• Σκπ και διατροφη

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #123292  από Nikoskk
 Κυρ Δεκ 11, 2016 3:35 pm
καλησπερα!
αν και δεν καταναλωνω αλατι , το ελληνικο αλατι οπως το εχω δει απο ενα φιλο που παραγει ανθο αλατιου με φυσικες μεθοδους και χωρις προσθετα διαφερει απο ολα τα επιτραπεζια ,ιμαλαιων κτλ που ειναι απο ορυχεια ,το φυσικο αλατι περιεχει πληθωρα ιχνοστειχειων κ.α. και συμφωνω και με αυτα που αναφερονται παραπανω.
καποιος που εχει μια διατροφη πλουσια σε φρουτα και λαχανικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται το αλατι.
οι περισσοτεροι οπως βλεπω και απο ατομα που γνωριζω δεν προσεχουν την διατροφη τους ενω το ξερουν οτι αυτο τους βλαπτει ,εγω το βλεπω σαν τροπο ζωης την καλη διατροφη και ολα ειναι μια ΙΔΕΑ το τη φαμε η δεν θα φαμε,απλως μια αποφαση χρειαζεται!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikoskk την Κυρ Δεκ 11, 2016 3:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #123294  από Ελιζα
 Κυρ Δεκ 11, 2016 3:42 pm
Nikoskk έγραψε:καλησπερα!
αν και δεν καταναλωνω αλατι , το ελληνικο αλατι οπως το εχω δει απο ενα φιλο ανθο αλατιου το παραγει με φυσικες μεθοδους και χωρις προσθετα διαφερει απο ολα τα επιτραπεζια ,ιμαλαιων κτλ που ειναι απο ορυχεια ,το φυσικο αλατι περιεχει πληθωρα ιχνοστειχειων κ.α. και συμφωνω και με αυτα που αναφερονται παραπανω.
καποιος που εχει μια διατροφη πλουσια σε φρουτα και λαχανικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται το αλατι.
οι περισσοτεροι οπως βλεπω και απο ατομα που γνωριζω δεν προσεχουν την διατροφη τους ενω το ξερουν οτι αυτο τους βλαπτει ,εγω το βλεπω σαν τροπο ζωης την καλη διατροφη και ολα ειναι μια ΙΔΕΑ το τη φαμε η δεν θα φαμε,απλως μια αποφαση χρειαζετα!

Σωστος!!!!!!
 #123311  από tom80
 Κυρ Δεκ 11, 2016 5:40 pm
George Good News , MARINA21, Kath, sofia13 και ΝΤΙΑΝΑ σας ευχαριστώ.

Αγαπητή MARINA21,
Μπορούμε να βρούμε 2 τύπους άλατος:
1) Ακατέργαστο ή ΜΗ ραφιναρισμένο αλάτι (θαλασσινό αλάτι), το οποίο αποτελείται από 84% χλωριούχο νάτριο (NaCl) και 16% άλλα μέταλλα και
2) το Εξευγενισμένο ή ραφιναρισμένο αλάτι, το οποία αποτελείτε από 97,5% χλωριούχο νάτριο (NaCl) και περίπου 2,5% χημικά πρόσθετα

Το NaCl αποτελείται από 40% Νάτριο και 60 % Χλώριο, δηλαδή 1g αλατιού ισοδυμανεί με 0,4 g Νατρίου.

Προφανώς αναφέρεσαι σε
http://www.biodinami.gr/%CE%B1%CE%BB%CE ... BF.el.aspx

Αυτό το αλάτι Μεσολογγίου ανήκει στο Ακατέργαστο ή ΜΗ ραφιναρισμένο αλάτι (θαλασσινό αλάτι) έχει πράγματι λιγότερο NaCl και είναι πιο πλούσιο σε μέταλλα και ιχνοστοιχεία (όπως μαγνήσιο, ασβέστιο, κάλιο, βρώμιο και φώσφορο κ.α.) από το Εξευγενισμένο ή ραφιναρισμένο αλάτι αλλά υστερεί σε περιεκτικότητα σε ιώδιο μιας και το Εξευγενισμένο ή ραφιναρισμένο αλάτι είναι εμπλουτισμένο με Ιώδιο. Το άνθος αλατιού θεωρείται καλύτερο και από το ακατέργαστο ραφιναρισμένο.
 #123324  από MARINA21
 Κυρ Δεκ 11, 2016 6:32 pm
Tom80 σ'ευχαριστω πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου!!!:smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
 #123400  από ποπη
 Τρί Δεκ 13, 2016 1:18 pm
Ποπή η ανάρτηση μου δεν περιέχει καμία απολύτως μομφή ως προς αυτά που γράφεις αλλά γενικά για το τι πιστεύει ο κόσμος στην Ελλάδα.

Εύχομαι να μην παρεξηγηθώ.

