• Wahls protocol

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #120641  από fewtile
 Δευ Σεπ 12, 2016 5:37 am
Παιδιά έχει εφαρμόσει κανείς τη συγκεκριμένο πρωτόκολλο, έχει δει αποτελέσματα ή έστω έχει ακούσει τίποτα σχόλια;
 #120642  από litsa
 Δευ Σεπ 12, 2016 8:57 am
Νομίζω ότι σιγά σιγά καλό είναι να το εφαρμόσουμε....
 #120663  από George Good News
 Δευ Σεπ 12, 2016 11:45 pm
όποιος θέλει πλήρη ενημέρωση, έχω το βιβλίο και μπορώ να του το δώσω αλλά είναι στα αγγλικά.

Εγώ δε μπόρεσα να εφαρμόσω ο,τι έλεγε. Απλά λιμοκτονουσα! Είναι πολύ δύσκολο γιατί αποκλείεις πάρα πολλά από τη διατροφή σου. Για κάποιους ίσως είναι πιο εύκολο όμως
 #120664  από fewtile
 Τρί Σεπ 13, 2016 12:35 am
Γιώργο, αυτά που προτείνει η Wahls στη διατροφή της ειναι εύκολο να τα βρει κανείς;
Αποτέλεσμα κατάφερες να έχεις για όσο διάστημα τηρούσες τη διατροφή;
Επίσης δεν έχω καταλάβει, η Wahls με τη διατροφή αυτή κατάφερε κ αντέστρεψε τη νόσο, ok, θεραπεύτηκε ή θα πρέπει να την ακολουθεί εφόρου ζωής κανείς γιατί αλλιώς μεταπηδά πάλι στην νόσο;
 #120690  από George Good News
 Τρί Σεπ 13, 2016 10:23 pm
Το "μεταπηδάς ξανά στη νόσο" δε νομίζω οτι είναι η σωστή έκφραση (μου θυμίζει το rebound effect...)

Εγω την ακολούθησα για μικρό διάστημα (περίπου μήνα νομίζω). Το μόνο που θυμαμαι ήταν ότι πεινούσα και δεν ήξερα τι θα φάω... Βέβαια δε μπορούν να βγουν συμπερασματα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.Έμαθα κάποια πράγματα που τα τηρώ μέχρι σήμερα (δεν τρώω αλλαντικά και προσπαθώ συνέχεια να τρώω κάθε είδους επεξεργασμένα τρόφιμα) αλλά να κάνω επακριβώς ο,τι λέει το βιβλίο απλά δε μπορώ. Για παράδειγμα, σχεδον απαγορεύει και τα αυγά!

Τώρα οσον αφορά τα αποτελέσματα, πιστεύω οτι τρώγοντας (λέμε τώρα :) ) τόσο υγιεινα σίγουρα βοηθάς τον εαυτό σου αλλά και πιστεύοντας οτι προσπαθείς για κάτι και παλεύεις ακολουθώντας τις συνταγές της, τον βοηθάς επίσης! Αν πιστέψεις οτι θα σε βοηθήσει, θα σε βοηθήσει! Εγω βρίσκοντας αδύνατο να το κάνω, ακολουθώ κάποιες γενικές μόνο οδηγίες. Πχ η γλουτενη βρίσκεται παντού, δε μπορώ να την αποφύγω με τον τροπο που την αποφεύγουν τα άτομα που έχουν δυσανεξία...

Πάντως δε μιλάμε για φαρμακο για να προβληματιστείς! Δοκιμάζεις αν θες και βλέπεις.
 #120695  από fewtile
 Τετ Σεπ 14, 2016 1:14 am
George Good News έγραψε:Το "μεταπηδάς ξανά στη νόσο" δε νομίζω οτι είναι η σωστή έκφραση (μου θυμίζει το rebound effect...)
Προσπαθώ να καταλάβω εαν πρόκειται για θεραπεία εφόρου ζωής η εαν θα πρέπει κανείς μονίμως να διατρέφεται με τον τρόπο που περιγράφει.
George Good News έγραψε:Εγω την ακολούθησα για μικρό διάστημα (περίπου μήνα νομίζω). Το μόνο που θυμαμαι ήταν ότι πεινούσα και δεν ήξερα τι θα φάω...
Δεν αναφέρει συγκεκριμένες τροφές με τις οποίες μπορείς να διατρέφεσαι;
 #120696  από adrCy
 Τετ Σεπ 14, 2016 1:19 am
εχω και εγώ το βιβλίο και διάβασα μέχρι το level 1. (υπάρχουν 3 νομίζω).

