• Σκπ και διατροφη

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #123248  από tom80
 Σάβ Δεκ 10, 2016 5:25 pm
Γεια σου Πόπη,
ποπη έγραψε: μπορεις να τρως κρεας (απεφυγε το χοιρινο) απλα οχι και καθε μερα.
Η αρνητική επίδραση στην υγεία από το κρέας οφείλεται κυρίως στα λιπαρά συστατικά του(κορεσμένα Λιπαρά οξέα) τα οποία επιδρούν αρνητικά στο καρδιοαγγειακό σύστημα αυξάνοντας κυρίως τόσο την κακή χοληστερόλη (LDL) όσο και την ολική χοληστερόλη. Στο χοιρινό κρέας π.χ. στη χοιρινή μπριζόλα το λίπος είναι διαχωρισμένο από την πρωτεΐνη και μπορεί εύκολα να αφαιρεθεί και ως εκ τούτου να μην καταναλωθεί, αντίθετα στο μοσχαρίσιο το λίπος είναι διασπαρμένο μέσα στην πρωτεΐνη και δεν μπορεί να αφαιρεθεί, πριν την κατανάλωση.

Το κρέας κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητο για τη διατροφή ατόμων με ΠΣ, όχι μόνο λόγω της περιεκτικότητας του σε υψηλά βιοδιαθέσιμο σίδηρο αλλά κυρίως για τις πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας (με όλα τα απαραίτητα αμινοξέα) σε συνδυασμό με μια πλειάδα άλλων απαραίτητων συστατικών για τη λειτουργιά του ΚΝΣ.

ποπη έγραψε: Για το αλατι υπαρχουν και εναλλακτικες οπως αλατι ιμαλαιων (ροζ). ειναι πολυ καλυτερο και υγειινοτερο απο το ασπρο.
Αυτό με το πολύ «υγιεινό» πακιστανικό αλάτι ροζ χρώματος έχει πολύ πλάκα!!!
Πως κατάφεραν άραγε οι Πακιστανοί να πουλήσουν την «υγειόνοτητα» του και τόσος πολύς κόσμος (ειδικά στην Ελλάδα) να το πιστέψει είναι πραγματικά ασύλληπτο. Εμείς εδώ στο Ελλαδιστάν παράγουμε εξαιρετικά υγιεινά τρόφιμα όπως το εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο και το ελληνικό μέλι και την «υγειόνοτητα» τους που είναι αληθινή, πραγματική τεκμηριωμένη με εκατοντάδες μελέτες δεν μπορούμε να την πουλήσουμε. Προτείνω άμεσα, Έλληνες παραγωγοί ελαιολάδου και μελιού να παρακολουθήσουν σεμινάρια στο Πακιστάν για να εντρυφήσουν στο Know-how του πως πουλάω την «υγειόνοτητα».

Η αλήθεια είναι ότι το πακιστανικό αλάτι ροζ χρώματος είναι εξίσου βλαβερό για την υγεία όσο και το κοινό αλάτι.

ποπη έγραψε: Το ιδιο και για τη ζαχαρη......ειναι η χειροτερη, μπορεις να την αντικαταστησεις με μελασσα,μαυρη ζαχαρη. Δεν θα σου λειψει τιποτα απο την διατροφη :)


Η ζάχαρη είτε λευκή είτε καστανή με το που εισέρχεται στον ανθρώπινο οργανισμό του προκαλεί ΣΟΚ, αναγκάζοντας το πάγκρεας να λειτουργήσει σε υψηλούς ρυθμούς για να παράγει πολύ ινσουλίνη η οποία θα ρυθμίσει με την σειρά της τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να καταναλώνουμε ζάχαρη ποτέ. Η στέβια αποτελεί ιδανική εναλλακτική λύση.
ποπη έγραψε: αν δεν θελεις να παρεις μονο d και φοβασαι την υπερβιταμινωση μπορεις να παρεις πολυβιταμινες
Η βιταμίνη D είναι για τον ανθρώπινο οργανισμό ότι η χλωροφύλλη για τα φυτά. Η δόση είναι 8.000 IU/day βιταμίνης D πριν τον ύπνο. Είναι τουλάχιστον εγκληματικό στις μέρες μας (έτος 2016) και μετά από τόσες μελέτες για την επίδραση της βιταμίνης D στην ΠΣ άτομα με ΠΣ να μην λαμβάνουν βιταμίνη D. Οι περισσότεροι βέβαια απλά ακούν ότι τους λέει ο νερολόγος τους. Απλά οι νευρολόγοι δεν ξέρουν την επίδραση της βιταμίνης D στην ΠΣ, δεν ξέρουν π.χ. ποια η σχέση της βιταμίνης D με την παραθορμόνη, ποια η διαφορά της 25(ΟΗ) με την 1,25 (ΟΗ), αυτά τα γνωρίζουν οι ενδοκρινολόγοι!!! Και καλά δεν ξέρουν οι νερολόγοι δεν πρέπει να διαβάσουν? πήραν δηλαδή ένα πτυχίο το 1992 και είναι ειδικοί το 2016 στην ΠΣ? Μια ενιαία και αδιαίρετη δεν είναι η επιστήμη? Για την ίδια ασθένεια δεν μιλάμε? Την Σκλήρυνση κατά Πλάκας?

Ποπή η ανάρτηση μου δεν περιέχει καμία απολύτως μομφή ως προς αυτά που γράφεις αλλά γενικά για το τι πιστεύει ο κόσμος στην Ελλάδα.

