• Σκπ και διατροφη

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #122961  από Ελιζα
 Παρ Δεκ 02, 2016 9:53 pm
Ειναι λογικο να κοβουν το αλατι και το κρεας;
Μου ειπε ο γιατρος μου πολλα φρουτα,λαχανικα,ψαρι...αλατι περιορισμενο η και καθολου,και κρεας μια στο τοσο! Και πως θα παιρνουμε σιδηρο; αν δεν τρωμε συκωτια και κοκκινιστα;;;;;
Εγω ειμαι ζηλιαρα,δεν μπορω να βλεπω τον αλλον να τρωει και εγω να κοιταω
Ειδικα βρωμικα.... :emojis-26: :emojis-26:
Μιλησε και για βιταμινη d3 τν 2.000.
Εχω αρκετη οποτε δεν παιρνω και ας ειπε να παρω.επιβαρυνση νεφρων μου φαινεται!
 #122962  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Παρ Δεκ 02, 2016 10:04 pm
Ελιζα έγραψε:Ειναι λογικο να κοβουν το αλατι και το κρεας;
Μου ειπε ο γιατρος μου πολλα φρουτα,λαχανικα,ψαρι...αλατι περιορισμενο η και καθολου,και κρεας μια στο τοσο! Και πως θα παιρνουμε σιδηρο; αν δεν τρωμε συκωτια και κοκκινιστα;;;;;
Εγω ειμαι ζηλιαρα,δεν μπορω να βλεπω τον αλλον να τρωει και εγω να κοιταω
Ειδικα βρωμικα.... :emojis-26: :emojis-26:
Μιλησε και για βιταμινη d3 τν 2.000.
Εχω αρκετη οποτε δεν παιρνω και ας ειπε να παρω.επιβαρυνση νεφρων μου φαινεται!
:smile-hi: εγώ ορφανό φαγητό ( χωρίς κρέας ) δεν τρώω. για d3 μου ειπε ο ορθοπεδικός γιατί από τις κορτιζόνες οικονόμησα οστεοπόρωση και έλλειψη D :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #122963  από Ελιζα
 Παρ Δεκ 02, 2016 10:21 pm
:smile-hi: μα δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που δεν τρωει κρεας και αλατι..
Απο την κορτιζονη το επαθες αυτο;;; :smile-drunk:
 #123169  από ποπη
 Πέμ Δεκ 08, 2016 6:36 pm
μπορεις να τρως κρεας ( απεφυγε το χοιρινο) απλα οχι και καθε μερα. Για το αλατι υπαρχουν και εναλλακτικες οπως αλατι ιμαλαιων (ροζ). ειναι πολυ καλυτερο και υγειινοτερο απο το ασπρο. Το ιδιο και για τη ζαχαρη......ειναι η χειροτερη, μπορεις να την αντικαταστησεις με μελασσα,μαυρη ζαχαρη. Δεν θα σου λειψει τιποτα απο την διατροφη :)

οσο για τις βιταμινες να ξερεις χρειαζονται και κανουν και πολυ καλη δουλεια, αν δεν θελεις να παρεις μονο d και φοβασαι την υπερβιταμινωση μπορεις να παρεις πολυβιταμινες, απλα να ξερεις οτι οι B ειναι απαραιτηρες για το νευρικο συστημα και δεν παθαινεις υπερβιταμινωση απο αυτες, παιρνω ασταματητα για 1 χρονο, με παυση των 2 ημερων ( αν σου φερει μικρη διαρροια), οι εξετασεις αιματος ποτε δεν εδειξαν υπερβιταμινωση στη B ( τη χανεις με τα ουρα οπως εχουμε πει και σε αλλα ποστ)
 #123170  από Ελιζα
 Πέμ Δεκ 08, 2016 6:57 pm
Δεν τρωω ουτε χοιρινο,ουτε αλατι βαζω αρκετο,ουτε γλυκα η αληθεια ειναι οτι τρωω.δεν μου αρεσουν! Εχω καλες σχεσεις μονο με στεβια!
Αλλα ενταξει κοκκινιστο λατρευω!!!!
Συκωτακι και τετοια.βιταμινες δεν παιρνω γενικα,δεν εχω θεμα με τις βιταμινες απο οτι δειχνουν οι εξετασεις!
Μονο d3 μου ειπε,γτ ειναι καλη για την σκπ! Και β12 μου ειπαν καθε 3μηνες αν θελω...αλλα δεν θελω γτ εχω μπολικη...
Και η υπερβιταμινωση δεν ειναι καλη.
Εγω ενα ξερω,οτι οι γιατροι κοιτανε πως να σου προσθεσουν κατι... Προσωπικα το ανοσοποιητικο μου σκιζει,δεν εχω αρρωστησει ουτε μια φορα σε αυτα τα 20 χρονια ζωης μου,τωρα την σκπ που την βρηκαν....ποιος τους ξερει!!!!
Για γυναικα επισης και με εμμηνο ρυση εχω πολυ αιματοκριτη.πολυ ποιο πανω και απο τα ακρως φυσιολογικα.
 #123190  από ποπη
 Παρ Δεκ 09, 2016 2:19 am
αυτα που μου λες ειναι πολυ καλα! κοκκινιστα και συκωτι τρωω και εγω δεν τα κοβω με τιποτα.
Οσο για τις βιταμινες δεν μου τις συστησε κανενας γιατρος, απο μονη μου το κανω για να βοηθησω τον οργανισμο μου να παλεψει τη φλεγμονη και ας μην εχω αβιταμινωση, να φανταστεις ουτε αγωγη δεν μου εδωσαν, αλλα πρεπει κατι να κανω και εγω, δεν θελω να το αφησω και στη τυχη του.