Δεν ακολουθώ κατά γράμμα αυτά που λέει γιατί δεν με βολεύουν στον τρόπο ζωής μου αυτή τη στιγμή. Ακολουθώ όμως όσα μπορώ όπως το να μην τρωω γλουτενη, γαλακτοκομικά, ζαχαρι, αλάτι (δεν θυμαμαι αν το λεει η walhs ή το είδα αλλού), και επεξεργασμένα γενικά. τρώω αρκετά από αυτά που προτείνει όπως χόρτα/λαχανικά, μούρα, ωμούς ξηρούς καρπούς, κουρκουμα, τζιντζερ κ.α.
Όσον αφορά τα αυγά τρώω με μέτρο και κατά προτίμηση βιολογικά. Γενικά αν δεν είναι πρόβλημα τα λεφτά προτιμώ να αγοράζω βιολογικά. το ίδιο και για το κοτόπουλο.
Επίσης δεν μπορώ να πω οτι λιμοκτονώ όπως λέει ο φίλος παραπάνω, αλλά το αντίθετο. οι ποσότητες από τα χορτα/λαχανικά/μούρα κλπ που προτείνει είναι αρκετά μεγάλες. επίσης κάποια smoothies λαχανικών που προτείνει για πρόγευμα είναι αρκετά χορταστικά θα έλεγα. όταν λιγουρεύομαι τρώω μούρα και φρούτα (αποξηραμένα κάποτε) και είμαι μια χαρά.
Επίσης αν θυμάμαι καλα έλεγε να μειώσουμε/κόψουμε τα όσπρια, το ρύζι και κάποια αμυλούχα λαχανικά (π.χ. πατατες) αλλά λόγω αγγλικών και λόγω συγκεκριμένων ορολογιών δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί να τα κόψουμε όποτε απλά τα μείωσα προσθέτοντας περισσότερα λαχανικά στη διατροφή μου! Υπάρχουν μέρες όμως που τρώω αρκετό ρύζι..

Γενικά η φιλοσοφία της είανι η καλή λειτουργία του εντέρου και η πρόσληψη όλων των απαραίτητων θρεπτικών συστατικών που χρειάζονται τα μιτοχόνδρια για να λειτουργήσουν στο βέλτιστο τους, τα οποία με τη σειρά τους θα βοηθήσουν στην καλή λειτουργία των κυττάρων.

Εγώ έχω δει αρκετή βελτίωση και στην κλινική εικόνα αλλά και στα MRIs. Να σημειώσω όμως ότι δεν ακολουθώ μονο την διατροφή αυτή αλλά παίρνω και κάποια συμπληρώματα που μου έγραψε ένας γιατρός (νευροφυσιολόγος), ο οποίος είναι υπέρ της διατροφής της wahls. Οπότε δεν ξερω τι από τα 2 με βοηθάει περισσότερο.. μαλλον ο συνδιασμός τους. (αγωγη δεν παιρνω)

Αυτά γενικα! 2 λόγια είπα να γράψω αλλά τελικά έγραψα αρκετά :P

YΓ όσον αφορά το βιβλίο ίσως να κάνω κ λάθος σε κάποια σημεία καθώς το διάβασα πριν περίπου 1μιση - 2 χρόνια
 #120697  από adrCy
 Τετ Σεπ 14, 2016 1:21 am
fewtile έγραψε:Προσπαθώ να καταλάβω εαν πρόκειται για θεραπεία εφόρου ζωής η εαν θα πρέπει κανείς μονίμως να διατρέφεται με τον τρόπο που περιγράφει.
λοιπόν, αυτή κάπου αναφέρει ότι συνεχίζει να έχει ΣκΠ, αλλά δεν την νιώθει.. σαν να μην εχει δηλαδη. καπως έτσι το λεει στο βίντεο του TedX νομιζω ή στο βιβλιο
Δεν αναφέρει συγκεκριμένες τροφές με τις οποίες μπορείς να διατρέφεσαι;
υπάρχουν κάποια ενδεικτικά εβδομαδιαία προγράμματα διατροφής. Υπάρχουν κ πολλά στο site της αλλά νομίζω κάποια είναι με συνδρομή (πληρώνεις).
 #120698  από fewtile
 Τετ Σεπ 14, 2016 1:42 am
adrCy έγραψε:Εγώ έχω δει αρκετή βελτίωση και στην κλινική εικόνα αλλά και στα MRIs.
Η κλινική σου εικόνα πως ήταν αρχικά και πως εξελίχτηκε με τη διατροφή της;
adrCy έγραψε:Αυτά γενικα! 2 λόγια είπα να γράψω αλλά τελικά έγραψα αρκετά :P
Και πολύ καλά έκανες κ εσύ αλλά και όλοι, έχει διαφορά να ξέρει κανείς πως υπάρχει κάποιο φως κάπου, από το να παλεύεις στα κουτουρού να το βρείς.