Εύχομαι να μην παρεξηγηθώ.

Να είσαι γερή
 #123255  από Ελιζα
 Σάβ Δεκ 10, 2016 11:22 pm
Καθενας με τις θεωριες του!!!
 #123257  από MARINA21
 Σάβ Δεκ 10, 2016 11:38 pm
Tom σε ευχαριστουμε!είσαι πολύ διαφωτιστικός πράγματι, οπότε σε έχω διαβάσει.Και συμφωνω σε αυτά που γράφεις για ολα, ζάχαρη, αλάτι, κρέας...το έχω ψάξει πολύ το θέμα και έχω καταληξει ότι έτσι είναι όπως τα λες!σχετικά με το αλατι , μηπως γνωριζεις και για το αλατι Μεσολογγιου, με λιγότερο νατριο και περισσότερο μαγνήσιο κλπ και ιδιως για τον "ανθό" αλατιου?μου το πρότειναν για καλύτερο...εννοείται ότι το έχω περιορίσει στο ελάχιστο ούτως ή άλλως.
 #123262  από kath
 Κυρ Δεκ 11, 2016 11:51 am
+1 tom κι απο μενα. Οι πληροφοριες και οι συμβουλες σου παντα πολυτιμες. Πολλα thanks! :smile-flower:
 #123264  από Ελιζα
 Κυρ Δεκ 11, 2016 12:02 pm
Ρε παιδια καταρχας καλημερα...κατα δευτερον,ξερω τοσο κοσμο με σκπ που τρωνε ζαχαρη ..ενταξει δεν γινεται υπερκαταναλωση,αλλα εχω δει να τρωνε κ σοκολατες και κεικ και οτι αλλο εχει τον εχθρο ζαχαρη.Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου προτειμω οπως ειπα το φυσικο γλυκαντικο στεβια! Ηταν και η μεγαλυτερη αντιπαραθεση με τον γιατρο μου!
Αλλα και οποιον κ αν ρωτησεις με σκπ θα σου πει ναι τρωω.λιγοι αυτοι που δεν τρωνε!
Πλεον η ζαχαρη υπαρχει μεσα σε ολα...κρυβεται σε πολλα προιοντα.οπως και το αλατι. Μεχρι και για το αλατι μου εκανε μιση ωρα μονολογο.οτι αν το αφησω ενω του ειπα οτι δεν βαζω στα φαγητα μου και αν θελω εγω θα ριξω λιγο στην σαλατα μου,μου ειπε με ενταση.Νατριο το βασικο στοιχειο του οργανισμου μας...και πες οτι δεν εχεις σκπ και ξεφευφεις;;; θα εχεις αλλα προβληματα μετα;;;; επι μιση ωρα με ζαλιζε! Η δευτερη γνωμη μου ειπε κομμενο κρεας κομμενο αλατι κομμενο τσιγαρο(δεν καπνιζω) ποτο του λεω; αλκοολ; μου λεει το αλκοολ δεν μας πειραζει(δεν πινω) ο ενας λεει ετσι ο αλλος αλλιως. Οπως με τα φαρμακα.μου λεει ο δευτερος σκεψου με ποιον θες να συνεχισεις αλλα εγω θα σου αλλαξω την θεραπεια.μα λεω την αλλαξα μ πηγε στο tecfidera, ναι μου απανταει αλλα θ πας με το δικο μου πρωτοκολο. Αφου περιμενω να αρχισουν οι διακοπες μας να κατεβω αθηνα να παω αιγινητειο!
 #123265  από sofia13
 Κυρ Δεκ 11, 2016 12:19 pm
Tom 80 , απ΄ την αρχή που μπήκα σ΄αυτό το φόρουμ , πρόσεχα τι έλεγες. Εσύ και κάποιοι άλλοι. ΕΥΤΥΧΩΣ !!!!!!!!!!!!!!
 #123281  από kath
 Κυρ Δεκ 11, 2016 1:36 pm
Ελιζα οι περισσοτεροι πιστευω (ειμαι κι εγω μια απ αυτους) δεν τηρουν πιστα ολα στο θεμα διατροφη . Κι εγω καπνιζω κ τρωω ζαχαρη,αν κ δεν πρεπει,ομως οσο κι αν δεν μας αρεσει η αληθεια με τη διατροφη πχ τη ζαχαρη στην συγκεκριμενη περιπτωση,αυτη ειναι. Μεγαλο μερος της ενεργειας που μου λειπει οπως κ αλλων προβληματων μου οφειλεται στην καταναλωση ζαχαρης(γλυκου καφε,σοκολατας κλπ). Τις μερες που τυχαινει να μην καταναλωσω ζαχαρη καφε κ να μην καπνισω πολυ ειμαι καλυτερα κ πιστευω αν τα ειχα κοψει τελειως θα ημουν σε πολυ καλυτερη κατασταση.
Οσο για τους γιατρους,μιας κ εχεις δυο γνωμες μεχρι τωρα,αποψη μου,παρε κ μια τριτη, στο αιγινητειο η οπου αλλου,κ μετα αποφασιζεις,για να μην μπλεκεσαι με θεραπειες που ξεκινανε κ μετα διακοπτονται για ψιλου πηδημα.
 #123283  από Ελιζα
 Κυρ Δεκ 11, 2016 2:48 pm
Αυτο θα κανω kath μου.3 και τελευταια!
Βαλε στεβια!!!!! :) υπαρχουν γλυκα κ με στεβια :)