Να είσαι γερή[/quote]



Γεια σου Tom,

Δεν μενω Ελλαδα και δεν με νοιαζει τι προτεινουν οι γιατροι και τα νοσοκομεια στην Ελλαδα. Ευτυχως που μου ξεσπασε η ασθενεια στο εξωτερικο Αυτα που γραφω παραπανω δεν ειναι μονο προσωπικη μου αποψη, εχω παρει το οκ απο τους γιατρους μου εδω στην Αγγλια. Δεν θα κατσω να αναλυσω ποιοι εχουν καλυτερη περιθαλψη......Επισης δεν πιεσα ποτε κανεναν να ακολουθησει τη διατροφη που κανω εγω. Αυτο ειναι μια προσωπικη επιλογη. Ο καθενα ξερει το σωμα του και ( υποτιθεται) γνωριζει και τι να κανει. Σε ευχαριστω για το μαθημα διατροφης αλλα εχω σπουδασει χημεια και ξερω τι δινω στον οργανισμο μου :)

Να εισαι και εσυ παντα γερος και δυνατος :)
 #123403  από greekinholland
 Τρί Δεκ 13, 2016 3:30 pm
Στα χρόνια που έχω την ΣΚΠ έχω διαβάσει αρκετά, έχω δει πολλούς γιατρούς και Ελλάδα αλλά κυρίως εξωτερικό και όχι μόνο νευρολόγους. Στο ολλανδικό σύστημα υγείας δόξα το Θεό, έχω την δυνατότητα ολιστικής αντιμετώπισης. Τι θέλω να πω, έχω δει όλες τις εμπλεκόμενες ειδικότητες σε οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να προκαλέσει η ΣΚΠ και έχω κάνει όλες τις πιθανές εξετάσεις. Επίσης έχω πρόσβαση σε κάθε εναλλακτική θεραπεία. Τώρα έχω καταλήξει σε αυθαίρετα προσωπικά συμπεράσματα για τον τρόπο που βλέπει καθένας την αντιμετώπιση της ασθένειας αυτής. Καθένας μας καταρχήν διαλέγει το καλύτερο κατά την γνώμη του για τον εαυτό του. Τώρα υπάρχουν δύο δρόμοι, της επιστήμης με ότι αυτό συνεπάγεται και της εναλλακτικής αντιμετώπισης. Βλέπω στο θέμα αυτό ας πούμε της διατροφής ή κατά καιρούς στα θέματα των διαφόρων φαρμακευτικών αγωγών απόψεις θα έλεγα παράξενες. Είδα ένα ειδικό ας πούμε διατροφολόγο κλινικό ειδικευμένο σε νευρολογικές παθήσεις, μετά από εξετάσεις πολλές, καταλήξαμε σε μια διατροφή για μένα. Τα διάφορα " θεραπευτικά πρωτόκολλα διατροφής" που είναι γεμάτο το διαδίκτυο ή της εναλλακτικής θεραπευτικής, από πιο σοβαρό πανεπιστήμιο πέρασαν την βάσανο της απόδειξης μέσω έρευνας, μελετών και δημοσιεύσεων. Ο καθένας μας όπως είπα και παραπάνω είναι ελεύθερος άνθρωπος , διαλέγει ότι νομίζει, απλά ας είμαστε όλοι πολύ προσεκτικοί σε ότι βάζουμε στη "κοινή τράπεζα" γνώσης αυτού του φόρουμ. Καλύτερα ας πούμε λιγότερα, παρά λανθασμένα ίσως.
 #123406  από ποπη
 Τρί Δεκ 13, 2016 4:34 pm
Εδω ειναι καθαρα επιστημονικο φορουμ η' μπορουμε ολοι να εκφραζουμε ελευθερα βιωματα μας σχετικα με την ασθενεια η' απαγορευεται?
Πιο επικινδυνο ειναι να χριζεται το ιντερνετ μεσω ¨μορφωσεως¨παρα να εκφραζει ο καθε ανθρωπος βιωματα.
Και στην τελικη οποιος θελει συμφωνει η' διαφωνει, δεν θα περασει κανενας απο δικαστηριο για αυτα που λεει.
 #123409  από Ελιζα
 Τρί Δεκ 13, 2016 4:58 pm
ποπη έγραψε:Εδω ειναι καθαρα επιστημονικο φορουμ η' μπορουμε ολοι να εκφραζουμε ελευθερα βιωματα μας σχετικα με την ασθενεια η' απαγορευεται?
Πιο επικινδυνο ειναι να χριζεται το ιντερνετ μεσω ¨μορφωσεως¨παρα να εκφραζει ο καθε ανθρωπος βιωματα.
Και στην τελικη οποιος θελει συμφωνει η' διαφωνει, δεν θα περασει κανενας απο δικαστηριο για αυτα που λεει.

Ποπη :smile-clapping: :smile-clapping: