm
 Δευ Φεβ 13, 2017 8:50 pm
Καλησπέρα στην παρέα! :) Για όσους ίσως να με θυμούνται, χάθηκα αρκετά από την παρέα και αυτό γιατί είμαι αρκετά καλά με την υγεία μου! :)
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω_ίσως να φανεί χαζό_είναι αν έχει κάποιος εμπειρία με χορτοφαγία κλπ. Αν ναι, επηρεάζει αρνητικά ή θετικά την εξέλιξη της ΣΚΠ;
Ευχαριστώ :)
 #129135  από Kpoplistener
 Τρί Νοέμ 21, 2017 10:31 am
Πλέον θα έλεγα ότι επιρεαζει αρνητικά η χορτοφαγία διότι υπάρχουν φυτοφάρμακα τα οποία μόνο βλάβες δημιουργούν ...καλό είναι να πηγαίνουμε με από όλα αλλά με μέτρο
 #129147  από Στάθης
 Τρί Νοέμ 21, 2017 11:16 am
Kpoplistener έγραψε:Πλέον θα έλεγα ότι επιρεαζει αρνητικά η χορτοφαγία διότι υπάρχουν φυτοφάρμακα τα οποία μόνο βλάβες δημιουργούν ...καλό είναι να πηγαίνουμε με από όλα αλλά με μέτρο
Είχα ακούσει κάτι απίστευτο από ένα γιατρό (χορτοφάγο) για το θέμα της χορτοφαγίας και το μεταφέρω.

- Έλεγε λοιπόν ότι όταν ένα φυτό μπορεί να περιέχει φυτοφάρμακο και αυτό να μεταφερθεί κατόπιν καλού πλυσίματος, μαγείρεμα κτλ. στο σώμα μας κατά ένα ποσοστό 0.1% και ναι επιβαρύνει κάπως τον οργανισμό αλλά η τοξική ποσότητά του είναι αρκετά μικρή και έχει το τρόπο το σώμα μας να το διαχειριστεί.
- Συνέχισε λέγοντας ότι όταν το φυτό αυτό το τρώει μια αγελάδα, ένα χοιρινό, ένα ζωντανό (άπλυτο, αμαγείρευτο) τότε πολλαπλασιάζεται η τοξίνη στο σώμα του ζώου κατά ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό.
- Όταν μετά τρώμε το μοσχάρι, την σπάλα ή το ψαρονέφρι, τότε μολυνόμαστε πολύ περισσότερο από ότι θα μολυνόμασταν αν τρώγαμε το φυτό και αυτό σε βάθος χρόνου δεν μπορεί να το διαχειριστεί το σώμα μας.

Τα άνω τα είπε γνωστός γιατρός, και μου ακούγονται πολύ λογικά.
 #129157  από Kpoplistener
 Τρί Νοέμ 21, 2017 11:29 am
Δεν ξέρω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τους γιατρούς αλλά πιστεύω ότι όλα πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο το μόνο που γνωριζω
 #129202  από Dhm
 Παρ Νοέμ 24, 2017 6:24 pm
Update από τότε που το είχα ρωτήσει αυτό είναι πως συνεχίζω...Με την διαφορά πως δεν κάνω τόσο αυστηρή χορτοφαγία. Δηλαδή είμαι αυστηρή ως προς το κόκκινο κρέας το οποίο και περιέχει τις περισσότερες τοξίνες αν δεν κάνω λάθος, ψάρι τρώω όποτε τύχει (επειδή μένω μόνη ως φοιτήτρια δεν το μαγειρεύω εύκολα χαχα) και πουλερικά μια φορά την εβδομάδα. Αυτό μου είπε και ο ομοιοπαθητικός μου δηλαδή πως είμαι αλκαλικός οργανισμός (αν θυμάμαι καλά) και πως δεν μου κάνει πολύ καλό το κόκκινο κρέας και ότι πρέπει να τρώω νομίζω περισσότερα χορταρικά κλπ. Δεν μπορώ να πω πως έχω δει αξιοσημείωτη διαφορά. Ίσως προς το θετικό όμως μόνο να υπάρχει κάποια βελτίωση :)
Η νευρολόγος μου προφανώς και γέλασε όταν άκουσε περί χορτοφαγίας, όταν όμως είδε τις (ίσως βελτιωμένες) εξετάσεις αίματός μου είπε περιπαιχτικά πως που πάει η χορτοφαγία. :)
Γενικώς θέλει πολλή προσοχή η διατροφή και είναι μάλλον πολύ υποκειμενική στον καθένας μας. Τέλος, να πω πως κάποια στιγμή είναι να κάνω και τεστ με τον ομοιοπαθητικό μου ως προς το ποιες τροφές μου ρίχνουν την ενέργεια
Να προσέχετε τι βάζετε στον οργανισμό σας :*
 #129218  από Dhm
 Δευ Νοέμ 27, 2017 8:57 pm
https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... 4-71430309

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό :)