• Wahls protocol

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #120699  από adrCy
 Τετ Σεπ 14, 2016 2:13 am
fewtile έγραψε: Η κλινική σου εικόνα πως ήταν αρχικά και πως εξελίχτηκε με τη διατροφή της;
γενικα είχα κούραση, ήπια αδυναμία άκρων, αλλοιωμένη αίσθηση στο ένα χέρι καθώς και αρκετή "θολούρα" στο μυαλο και δυσκολία συγκέντρωσης.

Η κούραση βελτιώθηκε κατά πολύ και η αδυναμία στα άκρα είναι μηδαμινή. Η αίσθηση στο χέρι επανήλθε αλλά όταν δεν τρώω σωστά ψιλοχαλάει πάλι. Η συγκέντρωση βελτιώθηκε αλλά όχι στο 100%.. θέλει τον χρόνο της μαλλον :P

Επίσης κάτι ψιλο-μυρμηγκιάσματα που εμφανίζονταν τα βράδια, είναι παρελθόν. εμφανίζονται πάλι όταν χαλάω την διατροφή μου.
 #120700  από George Good News
 Τετ Σεπ 14, 2016 2:25 am
fewtile έγραψε:
George Good News έγραψε:Το "μεταπηδάς ξανά στη νόσο" δε νομίζω οτι είναι η σωστή έκφραση (μου θυμίζει το rebound effect...)
Προσπαθώ να καταλάβω εαν πρόκειται για θεραπεία εφόρου ζωής η εαν θα πρέπει κανείς μονίμως να διατρέφεται με τον τρόπο που περιγράφει.
George Good News έγραψε:Εγω την ακολούθησα για μικρό διάστημα (περίπου μήνα νομίζω). Το μόνο που θυμαμαι ήταν ότι πεινούσα και δεν ήξερα τι θα φάω...
Δεν αναφέρει συγκεκριμένες τροφές με τις οποίες μπορείς να διατρέφεσαι;
Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση, θεραπεία δεν είναι αφού έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν θεραπείες. Το ότι θα σε κάνει να νιώσεις και να βελτιώσεις κάποιους τομείς της ζωής σου είναι πολύ πιθανό! Είναι μια πολύ αυστηρη δίαιτα που βγάζει εκτός ο,τιδηποτε αφορά τη γλουτένη (και βρίσκεται σχεδόν παντού...) και αναφέρει οτι και για τα λαχανικά που καταναλώνουμε το ιδεατο θα ήταν να τα καλλιεργούμε μόνοι μας! Καταλαβαίνει κανείς οτι στην εποχή που ζούμε σχεδον τα πάντα είναι "μολυσμένα"...
Δοκίμασε το, τι έχεις να χάσεις? Δε μιλάμε για κάποιο φάρμακο. Το ακριβώς αντίθετο μαλιστα!
 #120701  από George Good News
 Τετ Σεπ 14, 2016 2:34 am
Εν ολίγοις, το βιβλίο μου έδωσε κάποιες πολύ χρήσιμες πληροφορίες όσον αφορά τη διατροφή και αυτές ακολουθώ! Αλλαντικά τέλος για πάντα, για παράδειγμα...

Η κεντρική ιδέα είναι "μακριά απο ο,τιδήποτε επεξεργασμένο και από την γλουτένη"

Έχω και ένα αλλο βιβλίο, επίσης στα αγγλικά, και λέγεται Grain Brain. Αφορά τη γλουτένη και όχι μόνο τη ΣΚΠ. Επίσης όποιος ενδιαφέρεται, μπορώ να του το δώσω.
 #120702  από fewtile
 Τετ Σεπ 14, 2016 2:35 am
Ναι σωστά thanx George!
 #120704  από adrCy
 Τετ Σεπ 14, 2016 2:45 am
συμφωνω με ό,τι έχει πει ο George Good News
 #120734  από fewtile
 Πέμ Σεπ 15, 2016 5:07 pm
George Good News έγραψε: Έχω και ένα αλλο βιβλίο, επίσης στα αγγλικά...
Στα Ελληνικά δεν υπάρχει κανένα σχετικό βιβλίο;
 #120737  από George Good News
 Πέμ Σεπ 15, 2016 7:34 pm
Τα συγκεκριμένα νομίζω πως οχι, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος
 #127576  από voulitsaxen
 Πέμ Απρ 06, 2017 3:09 pm
Καλησπερα σας! Εδω και 1,5 χρονο ακολουθω διατροφη χωρις γλουτενη και πρωτεινες αγελαδινου γαλακτος. Επισης ξεκινησα να παιρνω συμπληρωματα διατροφης οπως η wahls:
200 mg του συμπλέγματος Β,
200 mg συνένζυμο Q 10,
1 g του άλφα λιποϊκού οξέος,
600 mg ακετυλο L Καρνιτίνης,
120 mg του Τζινγκο μπιλόμπα,
2 g Ν Aκετυλο Κυστεΐνης,
2 γρ Ταυρίνης,
2 γρ της γλουταθειόνης,
200 mg ρεσβερατρόλης

και επισης ω3 και D3.