 #123191  από Ελιζα
 Παρ Δεκ 09, 2016 8:02 am
Βαλε μπολικη αγαπη στην ζωη σου, μπολικη θετικη σκεψη, μπολικη γαληνη και ολα θα γινουν!
Δεν στο κρυβω,οταν διαγνωστηκα με σκπ πριν 2 μηνες...ημουν καπως ετσι :emojis-26: :emojis-26: :emojis-26: :emojis-27: και επειτα ετσι :emojis-21: :emojis-21: γτ το μονο που σκεφτομουν ηταν οκ παειιιιι ειμαι 20 χρονων τελος..τωρα σκπ τωρα μπαστουνι τωρα π τωρα αμαξιδιο...και εκλαιγα,εκλαιγα,εκλαιγα! Ωσπου λεω ρε Ελιζα,κλαψουριζεις,μιζεριαζεις και η ζωη παιρναει,και εσυ τι κανεις;;; φοβασαι! Παντα φοβοσουν γιατι παντα την προσεχες και τωρα νιωθεις προδομενη ολα αυτα για την υγεια μου ετσι....
Μεχρι που ειπα του γιατρου οχι βιταμινες δεν παιρνω αλλα και την θεραπεια μου εγω θα την καθορισω.
Τι κανει δυνατο το ανοσοποιητικο μας;; Πιστη πανω απο ολα, Αγαπη,Γαληνη,Χαρα αυτα ειναι....
Οχι απλα βιταμινες για τον οργανισμο μας ελιξιρια...
 #123206  από ποπη
 Παρ Δεκ 09, 2016 5:44 pm
μ'αρεσει η οπτικη σου γωνια περι ψυχολογιας, αλλα θα διαφωνησω λογω χημειας που εχω σπουδασει σχετικα με τις βιταμινες, ειτε μεσω τροφης ειτε μεσω συμπληρωματων εαν καποιοι το εχουν αναγκη. Ειναι οι τροφοδοτες των βιοχημικων κυκλων που συμβαινουν στον ανθρωπινο οργανισμο, ειναι το καυσιμο και ο καταλυτης, χωρις αυτες εισαι καμμενο χαρτι.
Διαφωνω με τις φτιαχτες αγωγες με ¨φαρμακα¨δηλητηρια και πειραματικα, εκει το εχεις σκοτωσει το ανοσοποητικο σου και οχι μονο.
Εχω σκπ πανω απο 4 χρονια και το εμαθα περισυ, αλλα ψυχολογικα δεν μου καιγεται καρφακι, αυτο ειδαν και οι γιατροι μου συν την κλινικη εικονα και αποφευγουν να μου δωσουν φαρμακα οπως οδιαολος το λιβανι που λεει και ο λαος.
 #123210  από adrCy
 Παρ Δεκ 09, 2016 7:30 pm
ποπη έγραψε:μ'αρεσει η οπτικη σου γωνια περι ψυχολογιας, αλλα θα διαφωνησω λογω χημειας που εχω σπουδασει σχετικα με τις βιταμινες, ειτε μεσω τροφης ειτε μεσω συμπληρωματων εαν καποιοι το εχουν αναγκη. Ειναι οι τροφοδοτες των βιοχημικων κυκλων που συμβαινουν στον ανθρωπινο οργανισμο, ειναι το καυσιμο και ο καταλυτης, χωρις αυτες εισαι καμμενο χαρτι.
Διαφωνω με τις φτιαχτες αγωγες με ¨φαρμακα¨δηλητηρια και πειραματικα, εκει το εχεις σκοτωσει το ανοσοποητικο σου και οχι μονο.
Εχω σκπ πανω απο 4 χρονια και το εμαθα περισυ, αλλα ψυχολογικα δεν μου καιγεται καρφακι, αυτο ειδαν και οι γιατροι μου συν την κλινικη εικονα και αποφευγουν να μου δωσουν φαρμακα οπως οδιαολος το λιβανι που λεει και ο λαος.
+1
Μία απ' τα ίδια κ εγω. Εμενα καποια στιγμή μου ειπε ο γιαττος να παρω αγωγη.. του ειπα κατσε μεχρι την επομενη μαγνητική και το ξανασυζηταμε.. ξεκινησα γυμναστική βιταμίνες και διατροφή και μετα ο ιδιος απο μόνος του μου ειπε να μην πάρω αγωγή τελικά!
 #123211  από Ελιζα
 Παρ Δεκ 09, 2016 8:04 pm
Καλα ναι, οκ ο καθενας οπως το εχει φιλοσοφησει το θεμα!
καλα ο δικος μου ο γιατρος πρεπει να ειναι λιγο κουκουρουκου...μου ειπε οτι εγω κανω κακο στον οργανισμο μου,επειδη τρωω ωμα κρεατα(βρασμος αλλα οχι τελειως..θελω λιγο το αιματακι του)
Τι να πω...δεν εχω ιδεα για την σκπ.
Ολοι καλα να ειμαστε,γεροι κ δυνατοι,αυτο μονο αυτο!
Εν παση περιπτωση οι μισοι λενε οτι τα αυτοανοσα προερχονται απο καταπιεσμενα συναισθηματα και οι αλλοι μισοι απο την διατροφη φουλ στις τοξινες..(τπ δευτερο δεν ισχυει γτ εγω που τρεφομαι οπως ο ανθρωπος των σπηλαιων....την εχω...!) αρα ψαξε γυρευε...