Εχει κανεις χρησιμοποιησει αυτα τα συμπληρωματα; Τον βοηθησαν;

Βασικα ειναι αμινοξεα και θεωρω οτι βοηθανε.

Επισης, που μπορω να βρω το βιβλιο της; 5
 #127579  από new_angel
 Πέμ Απρ 06, 2017 6:01 pm
voulitsaxen έγραψε:Καλησπερα σας! Εδω και 1,5 χρονο ακολουθω διατροφη χωρις γλουτενη και πρωτεινες αγελαδινου γαλακτος. Επισης ξεκινησα να παιρνω συμπληρωματα διατροφης οπως η wahls:
200 mg του συμπλέγματος Β,
200 mg συνένζυμο Q 10,
1 g του άλφα λιποϊκού οξέος,
600 mg ακετυλο L Καρνιτίνης,
120 mg του Τζινγκο μπιλόμπα,
2 g Ν Aκετυλο Κυστεΐνης,
2 γρ Ταυρίνης,
2 γρ της γλουταθειόνης,
200 mg ρεσβερατρόλης

και επισης ω3 και D3.

Εχει κανεις χρησιμοποιησει αυτα τα συμπληρωματα; Τον βοηθησαν;

Βασικα ειναι αμινοξεα και θεωρω οτι βοηθανε.

Επισης, που μπορω να βρω το βιβλιο της; 5
Η ερωτηση μου ειναι αν Ειδες βελτίωση σε αυτόν το διάστημα!!!!
Και κατά ποσο πίστη εισουν !!! Με εδιαφερει και εμενα να την ξεκινήσω!!!!
 #127580  από voulitsaxen
 Πέμ Απρ 06, 2017 10:45 pm
new_angel έγραψε:
voulitsaxen έγραψε:Καλησπερα σας! Εδω και 1,5 χρονο ακολουθω διατροφη χωρις γλουτενη και πρωτεινες αγελαδινου γαλακτος. Επισης ξεκινησα να παιρνω συμπληρωματα διατροφης οπως η wahls:
200 mg του συμπλέγματος Β,
200 mg συνένζυμο Q 10,
1 g του άλφα λιποϊκού οξέος,
600 mg ακετυλο L Καρνιτίνης,
120 mg του Τζινγκο μπιλόμπα,
2 g Ν Aκετυλο Κυστεΐνης,
2 γρ Ταυρίνης,
2 γρ της γλουταθειόνης,
200 mg ρεσβερατρόλης

και επισης ω3 και D3.

Εχει κανεις χρησιμοποιησει αυτα τα συμπληρωματα; Τον βοηθησαν;

Βασικα ειναι αμινοξεα και θεωρω οτι βοηθανε.

Επισης, που μπορω να βρω το βιβλιο της; 5
Η ερωτηση μου ειναι αν Ειδες βελτίωση σε αυτόν το διάστημα!!!!
Και κατά ποσο πίστη εισουν !!! Με εδιαφερει και εμενα να την ξεκινήσω!!!!

Λοιπον εχω εδω και 1,5 χρονο που δε τρωω γλουτενη και πρωτεινες αγελαδινου γαλακτος.
Τα συμπληρωματα τα ξεκινησα σημερα.
Η αληθεια ειναι πως εχω διαγνωστει εδω και 2 χρονια απο επεισοδιο οπτικης νευριτιδας. Δεν πηρα φαρμακευτικη αγωγη και ουτε εχω σκοπο να παρω. Δεν εχω καποιο συμπτωμα ουτε καταλοιπο απο τοτε. Τωρα αν με βοηθησουν ολα αυτα δε γνωριζω... Βεβαια στις μαγνητικες που κανω καθε εξι μηνες εχω νεες εστιες. Τωρα απο κει και περα θα τα συνεχισω και θα δειξει. Αν καποιος εχει εμφανη συμπτωματα οπως καποιο καταλοιπο πιστευω πως κανοντας ολα αυτα ισως καταλαβει τη διαφορα.